שתף קטע נבחר

(בר) מצווה גדולה להיות בשמחה

בר-מצווה המונית לעשרות ילדים נזקקים התקיימה השבוע בכותל המערבי על ידי עמותת "חיוכו של ילד". הצטרפו לאירוע המרגש

בבוקרו של יום שני השבוע, הכותל המערבי לבש חג. עשרות נערים הגיעו במיטב בגדיהם למקום חגוג לעצמם את בר המצווה. הם הגיעו בלווית בני המשפחה ועלו בזה אחר זה לתורה, לא לפני שהניחו את התפילין לראשונה בחייהם. את הילדים ליוו במהלך כל החגיגה אישי ציבור וראשי רשוית שהגיעו להדריך באופן אישי את הילדים ביום חגם.

 

מייד אחרי קריאת התורה הצטרפו המוני מתפללים ששהו במקום למעגל הריקודים כדי לחגוג יחד עם הילדים את האירוע, אולם בין המשמעותיים ביותר עבורם. בסיום הריקודים וכמו בכל בר מצווה, נערכה במסעדת הקארדו הסמוכה לכותל "סעודת מצווה" בה חגגו הילדים עם משפחותיהם. כשלסיום קיבלו הילדים גביע מכסף בו יוכלו לקדש בליל הסדר הקרוב, ומילגה המאפשרת להם לרכוש תפילין לבר המצווה.

 


בר המצווה בכותל (צילום: ישראל ברדוגו

 

כבר בשנת 2005 הוקמה עמותת 'חיוכו של ילד' עמותה ששמה לה למטרה לסייע ליתומים, אלמנות ומשפחות נזקקות. במקביל, הפעילים חוגגים עם הבנים את בר המצווה ומאפשרים את רכישת התפילין, ועם הבנות את חגיגות בת המצווה בה מקבלת הילדה זוג פמוטים מהודר ותכשיטים ליום חגה. העמותה שהוקמה לזכר יוסף חיים ומרים חממי, פועלת בקרב רשויות הרווחה השונות כדי להגיע למשפחות היתומים והאלמנות. מעבר למשאבים והתמיכה הכספית אותה מפנים בעמותה למשפחות, דואגים הפעילים לדאוג לצרכים של הילדים ובמקרה הזה גם לערוך עבורם חגיגת בר מצווה על כל מה שמשתמע מכך.


המפגש עם התורה. בכותל (צילום: ישראל ברדוגו)

 

מנדי חממי המנהל את הפרויקט מספר על פעילות עניפה בעיקר לפני החגים ובמיוחד עם ילדי המשפחות. "אנו נמצאים כאן היום כדי לחגוג את היום הכי משמעותי בחייו של נער, אנחנו כאן כדי שירגיש בדיוק כמו כל ילד בגילו, הילדים שנמצאים איתנו כאן הם ממשפחות קשות יום. אם אנחנו לא נחגוג להם בר מצווה, אף אחד לא יחגוג להם,אנחנו פה בדיוק כדי לעלות להם חיוך על הפנים, חיוך של ילד".

  

את החיוכים של הילדים לא היה קשה לראות, "ואם זה היה תלוי בנפתלי הבן שלי, הוא היה רוצה לחגוג כזאת בר מצווה כל שנה" אומרת בחיוך אחת האמהות שהגיעו לבר מצווה, "אני רוצה להודות", היא מוסיפה ואומרת "למנהלי העמותה שדואגים לעמוד איתנו בקשר במשך כל השנה, מי יתן ואלוקים יתן בידם שהילד שלי לא יפסיק לחייך".

 

ועוד תמונות מהאירוע בכותל וההפקה המרשימה של בר המצווה: (צילומים: ישראל ברדוגו) 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנערים מתייחדים עם אבני הכותל
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים