שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: קלוגר זולטן

  מגע של זהב

  ישראל עדיין לא זכתה לסרט תוצרת בית שיביא את פרס האוסקר, אבל במאי ישראלי כבר עשה זאת בעבר - משה מזרחי, שהיה מועמד שלוש פעמים וזכה לבסוף על "כל החיים לפניו". בראיון למאגר העדויות הוא משחזר את החוויות מאותה תקופה

   

  אמנם אף סרט ישראלי לא הצליח לזכות בפרס האוסקר לסרט הזר, למרות כמה וכמה מועמדויות (כולל בשנתיים האחרונות - של "בופור" ו"ואלס עם באשיר"), אבל כן היה במאי ישראלי שזכה לקחת את הפרס. היה זה משה מזרחי, שזכה בפרס ב-1978 על סרטו "כל החיים לפניו", שהופק בצרפת. זו היתה המועמדות השלישית של מזרחי לפרס, לאחר שהיה מועמד ב-1972 על "אני אוהב אותך, רוזה" וב-1973 על "הבית ברחוב שלוש".

   

  בקטע זה מתוך הראיון של מזרחי לפרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי", מזרחי מספר על חוויותיו מהאוסקר וחוסר אמונתו בסיכויי הזכייה שלו, ונזכר כיצד נדהם לגלות שסרטו הפך למבוקש ביותר בבתי הקולנוע בניו יורק עם צאתו.

   

  מזרחי נולד במצרים ב-1931, ועלה ארצה עם משפחתו כשהיה בן 14. בגיל 27 נסע לפריז, שם עבד במגוון תפקידים בתעשיית הקולנוע הצרפתית. ב-1970 הוא ביים את סרטו הראשון, קו-פרודוקציה ישראלית-צרפתית בשם "אורח בעונה מתה". שנה לאחר מכן, מזרחי חבר למפיק מנחם גולן וביים את "אני אוהב אותך, רוזה", ומיד לאחר מכן השניים שיתפו פעולה ב"הבית ברחוב שלוש". ב-1978, כאמור, מזרחי הפך לבמאי הישראלי הראשון שזכה בפרס האוסקר על הסרט הצרפתי "כל החיים לפניו". במהלך שנות ה-80, מזרחי המשיך לביים סרטים צרפתיים וקו-פרודוקציות בינלאומיות.

   

  • הקטע לקוח מתוך הראיון עם משה מזרחי לפרויקט "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" של מרט פרחומובסקי ואביטל בקרמן, בתמיכת מפעל הפיס, קרן הקולנוע הישראלי, סינמטק ירושלים וסינמטק תל-אביב.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מזרחי. לא האמין שיזכה
  צילום: הלן יאנובסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים