שתף קטע נבחר
צילום: jupiter

עניין של גישה: אתרים נגישים לפיקניק

אין בעיה שאין לה פתרון. חול המועד פסח הוא תקופה נהדרת לצאת לטיולי טבע וליהנות מכל מה שיש לפארקים וליערות להציע. עם בוא האביב, מוזמנים גם המוגבלים בתנועה לנצל את חופשת החג לבילוי בפיקניקים בפארקים וביערות קק"ל הנגישים לכו-לם

חג הפסח ובוא האביב הם עיתוי נהדר לביקור ולפיקניק בפארקים וביערות הנגישים לבעלי המוגבלויות בישראל. ימי חול המועד מספקים הזדמנות יוצאת מן הכלל ליהנות מנופים עוצרי נשימה סביב אגמון החולה, מדרך הנוף ביער בית קשת, המותאמת במיוחד לבעלי מוגבלויות, להשתעשע במתקני משחק רבים המותאמים למוגבלים בפארק הלוחם ולטייל בדרך ההיקפית סביב הפארק, בדרך צפונה לעצור להפוגה ביער לביא, שנגיש לבעלי כיסאות גלגלים ובעוד עשרות פארקים ויערות לאורכה ולרוחבה של הארץ.

 

סביב אגם ירוחם

בפארק ירוחם נמצא האגם השני בגודלו בארץ, בגודל 320 דונם, האח הקטן של הכינרת. האגם ממוקם במערב היישוב. מסביב לאגם עצים רבים, כרי דשא נרחבים וגן הרפתקאות. בפארק נטועים עצי אורן, ברוש, אקליפטוס, אלה, אשל, תמר, זית ושיזף. האגם המלאכותי נמצא במרכז הפארק, באפיק נחל רביבים. הסכר היוצר את האגם הוקם כבר בסוף שנות החמישים של המאה הקודמת, כדי לנצל את מי השיטפונות של נחל רביבים לצורכי חקלאות ולהוות מוקד משיכה בזכות אטרקציות כמו שיט, דיג, צפרות ועוד. נוף אגם המים על רקע אדמת המדבר וירוקת העצים מהווה נוף ייחודי של נווה מדבר.


נוף ייחודי לפיקניק. אגם ירוחם (ארכיון צילומי קק"ל) 

 

יער ראש ציפור בגני יהושע

גם לעירוניים שבינינו מגיע לצאת אל הטבע ולנוח משאון העיר הגדולה לצלילי ציוץ הציפורים. יער "ראש ציפור" בלב העיר תל-אביב הוא בדיוק המקום המתאים לכך. הפארק הוא גן עדן לחובבי ציפורים. אפשר לפגוש בו ציפורי שיר במגוון צבעים ומינים, כמו אדום החזה, כחלילית עצים וגם ציפורים אקזוטיות, שברחו בשנים האחרונות מן השבי אל הטבע. האטרקציה הגדולה למשפחות היא ללא ספק גן ההרפתקאות. חברת "גני יהושע" ועיריית תל אביב הציבו במקום שולחנות פיקניק, ספסלי ישיבה ומתקני משחק מגוונים. אטרקציה נוספת היא גבעה ירוקה, שנבנתה מהעפר הרב שנותר מאזורי הבנייה הסמוכים. מהגבעה תצפית נפלאה על ערי גוש דן.


פיקניק בלב העיר. יער ראש ציפור (ארכיון צילומי קק"ל)

 

יער בית קשת

דרך הנוף ביער בית קשת, בלב הגליל התחתון, מותאמת לאוכלוסייה של בעלי מוגבלויות. באתר מצפורים (מצפור תורען, מצפור בית היערן, מצפור אלוני בית קשת), מהן ניתן לצפות בנוף יפהפה. כמו כן ישנם שבילי ההליכה, שולחנות פיקניק ועוד. שבילי ההליכה מותאמים גם לאוכלוסיית העיוורים.

 

מצפור אלוני בית קשת נמצא מעל "יער הפארק" של אלוני התבור ויש ממנו תצפית לעבר גבעת המורה, התבור, הגלבוע ועוד. גם הוא מותאם לבעלי מגבלות נגישות. זהו מצפור מדורג הממוקם ליד דרך הנוף, ובו מקומות חנייה מסומנים לאורך הדרך. במקום טיילת נוף קצרה ומרוצפת, שבעורפה ספסלי ישיבה ורחבה מקורה בפרגולה. שביל סלול, מותאם, מוביל אל רחבת המצפור שבה ספסלי ישיבה נגישים וכרטיס טווחים הניתן למישוש. ממצפור תורען תוכלו להשקיף על בקעת תורען ורכס תורען.


מנוחה ביער בית קשת (ארכיון צילומי קק"ל)

 

חניוני פארק נכי צה"ל ביער חרובית שבשפלה

יער חרובית שוכן בלב הארץ, בין ירושלים, תל אביב ובאר שבע. היער, המשתרע על פני כ-8,000 דונם, מציין את גבולה המערבי של שפלת יהודה. זהו יער מעורב המורכב בעיקרו מעצים מחטניים כברוש מצוי ואורן ירושלים ומעצים רחבי עלים – איקליפטוס וחרוב. בין החורשות נמצאים עצי בוסתן שונים. בשולי היער מתנשא תל צפית (ניתן להגיע לראשו ברכב שטח). מראש התל תצפית מרהיבה על הסביבה.

 

ביער חניונים אחדים לציבור הרחב, אך גולת הכותרת היא פארק הלוחם, שהוקם בשיתוף עם ארגון נכי צה"ל ומיועד לנכים ומשפחותיהם, כמו גם לכלל ציבור הנכים בישראל. פארק הלוחם משתרע על פני כ-300 דונם. דרך היקפית מאפשרת תנועה ברכב מסביב לפארק. בחלקו העליון של הפארק, בין עצי חרוב, הוקמו כ-60 רחבות של חניוני פיקניק. הגישה לחניונים אלה נוחה למוגבלים בתנועה, שיכולים להגיע בכיסאות גלגלים עד לשולחנות הפיקניק ולמתקני המנגל המוצבים בשטח.

 

בפארק הלוחם עשרות מוצבים שולחנות במקבצים ובגדלים שונים, המאפשרים בילוי משפחתי אינטימי וגם בילוי קבוצתי. כמו כן, מוצבים בפארק מתקני משחק רבים המותאמים לשימוש מוגבלי הליכה. סמוך לאתרי הפיקניק יש נקודות בעלות עניין מבחינה ארכיאולוגית, טבע ונוף. בפארק עצמו ישנו ציר תנועה שאורכו כקילומטר עם שיפועים מותאמים לתנועה נוחה בכיסאות גלגלים. השביל מצופה אספלט ורוחבו 1.60 מטרים. אבני השפה מאפשרות התמצאות בשביל גם ללקויי ראייה.


גישה נוחה ביער חרובית (ארכיון צילומי קק"ל)

 

יער יתיר

יער יתיר שניטע הוא הגדול שביערות ישראל. ראשיתו בפריצת הדרכים לפיתוח הנגב. בשנת 1964 נטעו יערני קק"ל את העצים הראשונים, כנגד כל הסיכויים, ולמרות זאת, הלך היער והתפתח עד שהפך לגדול שביערות הארץ. 

 

בשנים האחרונות פותחו דרכי נוף, שבילי טיול, אתרים ארכיאולוגיים, חניוני פיקניק, שהותאמו לאוכלוסיית מוגבלי התנועה, וכל זאת כדי לשמש "ריאה ירוקה" לתושבי האזור. ערך מוסף נוסף של היער הוא בית הגידול לכרמים של יקב יתיר, השייכים לכרמל מזרחי ולחקלאי האזור. היינות שהכרם מפיק נחשבים מהמשובחים בארץ.

 

מאגר יתיר הוא מאגר מים גדול שנועד לסייע בהשקיית המטעים והכרמים של יישובי חבל יתיר בעונת הקיץ. המאגר עצמו מסוכן לרחצה וסגור לכניסת מטיילים, אך מראה המים באזור המצוי בגבול המדבר, הוא מרהיב. סביב המאגר שולחנות פיקניק. הגישה למאגר אפשרית לכל כלי רכב והדרך משולטת וקלה להגעה.

 

יער לביא

בגליל התחתון, סמוך לצומת גולני, מהצמתים המרכזיים בצפון, שוכן יער לביא. ביער ישנם חניונים, המשרתים לא רק את הבאים לבלות בחיק הטבע, אלא גם את המוני המטיילים בדרכם ממרכז הארץ צפונה. בחניון המרכזי ביער, חניון לביא, יש מתקני משחק לילדים, מבנה שירותים, אמפי, פינה קבוצתית ואזור פיקניק הנגיש לבעלי כיסאות גלגלים.

 

פארקים ויערות נגישים באזור הצפון: 

 • אגמון החולה - לאוכלוסיית המוגבלים אפשרות כניסה לאגמון וגישה למצפורים.
 • חניון הר שאול-גלבוע - במקום שולחנות מותאמים לנכים, שביל גישה, חנייה, שולחנות ומצפורים.
 • פארק גורן - בפארק שולחנות פיקניק מותאמים לנכים, שירותים, שביל גישה מהחנייה לתצפית.
 • אתר "טע עץ" מול חניון לביא - במקום שביל גישה, חנייה ושירותים מותאמים לנכים.

 

פארקים ויערות נגישים באזור המרכז:

חניוני יער בן-שמן באזור המרכז:

ביער בן שמן חניונים המותאמים לכל המשפחה וגם למוגבלים בתנועה הכוללים שבילים מיוחדים, שולחנות פיקניק ומתקני משחק המותאמים במיוחד לילדים נכים (ליד מודיעין).

 

 • מצפור קואופרטיב דן - במקום מרפסת תצפית עם גישה לנכים, שולחנות פיקניק מונגשים ועוד.
 • חניון ליאופולד שניידר - במקום שולחנות פיקניק למוגבלים ומתקני משחק.
 • חניון ע"ש אורנה רייס - במקום מתקנים למוגבלים, שולחנות תואמים וגישה נוחה.
 • חניון "בזק" - במקום שולחנות למוגבלים ומתקני משחק.
 • חניון ללקויי ראייה ע"ש מרים קאופמן - במקום שולחנות פיקניק ופינות ישיבה.


חניון העיוורים ביער בן שמן (ארכיון צילומי קק"ל)

 

 • נחל השופט בפארק רמת מנשה - שביל הליכה מותאם למוגבלים.
 • נחל אלכסנדר - שביל הליכה מותאם למוגבלים בתנועה.
 • חניון נשות הדסה בפארק עצמאות ארה"ב - שביל טיול מותאם למוגבלים, מרפסת תצפית מדהימה ומתקני משחק ייחודיים לילדים נכים.
 • טיילת לוקי גולדשטיין ביער נווה אילן - במקום שביל טיול וספסלים עם הצללה.
 • מצפור לוריא, סמוך לכביש הגישה להר אדר - במקום מרפסת תצפית מרהיבה ומונגשת.
 • מצפור הורוביץ בהר הרוח - גם כאן תמצאו מרפסת תצפית מרהיבה, נגישה למוגבלים.
 • חניון אשתאול ביער אשתאול - פינות ישיבה, משחקים ושולחנות נגישים למוגבלים.
 • חניון פורת סמוך ליקנעם - שולחנות פיקניק למוגבלים בתנועה ומתקני משחק תואמים.
 • חניון אסם סמוך ליקנעם - גם כאן תמצאו שולחנות פיקניק, מתקנים ושולחנות למוגבלים.
 • פארק אילון קנדה - במקום שבילי טיול ושולחנות נגישים למוגבלים.
 • חניון חזי ליד נירית - במקום שולחנות פיקניק נגישים, מתקני משחק ותצפית נוף.
 • חניון שריגים בפארק בריטניה - במקום שירותים ושולחנות פיקניק למוגבלים.
 • חניון ע"ש שלמה תוסייה כהן ז"ל - במקום שולחנות פיקניק, מתקני משחק, חנייה ושולחנות למוגבלים.
 • חניון הבנק הבינלאומי הראשון ביער הנשיא - שולחנות פיקניק מונגשים ומתקני משחק.

 

פארקים ויערות הנגישים לנכים באזור הדרום

 • חניון הנכים ביער המלאכים - במקום פסלים ענקיים המותאמים לאוכלוסייה המוגבלת.
 • חניון קמפבל ביער להב - במקום שבילים מותאמים למוגבלים ושולחנות פיקניק.
 • פארק ספיר - במקום אגם ולצדו שולחנות נגישים ושירותים ביולוגיים מותאמים לנכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אגמון החולה
צילום: אביהו שפירא
צילום החברה להגנת הטבע דפנה מרוז
נחל השופט
צילום החברה להגנת הטבע דפנה מרוז
צילום: ארץ וטבע
יער להב
צילום: ארץ וטבע
מומלצים