שתף קטע נבחר

שם, מעבר ליער בית קשת, יש סינגל חדש

ביום שישי נחנך סינגל בית קשת, שנחשב בעיניי רבים לאחד משבילי האופניים הטובים בארץ. רק כמה ק"מ מצומת גולני מחכה לכם מסלול דיווש בן 22 ק"מ, שנבנה בסטנדרטים בינלאומיים, תוך שמירה על ערכי הטבע והנוף. שווה לכל רוכב

ביום שישי האחרון נחנך סינגל יער בית קשת באופן רשמי, באירוע צבעוני ומרשים, שכלל תחרות אקסטרים, מופע ביצועים עתיר אדרנלין בלב היער ותחרות מיני דאונהיל לרכיבה אתגרית, עם אלמנטים כמו מקפצות, סיבובים מוגבהים, סלעים ועוד.

 

אם עוד לא נתקלתם במושג סינגל, נראה שהגיע הזמן. הכוונה היא לשביל צר, ייעודי ומקצועי לרכיבת אופניים בשטח, או באנגלית - single track. מאז החלו העבודות להכשרת הסינגל, מושך אליו יער בית קשת מאות רוכבי אופניים מדי שבוע. חלקם רוכבי אקסטרים שסימנו את מסלול המיני דאונהיל כדבר הבא, אבל רובם רוכבים חובבים שנהנים ממסלול ייחודי, עם כל מה שיש ליער הנפלא הזה להציע.


שבילים צרים ייעודים לרכיבת אופניים בשטח (צילומים: נדב רותם)

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: בגליל התחתון, על המורדות המזרחיים של נצרת, בין צומת גולני לכביש 77 בצפון ולהר תבור בדרום.

 

אורך שביל האופניים: מפת סימון גליל תחתון, מס' 3. שביל האופניים משולט לאורך 22.6 ק"מ, טיפוס מצטבר כ-460 מטר. אורך הסינגל 12.6 ק"מ. הרכיבה בסינגל נגד כיוון השעון.

 

המסלול העממי: מאילניה לכיוון בית קשת ומסתיים במורד נחל השבעה עד למרגלות התבור. המסלול העממי בדרך הכורכר מתאים יותר למשפחות ולרוכבים מתחילים מגיל 12 ומעלה.

 

דרגת קושי: סינגל צר, 50-20 ס"מ, בדרגת קושי בינונית. מיועד לרוכבים בעלי מיומנות רכיבה בשטח מסולע ובין עצים.

 

משך המסלול: שעה וחצי עד שלוש שעות וחצי, תלוי במסלול וברוכב. לא ניתן לעקוף בקטעי הסינגל.

 

עונה מתאימה: כל השנה. יש להימנע מרכיבה בחשיכה, בימי גשם ויומיים אחריו.

 

חובה: להצטייד במים ובקסדה.


נהנים ממסלול ייחודי

 

יער בית קשת נמצא באזור משופע ביערות, חורשים ופסגות שמהן נשקפים הנופים המרהיבים של הגליל התחתון ועמק יזרעאל. היער, המשתרע על פני כ-25 אלף דונם, הוא אחד המפוארים שביערות ישראל. יש בו שילוב נדיר של חורש טבעי, אלוני תבור, אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית - שכיסה בעבר שטחים נרחבים בצפון הארץ. לצד יער מחטני נטוע, שיזף ושקד הבר, שיחי אלת המסטיק ופריחה של כלניות, סחלבים, צבעונים נוריות, עיריות, דודאים ועוד. אגב, אלוני התבור נכרתו בימי השלטון העות'מאני כדי לספק דלק לקטרי הרכבות במלחמת העולם הראשונה.

 

היהלום שבכתר

שביל האופניים הייחודי ביער בית קשת נפרץ ונבנה על ידי עובדי קק"ל בעבודה ידנית, בעזרה ובליווי של חברת "גלגליל", רמי גולד ויואב בהט, מומחים בתכנון שבילי אופניים והמועצה האזורית גליל תחתון, שפועלת ליצירת תשתיות שבילי אופניים בכל המרחב. השביל נבנה תוך שימת דגש על שמירת ערכי טבע ונוף, לצד שיפועים מתאימים לרכיבה ולשימור קרקע מרבי.


אופניים במנוחה

 

נקודת המוצא למסלולי האופניים השונים היא בחניון המרכזי של היער, סמוך לבית היערן - מבנה אבן משנת 1946, ששימש את פועלי הייעור מחוות סג'רה הסמוכה למנוחה וכמחסן לכלי עבודה ושתילים. מהחניון יוצא שביל קצר למצפור בית היערן, לתצפית נפלאה על יער אלוני בית קשת, גבעת המורה, התבור, הגלבוע, רמת כוכב ורמת יבנאל.

 

בעשור האחרון השקיעה קק"ל בפיתוח שבילים ותשתיות תיירות ביער בית קשת, לאור מאפייניו הנדירים ולנוכח לחצי פיתוח אורבאניים סביבו. במסגרת המאמץ, נחנכה דרך נוף יער בית קשת לפני כעשור ופותחה מערכת שבילי אופניים בכל הרמות ולכל סוגי הרוכבים.


"היהלום שבכתר"

 

סינגל יער בית קשת הוא היהלום שבכתר. הוא נבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של שבילים בעלי אופי דומה בעולם. דגש רב ניתן לשיפועי הרכיבה בעליות ובירידות, גם להשגת נוחות מרבית ולבטיחות הרוכבים וגם לצורך שימור הקרקע וניקוז תקין. כמו כן, הותקנו מעברי גדרות מיוחדים לאופניים למניעת מעבר בקר. חשוב לשים לב כשחוצים אותם. היזהרו מהחלקות גלגל.

 

המיוחד בשביל הוא התוואי שעובר בנופים מגוונים של חורש אלוני תבור, יערות נטועים, שטחי בתה פתוחים לנוף, שטחים חרסיתיים ושטחים טרשיים, ובקיצור, גיוון מרבי של נוף יחד עם חוויית זרימה המשכית של הרוכב. התוצאה: לא פחות ממדהימה. השביל הצר מעניק לרוכב חוויה מיוחדת ואינטימית בטבע. הוא מיועד לרוכבים עם ניסיון רכיבה בסיסי ואינו מצריך יכולת טכנית מעל לבינונית. החוויה כה גדולה, שרוב הרוכבים מעידים שהם חוזרים שוב ושוב, וההנאה רק מתעצמת ככל שמכירים את השביל טוב יותר.


שביל עם נוף

 

הנה הר לבדו

קק"ל הכשירה ביער בית קשת דרך נוף באורך 22 ק"מ, משולטת היטב ומסומנת בסימון שבילים ירוק. לאורכה מסלולי טיול להולכי רגל ולרוכבי אופניים, מצפורים וחניוני פיקניק. לאורך הדרך, מצפון לדרום, עד התבור, תעברו בחניון מלכת הולנד, חניון קטן בתוך חלקת עצי אורן הגלעין (צנובר) המשקיף צפונה על הר טורען ומצפור תרען, שבראשו מגדל תצפית לאיתור שריפות יער, המשמש את יערני קק"ל. ביום עם ראות טובה ניתן לראות מהמגדל את החרמון.

 

ניתן לעצור במצפור אלוני בית קשת לתצפית על יער פארק אלוני התבור, ובשביל הטרשונים, שמטפס בין טרשוני הדולומיט בעלי הצבע האפרפר. בהמשך תל גובל, שממנו תצפית לעבר התבור וגבעת המורה, ומצפור התבור, המשקיף על ההר המבודד הנושא את אותו השם. מכאן אפשר להמשיך לכיוון נצרת, בדרך המטפסת לחניון נחל ברק (כשישה ק"מ) ולהר דבורה.

 

כיצד מגיעים

הכניסה הצפונית ליער בית קשת ולבית היערן, שממנו יוצאים מסלולי האופניים, נמצאת כקילומטר וחצי מערבית לצומת גולני, על כביש 77, בפנייה למחנה שמשון. לפני המחנה פונים ימינה לדרך נוף יער בית קשת. אפשר להיכנס ליער גם מנצרת עלית. מדרך החטיבות ממשיכים בשדרות מעלה יצחק רבין, עד למפעל תע"ש וליער צ'רצ'יל. או מעפולה, דרך קיבוץ בית קשת. למגיעים מכביש 65 ניתן לחנות בקיבוץ בית קשת בחניה של רדיו קול רגע ולצאת לרכיבה מעגלית של הסינגל .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוכבים ביער בית קשת
צילום: נדב רותם
צילום: נדב רותם
צילום: נדב רותם
מומלצים