שתף קטע נבחר

פניה לרמטכ"ל: הפסיקו לעסוק בדתיוּת החיילים

קצין חינוך ראשי התייחס לחיילים היוצאים מטקסים בעת שירת נשים ואמר כי מדובר ב"תופעה מדאיגה". הפורום המשפטי למען ארץ ישראל שיגר מכתב מחאה לרמטכ"ל אשכנזי: "מידת הדתיות של אזרחים במדינה דמוקרטית אינה אמורה להיות מעניינו של איש – בוודאי ובוודאי לא מעניינו של הצבא"

האם צה"ל הפך ל"זירת מלחמת תרבות" בין דתיים לחילונים? הפורום המשפטי למען ארץ ישראל שיגר אמש (ד') מכתב מחאה חריף לרמטכ"ל גבי אשכנזי, בעקבות מה שהוא מכנה "התבטאות אומללה" של קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, בנוגע לחיילים היוצאים מטקסים צבאיים בעת שירת נשים.

 

לטענת מנכ"ל הפורום, נחי אייל, דברי הקצין לפיהם מדובר ב"תופעה מדאיגה" הפוגעת בלכידות היחידה, מצטרפים לאווירה הרואה בעין שלילית את החיילים הדתיים, את ה"מוטיבציה האמונית" ואת הרבנות הצבאית התומכת בהם – "אווירה שיש מי שדואג לפמפם אותה בתקשורת מזה זמן רב". אייל הוסיף כי גורמים אלה רואים כבעיה אף את "ההקרבה והנחישות שהפגינו חיילים ומפקדים דתיים ב'עופרת יצוקה'".

  

"מידת הדתיות של אזרחים במדינה דמוקרטית אינה אמורה להיות מעניינו של איש – בוודאי ובוודאי לא מעניינו של הצבא שבו הם משרתים", נטען במכתב הפורום המשפטי לרמטכ"ל, "יש אנשים דתיים רבים המעדיפים להימנע משמיעת זמרת נשים, בפרט בהופעה חיה, וזאת מטעמים דתיים; יש גם אנשים דתיים המקפידים על אכילת בשר חלק בהכשר מיוחד; יש אנשים דתיים המגדלים זקן; יש כאלו המוציאים את ציציות ה'טלית-קטן' כדי שייראו מחוץ לבגדיהם; יש כאלו החובשים כיפה גדולה במיוחד".

  

על פי מנכ"ל הפורום, "תא"ל שרמייסטר לא הפנים את השינוי שחל בחברה הישראלית מאז ימי 'כור ההיתוך' הדורסני, והוא סבור, כנראה, שמנהגיהם הדתיים של אלפי החיילים הקרביים הדתיים לא ראויים לכבוד או להתחשבות מצד הצבא". לטענתו, הדבר מעורר תהיה אם הוא אכן מבין את תפקידו הערכי של חיל החינוך. בנוסף מייחס אייל לקצח"ר דאגה נוכח שיעורם היחסי הגבוה של חיילים וקצינים דתיים ביחידות הקרביות וב"טורי המצבות בהר הרצל וקריית שאול".

  

"במקום להתחשב במנהגיהם הדתיים של חיילים המהווים קבוצה גדולה ומשמעותית – מתעלמים מהם וכוללים באירועים צבאיים תוכן שמבחינתם הוא בעייתי, ואילו כשאותם חיילים מעדיפים להימנע מעימות ולנתק מגע – גם אז מסרבים להתחשב בהם ורואים בהם מי ש'פוגעים בלכידות היחידתית'... ההתבטאות האומללה הזו גם מוכיחה – למי שעוד היה לו ספק – כי צה"ל ממש לא מעוניין, למשל, בגיוסם של חרדים לצבא, כי הם עוד עלולים להימנע, שומו שמיים, מלהשתתף באירועים שבהם מתקיימת שירת נשים". 

  

בפורום המשפטי קראו לרמטכ"ל אשכנזי להתערב בנושא באופן אישי ולבדוק האם דבריו של תא"ל שרמייסטר משקפים את הרוח הערכית הנושבת כיום בחיל החינוך, והאם החליט הקצח"ר להפוך את צה"ל לזירת מלחמת תרבות כדי לקדם אג'נדה המנוגדת לערכי צה"ל.

 

תגובת צה"ל

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "חיל החינוך והנוער, על הרכביו השונים, מפיק מגוון רחב של אירועים המתאימים לכלל המשרתים בצה"ל. בפקודות נקבע כי בעת תכנון פעילות תרבותית ביחידה, יתחשבו המפקדים ברגשות כלל החיילים והחיילות מתוך מטרה לשתף בה את כולם, אך במידה ונקבעה פעילות אשר יש חשש שתפגע באמונתם, בערכיהם, או באורח חייהם של חיילים מסויימים, זכאים החיילים להשתחרר מפעילות זו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
תא"ל שרמסייסטר
צילום: יותם פרום
מומלצים