שתף קטע נבחר

דו"ח: השימוש בזרחן ברצועת עזה - פשע מלחמה

ארגון Human Right Watch פרסם דו"ח חריף בו האשים את ישראל על שימוש ביודעין בפצצות זרחן באזורים מיושבים ברצועה - למרות המודעות לתוצאות הקטלניות. בבדיקת הארגון נמצאו פגזים על גגות בתים ובבתי ספר

השימוש שעשה צה"ל בפצצות זרחן בקרב אזרחים במהלך מבצע "עופרת יצוקה" מעיד על ביצוע פשעי מלחמה, כך נטען היום (יום ד') בדו"ח חמור שפרסם ארגון Human Right Watch העולמי. 

 

הדו"ח, שפורסם תחת הכותרת "גשם של אש: השימוש הבלתי חוקי של ישראל בזרחן בעזה", כולל עדויות על ההשפעות הקשות של פצצות זרחן על אוכלוסייה הנפגעת מהירי. פעילי הארגון החלו לחקור את הירי בעזה

מיד לאחר יציאת צה"ל מהרצועה ומצאו פגזים ומיכלים שרופים המכילים זרחן ברחובות, על גגות הבתים, בחצרות ובבתי ספר של האו"ם ברצועה.

 

כל הממצאים הועברו לבדיקות בליסטיות, שתוצאותיהן מצורפות אף הן לדו"ח יחד עם תמונות וצילומי לווין - כמו גם מסמכים מטעם צה"ל והממשלה.

 

כוחות צבא עושים שימוש בפצצות זרחן כדי לטשטש פעולות על הקרקע, משום שהפצצות יוצרות ערפל לאחר הירי. עם זאת, מדובר גם בנשק מסוכן, שמתלקח ובוער כאשר הוא בא במגע עם חמצן. במגע עם העור, גורם הזרחן הלבן לכוויות חמורות ומתמשכות. בדו"ח נטען כי צה"ל פוצץ את הזרחן שוב ושוב מעל שכונות מגורים, כשהוא הורג ופוצע אזרחים וגורם נזק למבנים אזרחיים כולל בית ספר, שוק, מחסן אספקה הומניטארית ובית חולים.

 

"בעזה, צה"ל לא השתמש בזרחן רק באזורים פתוחים כמסך עשן לפעולותיו", טען פרד אברהמס, חוקר בכיר מטעם הארגון ואחד ממחברי הדו"ח, "הצבא ירה זרחן לבן שוב ושוב מעל אזורים מיושבים בצפיפות, אפילו כאשר כוחותיו לא היו באזור וניתן היה להשתמש בפגזי עשן שהם בטוחים יותר. כתוצאה מכך, סבלו ומתו אזרחים ללא צורך", הוסיף.

 

לטענת הארגון, הירי התכוף חייב אישור של קצינים בכירים בצה"ל. "ראוי שמפקדים בכירים יתנו את הדין על המוות המיותר של אזרחים שגרם הזרחן הלבן", נטען.

 

התוצאות: תחלואה קשה ואף מוות

מממצאי הדו"ח עולה כי פעולות האחרונות ברצועת עזה פוצצו כוחות ישראליים באוויר פגזים ארטילריים בקוטר 155 מ"מ של זרחן לבן, לעיתים מעל אזורים מיושבים או בסמוך להם. כל פגז המתפוצץ באוויר ממטיר 116 שבבים בוערים של זרחן לבן על-פני רדיוס של עד 125 מטרים מנקודת ההתפוצצות. 

 

בדו"ח נטען כי צה"ל ידע שנשקפת לאזרחים סכנת חיים מזרחן לבן. בדו"ח רפואי שהכין משרד הבריאות במהלך הפעולה צויין כי לזרחן לבן "יכולת לגרום תחלואה קשה ותמותה בחשיפה עורית, נשימתית ובבליעה." הדו"ח מציין כי כוויות על פחות מ-10% משטח הגוף עלולות להיות קטלניות בשל הנזק לכבד, לכליות וללב.

 

מדובר צה"ל נמסר כי דו"ח ביניים של צה"ל בנושא השימוש בפצצות זרחן ברצועת עזה קבע כי הצבא עמד בכללי המשפט הבינלאומיים והשתמש באמצעי לחימה זה לצרכים מבצעיים מוגדרים ובהתאם לדיני המלחמה. עוד נכתב בדו"ח, שיוגש בקרוב לרמטכ"ל, כי לא נעשה שימוש בפצצות אלו באופן בלתי מבחין או על מנת להטיל אימה על אזרחים.

 

בינואר הגיש שר המשפטים הפלסטיני, עלי חסאן, תלונה רישמית נגד ישראל לבית

הדין הבינלאומי בהאג. הפלסטינים האשימו את ישראל בשימוש בפצצות זרחן לבן באזורים מיושבים בצפיפות.

 

בתחילה, כשפנו הפלסטינים לבית הדין נטען כי לא ניתן לגבש תיק נגד ישראל, משום שאינה חתומה על המסמך שהסדיר את הקמתו - אמנת רומא. ואולם מאוחר יותר עלתה האפשרות לגבש תיק שיתייחס לתחום השיפוט הפלסטיני - שטח שייתכן כי ניתן להגדירו שאינו בריבונות ישראלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירי ארטילרי על עזה
צילום: AFP
מומלצים