שתף קטע נבחר

עובדי "חניתה" במאבק: נילחם על מקום עבודתנו

העובדים מתבצרים במפעל במחאה על פיטורי 32 מהם ועל הוצאת היתר לחופשה כפויה. חיים אליאש, העובד במפעל 33 שנה: "אחרי שני התקפי לב, אין לי סיכוי למצוא עבודה אחרת"

גל הפיטורים ממשיך להכות בפריפריה. עובדי מפעל "מתכת חניתה" בשלומי, שפתחו במאבק נגד פיטורי עשרות עובדים ותיקים והוצאת שאר העובדים לחופשה כפויה, סיפרו ל-ynet כי לא יסכימו לוותר בקלות על מקום עבודתם. הם הבהירו כי בכוונתם להמשיך להתבצר בשטח המפעל עד לחידוש המשא ומתן עם ההנהלה.

 

המפעל נמצא בבעלות החברה האמריקנית Kennametal שמתכוונת לפטר 32 עובדים, מחשש להפסדים עקב ירידה בהזמנות בשל המשבר הכלכלי. נציגי העובדים טוענים כי הנהלת החברה בארה"ב אינה מודעת להתנהלות של בכיר המפעל הישראלי.

 

 

יו"ר ההסתדרות במרחב הגליל המערבי, אשר שמואלי, אמר כי "במפעל שקיים כבר 50 שנה יש 250 עובדים, 50 מהם זמניים. הוא נחשב למוביל

בתחום ייצור כלי החיתוך ועיקר התוצרת שלו היא לחו"ל. הכרזנו על שני סכסוכי עבודה, אחד על הכוונה לפטר 32 עובדים והשני על ניהול משא ומתן שלא בתום לב. לצערי, הנהלת המפעל שנמצאת בתפקידה חודשים ספורים מתעלמת מכל פניותינו ומוכנה לשלם לאלה שיוצאים לפנסיה רק 50 אחוז מזכויותיהם".

 

העובדים, שהתצברו במפעל בשעות הבוקר, טוענים כי מדובר במפעל רווחי שעובד עם חברות כמו "בואינג" ו"הופמן" ומחזור המכירות השנתי שלו נע בין 70 ל-80 מיליון שקלים. "זורקים כאן לרחוב עובדים שאין להם סיכוי למצוא מקום עבודה חדש, אחרי שנתנו את הלב והנשמה שלהם. חלקם עד היום עובד בייצור באמצעות הידיים ולא על ידי מכונות", הדגיש יו"ר ועד עובדי המפעל, היימן פלח.


שורפים צמיגים בהפגנה (צילום: עידו בקר)

 

חיים אליאש (57), העובד במפעל 33 שנה, הסביר: "אני אחרי שני התקפי לב וצנתור, ואין לי סיכוי למצוא עבודה אחרת. אני משמש כמנהל אגף במפעל וברגע אחד החליטו לזרוק אותי הביתה".

 

בין המפגינים ישב גם כרים ג'ומעה, תושב הכפר ערב אל-עראמשה, העובד כמפעיל מכונות זה 22 שנה. "לצערי, מדובר בניהול לא אחראי של מנהל מפעל ומנהל אגף כוח אדם שבאו לכאן במטרה אחת - לסגור את המפעל", סיפר. "יש עבודה בשפע ויש הזמנות. בשנים האחרונות הסכמנו לבקשות לקצץ בשכרנו כדי לסייע בפיתוח המפעל ובשמירה על הדבר הנהדר שבנינו כאן במו ידינו. זה לא רק מכה לפריפריה, אלא זו מכה לתושבי שלומי ולכל הגליל המערבי. אנחנו לא מתכוונים לוותר ונילחם על מקום עבודתנו".

 

בפתח המפעל הוצבו שלטים הקוראים למנכ"ל המפעל, מיכאל שמר, ולמנהל כוח האדם, רונן ברקוביץ', לחזור בהם מכוונתם לפטר את 32 העובדים. בחלק מהשלטים נכתב: "המצרים חטפו עשר מכות ואנחנו חוטפים את המכה ה-11", ו"מתנת חג הפסח לעובדי מתכת חניתה היא 32 מפוטרים".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה במפעל, היום
צילום: עידו בקר
מפעל חניתה, היום
צילום: עידו בקר
מומלצים