שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל: כרבע מהרוגי "עופרת יצוקה" חפים מפשע

  לעומת הנתונים שהציגו פלסטינים על היקף ההרג ב"עופרת יצוקה" - הציג צה"ל את המספרים, כפי שנאספו באמ"ן. לטענת צה"ל, 709 מההרוגים הם מחבלים ו-295 חפים מפשע. הפלסטינים: המספרים שלנו משקפים את האמת

  אחרי שארגוני זכויות אדם פלסטינים פרסמו נתונים עצמאיים לגבי מספר ההרוגים במבצע "עופרת יצוקה" וזהותם, פרסם היום (ה') דובר צה"ל נתונים שנאספו על-ידי חטיבת המחקר בחיל המודיעין. לפי מניין הנפגעים שהציג הצבא - כרבע מההרוגים הפלסטינים בימי המבצע הם חפים מפשע. 

   

  לטענת צה"ל, בזמן הלחימה בעזה נהרגו 1,166 בני אדם. הפער המספרי מול טענות הפלסטינים עומד על כ-250 שמות, אולם הסתירה המרכזית נוגעת לזהותם של ההרוגים ולרקע שלהם. בתגובה לפרסום הנתונים הישראלים, הבהירו הפלסטינים כי הנתונים שאספו מדויקים.

   

  לטענת צה"ל, מהרשימות שבידיו עולה כי 709 מההרוגים הם מחבלים, רובם

  משתייכים לארגון חמאס ומקצתם לארגוני טרור נוספים. 295 מההרוגים הם פלסטינים חפים מפשע - אותם מכנה צה"ל "בלתי מעורבים" - מתוכם 89 ילדים מתחת לגיל 16 ו-49 נשים. בנוסף, נהרגו 162 גברים ונערים בגילאים 16-50, שטרם נקבעה סופית השתייכותם.


  משפחה פלסטינית מבכה את מות יקיריה (צילום ארכיון: AP)

   

  לפי הנתונים הפלסטינים, במהלך המבצע נהרגו 236 חמושים, 255 שוטרים ו-926 אזרחים. למרות ההבדלים המשמעותיים בין הנתונים, הבהיר חמדי שאקורה מ"המרכז הפלסטיני לזכויות אדם" כי המספרים והשמות שהציג "נאספו בחקירה מקיפה שכללה הצלבות נתונים". לדברי שאקורה, עבודת המחקר ארכה זמן ממושך והושקעו בה מעמצים כבירים. "בידינו המספרים והשמות של הקורבנות. המספרים משקפים את האמת", מסר.

   

  הפלסטינים הבהירו עוד כי הם לא כללו בספירתם קורבנות שנהרגו "באירועים פנימיים" או במוות טבעי. שאקורה האשים את צה"ל במדיניות של איפה ואיפה. "כשמדובר בהרוגים ישראלים, כל מי שצעיר מ-18 שנים נחשב ילד, אבל כשמדובר בפלסטינים, ילדים הם רק בני 16 ומטה, כדי לספק כיסוי לצבא".

   

  צה"ל: חמאס מיקם את הלחימה בין האזרחים

  דובר צה"ל הבהיר מצדו, כי "יעד הפעולה במהלך המבצע היה ארגון חמאס ולא אזרחי רצועת עזה, אך הלחימה התרחשה בשדה קרב מורכב ומסובך שהכתיב ארגון חמאס, שמיקם את אזור הלחימה בלב האוכלוסייה האזרחית". בנוסף נטען, כי "צה"ל נקט בכל הפעולות על מנת לשמור על האוכלוסייה האזרחית, הן על-ידי הפצת כרוזים, שידור בכלי תקשרת פלסטינים ומאות אלפי שיחות טלפון לבתי אזרחים".

   

  לראשונה מאז סיום מבצע התייחס השבוע אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, לפעולה הצבאית ואף לדילמות המוסריות שעלו באחרונה.

  "יש בי תחושת גאווה שיש לנו צבא מוסרי, שמכבד את החוק הבינלאומי", אמר. גלנט שב ותיאר את ההיערכות הרבה לקראת המבצע, שיתוף הפעולה בין כל הגורמים, וניסיונותיהם של אנשי חמאס לגרור את צה"ל לפגיעה באזרחים.

   

  "הלוחם הפלסטיני החזיק את מחסן הנשק בביתו, יצא להילחם ושב לבית מתוך תחושה שלא נפגע בו שם", טען גלנט. "בסך הכל, במבצע האחרון נהרגו 800 מחבלים ו-300 אזרחים שלא רצינו לפגוע בהם. היחס הזה, של כמעט רבע בלתי מעורבים, הוא הישג שאין כדוגמתו בתולדות המערכות בסוג כזה של לחימה", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים