שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

גם יהדות התורה בפנים - עם סידור לכל ח"כ

רק דקדוקים אחרונים מפרידים בין נתניהו להסכם קואליציוני נוסף, אבל חמש האצבעות כבר מובטחות - יחד עם התיקים. בינתיים מתחמם קרב ליצמן-גפני על ראשות ועדת הכספים

יהדות התורה כבר עם רגל וחצי בממשלה. חברי הכנסת של המפלגה החרדית נועדו עד השעות הקטנות של הלילה (יום ב') עם נציגי המו"מ הקואליציוני של הליכוד במטרה לחתום על ההסכם הקואליציוני. אך אצל החרדים כמו אצל החרדים - אין דבר כזה הסכמים פשוטים. סוגיות דת ומדינה רגישות ביותר עומדות על הפרק, ובראשן הרפורמות בתחום הגיורים, ולכן מדקדקים באי כוחה של המפלגה בכל פרט קטן בהסכם, כדי למנוע תקדימים בעייתיים. עם זאת, במפלגה מקווים לחתום על ההסכם הקואליציוני כבר היום.

 

ממשלת נתניהו השנייה - סיקור מקיף ב-ynet:

 

בימים האחרונים ניכרה תכונה רבה בקרב הציבור החרדי-אשכנזי בנוגע לפשרה בתחום הגיורים. ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לישראל ביתנו כלל פשרה בנושא ההקלות על המבקשים לעבור תהליך גיור. בעוד ש"ס קיבלה את הפשרה, ביהדות התורה התעוררה בעיה: הרבנים הגדולים סירבו להשלים עם הפשרה, שמעצימה את סמכויותיהם של רבני ערים בתחום הגיור, על חשבון הרבנות הראשית. אמש, בעקבות פשרה נוספת שהציג הרב הראשי שלמה עמאר, נתן גדול הרבנים הליטאים, הרב אלישיב, "אור ירוק" להשלמת ההסכם.

 

כך או כך, נציגי המפלגה כבר רואים את עצמם כחלק מהממשלה שתושבע היום. "בכל מקרה נצביע היום בעד הממשלה", אומר ל-ynet גורם במפלגה. "נותרו רק נוסחאות ודקדוקים. כל משפט הוא בעייתי יותר מבחינה ציבורית ולא מהותית, ויש עשרות פרצות שצריך לסתום".

 

לכל ח"כ יש ג'וב

חמישה חברי כנסת יש ליהדות התורה, ואף לא אחד מהם צפוי להישאר משועמם. לפי עיקרי ההסכם, תזכה המפלגה לנתח מרשים של תפקידים: שני סגני שרים ושני ראשי ועדות. הצעת הליכוד המפתה שקיבלה המפלגה, כוללת את יו"ר ועדת הכספים (מסתמן - ח"כ יעקב ליצמן), סגן שר במשרד הבריאות עם סמכויות מלאות של שר (מסתמן - ח"כ משה גפני), סגן שר במשרד החינוך (ח"כ מאיר פרוש) ויו"ר הוועדה לפניות הציבור, ברוטציה עם ש"ס (ח"כ אורי מקלב). חבר הכנסת הנותר, אליעזר מוזס, יכהן ככל הנראה כיו"ר הסיעה.

 

אבל לא הכל סגור - סופו של מסע התלאות לתוך הממשלה יהווה בעצם את יריית הפתיחה של המאבק על התפקידים בתוך הסיעה, שטרם הוכרע סופית. שני יושבי הראש של הסיעות המרכיבות את יהדות התורה - ליצמן מאגודת ישראל וגפני מדגל התורה - חפצים שניהם בתפקיד יו"ר ועדת הכספים. קרב התרנגולים בין שני יושבי הראש, המהווה בעיקר מאבק על כוח ויוקרה בקרב הציבור, מעורר סערה ברחוב החרדי.

 

ההכרעה בנושא תיפול בסופו של דבר בין חמשת חברי הכנסת, שיקיימו הצבעה בינם לבין עצמם. אגודת ישראל אמנם זוכה בפורום זה לרוב של שלושה ח"כים מול שניים בלבד של דגל התורה, אך הציבור הליטאי שם יהבו על ח"כ פרוש: הוא אמנם משתייך לאגודת ישראל, אך בעקבות סכסוכו עם ליצמן, שהביא להפסדו בבחירות לראש העיר ירושלים, מקווים בדגל התורה שהוא יפתיע עם הצבעת נקמה ויתמוך דווקא בגפני. עם זאת, ההנחה הרווחת היא שפרוש לא יצביע נגד סיעתו, וח"כ ליצמן יזכה בסופו של דבר בתפקיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ליצמן בעמדה מוכרת - ישיבת ועדת הכספים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
גפני. מסתמן - סגן שר במשרד הבריאות
צילום: גיל יוחנן
פרוש. כנראה סגן שר במשרד החינוך
צילום: דודי ועקנין
מומלצים