שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חדש: לשמור על הטבע במסגרת השירות הלאומי

האגודה להתנדבות פתחה מסלול ירוק במסגרתו ניתן להתנדב לשירות לאומי בתפקידי שטח ברשות הטבע והגנים או בארגוני סביבה דוגמת "גרינפיס" או "אדם טבע ודין". התפקידים: תחזוקה, טיפוח צמחים, סימון שבילים, הדרכה וארגון קמפיינים

מי שלא יכול לשמור על הגבולות, ישמור על הטבע: מתנדבי השירות הלאומי יוכלו מעתה לתת מזמנם ומרצם לא רק בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות, אלא גם למען כדור הארץ. פרויקט ראשוני מסוגו שנפתח בימים אלה משלב בהצלחה קבוצת נוער בסיכון, במגוון תפקידים "ירוקים", ברשות הטבע והגנים.

 

בפרויקט, שהושק לאחרונה, מכשירים את המתנדבים לעבודה כמדריכים בשמורות, לתחזק אתרים, לפלס דרכים או לסמן שבילים בגנים הלאומיים. למתמידים בעבודה צפויה להיפתח גם אפשרות לקידום מקצועי: ביוזמת מנהלי שמורות הטבע ברשות, יוכלו מתנדבים בעלי ותק של שנתיים לפחות להשתלב גם בקורס פקחים של רשות הטבע והגנים.

 

במערך השירות הלאומי אמרו כי הפרויקט הוא חלק מתפיסה סביבתית כוללת חדשה שגובשה עבור בני הנוער. במסגרת המסלול הירוק שנפתח יוכלו בעתיד מתנדבים "לשרת" בארגוני סביבה כמו "גרינפיס" או עמותת "אדם טבע ודין".

  

באגודה להתנדבות, המפעילה את מערך השירות הלאומי, סיפרו כי הרעיון התגבש בעקבות העלייה במודעות לאיכות הסביבה בסדר יום החברתי והתקשורתי בישראל. "השרות הלאומי בטבע ובאתריה של ישראל הינו דרך בלתי אמצעית לפתח במתנדב יכולות אישיות וחברתיות חיבור ואהבה לארץ, לנופיה ולאתריה", אמר ירון לוץ, סמנכ"ל האגודה.


הסביבה הירוקה מרגיעה. שמורת עין אפק (צילום: דורון נסים, רשות הטבע והגנים)

 

מאור זקן, מתנדב בשמורת הטבע בעין אפק, סיפר על הפעילות: "סדר היום מאד מגוון. אני מבצע פעולות אחזקה בשמורה, וגם עוסק בקבלת קהל וטיפוח צמחים. הסביבה הירוקה מאד מרגיעה, ונותנת תחושה טובה. אנשי הצוות הפכו למשפחה. האנשים שעוסקים בסביבה עושים זאת מתוך אהבה לטבע וזה גורם לי לבוא בכיף לעבודה כל בוקר".

  

מאור הוסיף ואמר שהוא מעוניין להמשיך לשרת ברשות, ואפילו שוקל לצאת לקורס פקחים: "ישנה אפשרות לצאת לקורס פקחים לאחר שנתיים של שירות לאומי בשמורת טבע. זה בהחלט שיקול עבורי כי אני מאד אוהב את המקום ואני נהנה מהחופשיות שמקרינה העבודה בטבע". 

 

ליאת, בת שירות לאומי המשרתת ב"גרינפיס", מעורבת באירגון הקמפיינים של העמותה. "שירות לאומי במקום כמו 'גרינפיס' מפתח את המודעות לאיכות הסביבה. במסגרת תפקידי אני קוראת המון על הנושא, וגם משתתפת בפעילויות של העמותה". לדבריה, העבודה בארגון בינלאומי היא חוויה ייחודית, שאיפשרה לה, בין היתר, לבקר על סיפון ספינת הדגל של הארגון שעגנה בישראל בספטמבר 2008: "זה היה אירוע מיוחד ומרגש. הזמנו את כל התומכים שלנו לאירוע. נכנסתי לספינה ופגשתי את הפעילים האחרים שפועלים בכל מיני מקומות על הגלובוס. זה היה אחד הרגעים הטובים מהשירות הלאומי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני גרשוני
שמורת עין אפק
צילום: דני גרשוני
צילום: החברה להגנת הטבע
סימון שבילים
צילום: החברה להגנת הטבע
מומלצים