שתף קטע נבחר

ביהמ"ש לרשויות: היערכו להשיב כסף לתושבים

ביהמ"ש דחה את הבקשה לצו מניעה זמני לגביית הארנונה על ידי הרשויות המקומיות, בתעריף יתר, לכאורה. עם זאת, הוא המליץ להיערך להשבת הארנונה במקרה שתתקבל התובענה הייצוגית של הארגונים הכלכליים בסך 700 מיליון שקלים

ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב דחה אתמול את הבקשה לצו מניעה זמני לגביית הארנונה בתעריף יתר על ידי הרשויות המקומיות. עם זאת, המליצה השופטת רות רונן לרשויות המקומיות להיערך תקציבית להשבת ארנונה, במקרה שתתקבל התביעה הייצוגית של הארגונים הכלכליים נגדן. הבקשה לייצוגית על גביית יתר בשנים 2007-2009, הינה בסך כולל של 700 מיליון שקלים, ההכרעה בבקשה צפוייה להינתן במהלך השנה.

 

לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, המאגדת 14 ארגונים מרכזיים במשק, ביקשה מבית המשפט להוציא צו מניעה זמני לגביית יתר של ארנונה, לכאורה, על ידי הרשויות המקומיות בשנת 2009. הארגונים טוענים לגביית יתר בהיקף כולל של כ-450 מיליון שקל ב-2009 לבדה. הבקשה הוגשה בשם כל בעלי העסקים והתושבים בכל הרשויות המקומיות.

עוד ביקשה לשכת התיאום למנות נתבעים מייצגים לרשויות המקומיות - את המרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות המקומיות ועיריות תל-אביב, חיפה וירושלים.

 

יישום שגוי?

הבקשה לצו מניעה זמני, הוצגה כחלק מתביעה ייצוגית, שהוגשה באמצעות משרד עוה"ד פלג, כהן, דויטש ומוסקוביץ. לפי הבקשה, מאז 2007 מיישמות הרשויות המקומיות באופן שגוי את נוסחת עדכון התעריפים שנקבעה בחוק. בבקשה נטען כי נוכח המשבר הכלכלי מסכנת העלאת הארנונה, בשיעור של 4.57% בשנת 2009, את הישרדותם הכלכלית של העסקים והתושבים. 

 

השופטת קבעה שקיימת מחלוקת ראויה לברור, ביחס לעדכון תעריפי הארנונה בשנים 2007 עד 2009 וכי בניגוד לטענת נציגי הרשויות המקומיות, לא ניתן לומר שהבקשה לאישור התביעה הייצוגית חסרת סיכוי. עוד אמרה השופטת, בנמקה את הסיבות לדחיית מתן צו מניעה זמני, כי גביית יתר של 2% בארנונה, אם תוכח, לא תגרום נזק בלתי הפיך לתושבים, שלא ניתן לתקנו (על ידי השבת הכספים).

 

רונן המליצה לרשויות להיערך תקציבית לאפשרות שיאלצו להשיב את הארנונה שהן גובות כיום, במידה ותתקבל התביעה: על "העיריות והרשויות להביא עניין זה בחשבון במסגרת שיקולי התקציב שלהן, כדי שאם הן יידרשו להשיב חלק מהארנונה שנגבתה – שהן יוכלו לעשות כן".

 

לגבי בקשת הארגונים הכלכליים, למנות לרשויות שלא הגיבו לבקשה לצו מניעה זמני, נתבעים שייצגו אותן בהליך, קבעה השופטת רונן כי ניתן למנות נתבעים מייצגים, אולם במקרה זה אין צורך, כיוון שאין קושי לאתר את כל הרשויות המקומיות. לפיכך בית המשפט יתחשב בכך שמדובר בהליך מרובה נתבעים ויתן הוראות מתאימות כדי לייעל את הדיון.

 

כך לדוגמה עריית ראשון לציון, המבקשת לייצג את עצמה, מסרה ל-ynet באמצעות, עו"ד אופיר ארגמן המייצג אותה בתביעה: "החלטת ביהמ"ש נכונה. כעת עוברת התביעה לשלב הקריטי שלה, אנו מקווים, ואף מעריכים, שביהמ"ש יסגל לנוסחה את הפרשנות התכליתית המתאימה לה, ויורה על דחיית הבקשה". 

 

תגובת מרכז השלטון המקומי: "כפי שכתוב בפסק הדין, כבוד השופטת דחתה את הבקשה לצו הזמני. מרכז השלטון רואה בכך חיזוק לצדקת הרשויות בנושא גביית הארנונה".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים. שרגא ברוש
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
מייצג הארגונים הכלכליים, עו"ד עדי מוסקוביץ
צילום: צילום אביב
"מקווים שביהמ"ש ידחה את הבקשה לייצוגית". ארגמן
צילום: אייל קוצ'ינסקי
מומלצים