שתף קטע נבחר

עברת ניתוח קיסרי? ההריון הבא שלך בסכנה

הצלקת מהניתוח הקיסרי עלולה לגרום לפגיעה ברחם ולהכשיל את ההריון הבא. באסף הרופא נאלצו להפסיק את כל ההריונות שנפגעו מצלקת זו. "הריון כזה הוא פצצת זמן", אומר רופא מומחה בתחום

סיבה נוספת לחשוב פעמיים לפני ניתוח קיסרי: הריון אחד מכל 2,000 הריונות עלול להתפתח מחוץ לרחם, בתוך צלקת מניתוח קיסרי קודם. כך עולה מנתונים שנאספו בבית החולים אסף-הרופא. הריון מחוץ לרחם מהווה "פצצת זמן" ועלול להסתיים בחדר הניתוח כמקרה דחוף. 

 

הריון בצלקת הניתוח משתרש בחלל זעיר שנוצר בדופן הרחם, באזור שבו ישנה צלקת שנוצרה בניתוח קיסרי קודם. "זה לא מצב תקין. דופן הרחם אינה תקינה והרחם עצמו עלול להיקרע ולגרום לדימום, לפגיעה באיברים סמוכים ואף למות האישה", מסביר פרופ' רון מיימון, מנהל יחידת האולטרסאונד באסף הרופא. "חשוב שהרופאים יהיו מודעים לנושא משום שבדיקות אולטרסאונד שאינן קפדניות עלולות להציג הריון תקין לכאורה, אך האישה עלולה להיפגע. הריון כזה הוא פצצת זמן".

  

באסף הרופא עקבו אחרי 22 הריונות שהתפתחו בצלקת מהניתוח, בשנים 1995-2008. רק בשליש מהמקרים היו סימנים מבשרים כמו דימומים קשים או כאבי בטן ואילו ברוב המקרים לא היו סימנים מבשרים, עד למצב החירום. "השילוב הזה יכול להיות מאד קטלני מבחינת האישה", אומר פרופ' מיימון.

  

אף אחד מהמקרים שאובחנו בבית החולים לא הסתיימו במוות, אך בכולם היה צורך להפסיק את ההריון. חלק מהמקרים נכרת רחמה של האישה, בשל הדימום הרב.

 

מהנתונים שנאספו נמצא קשר בין לידה קודמת בניתוח קיסרי כאשר התינוק היה במצב עכוז לבין השתרשות של הריון בצלקת הניתוח. "ההערכה היא שבניתוח מתוכנן כזה, שנעשה עוד לפני שיש צירים והרחם התחיל לעבוד, דופן הרחם עבה יותר והצלקת מתאחה פחות טוב", מסביר פרופ' מיימון.

  

הריון מחוץ לרחם עלול להתרחש גם בחצוצרה, בשחלה או בצוואר הרחם, ובכל המקרים נדרשים איתור מוקדם וטיפול. "בעבר הריון בצלקת ניתוחית היה סוג ההריון הכי נדיר מחוץ לרחם, אך מתחילת שנות האלפיים סוג הריון כזה הפך שכיח יותר, כיוון ששכיחות הניתוחים הקיסריים עולה", מסביר פרופ' מיימון. "בניתוח קיסרי פותרים בעיה, אבל יוצרים בעיה אחרת".

  

ומה יעשו נשים הרות המתכננות ללדת בניתוח קיסרי? "אם יש סיבה רפואית לעשות ניתוח קיסרי, צריך לעשות זאת ואז אפשר ומוצדק להתמודד עם הסיבוכים. כאשר רוצים לעשות ניתוח קיסרי 'לפי הזמנה' צריך לדעת שעלול להיות לכך מחיר בעתיד".

 

מנתוני האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה עולה כי כ-19 אחוז מהלידות בישראל ב-2007 בוצעו בניתוח קיסרי. מתוכן, רק כ-3 אחוזים מהן נעשו לבקשת היולדת וללא אינדיקציה רפואית.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
קיסרי. תחשבי פעמיים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים