שתף קטע נבחר

"אוטובוס לא מהדרין – חשש איסור דאורייתא"

נמשך המאמץ לשכנע את הציבור החרדי לעבור לקווי המהדרין האלטרנטיביים בירושלים: "ועד המהדרין" מפרסם עמדה של רבנים התומכים במהלך, בהם הרב אדלשטיין מפוניבז' שאף קובע: בשימוש בקו אגד רגיל יש "חשש של איסור דאורייתא"

מחריף מאבק "ועד המהדרין" בחברת אגד בירושלים: אנשי הוועד, שהחלו בשבוע שעבר להפעיל קווי תחבורה אלטרנטיביים לכותל המערבי, מפרסמים כעת את עמדתם של כמה רבנים בכירים התומכים במהלך, זאת בניסיון לשכנע את התושבים החרדים להשתמש רק בהם. בנוסף מבטיחים בוועד הפגנת ענק שתתקיים בירושלים לאחר הפסח, בעקבות סירובה של אגד להפעיל את קו 2 בעיר במתכונת זו.

  

בסוף השבוע שעבר ביקרו העסקנים החרדים בביתו של הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור הליטאי. הוא אמר להם כי עדיף להשתמש בקווי המהדרין החדשים ולא באוטובוסים של חברת אגד שמחללת שבת. עם זאת סירב הרב קנייבסקי לומר האם ההפרדה בין המינים היא חובה הלכתית או בגדר 'חומרא', ורק השיב כי "מה שאפשר - כדאי להיזהר" וכי הפעולות שעושים אנשי הוועד בעניין הם "הנהגה טובה".

  

קבוצת העסקנים ביקרה גם בביתו של הרב ניסים קרליץ, מבכירי הפוסקים החרדים, שהכריע כי ההקפדה על נסיעה בקווי מהדרין בלבד היא "מעיקר הדין". הרב גרשון אדלשטיין, מראשי ישיבת פוניבז', אף טען כי בשימוש בקווי אגד הרגילים יש "חשש של איסורים דאורייתא". בימים הקרובים צפויים אנשי הוועד להגיע לבתיהם של רבנים ואדמו"רים נוספים ולקבל את תמיכתם במהלך. 

 

בוועד המהדרין מבטיחים הפגנת ענק שתתקיים בירושלים לאחר חג הפסח, בעקבות סירובה של חברת אגד להפוך את קו 2 הנוסע מהשכונות החרדיות לכותל המערבי במתכונת "מהדרין". לטענתם, הרב יוסף שלום אלישיב אמר להם כי יקרא לציבור להשתתף בה, והם משוכנעים כי אלפים יצאו להביע את מחאתם. 

 

בעקבות הפעולות שנוקט משרד התחבורה נגד הקווים האלטרנטיביים, הצטיידו עסקני המהדרין בנוסף לפסיקות הרבנים גם בחוות דעת משפטית הקובעת כי המהלך חוקי, כיוון שהנסיעה באוטובוסים אלה הם ללא תשלום. 

 

עו"ד מרדכי איזנברג, שנדרש לסוגיה, כתב להם כי "אין ספק כי תקנות 384-385 לתקנות התעבורה אינן חלות בענייננו באשר אין הנוסע משלם כלל בעבור נסיעתו וממילא אין המדובר בהסעת 'שירות'". להבנתו, "כל עוד אין איסור של המפקח על התעבורה לאסוף טרמפיסטים בכלי רכב, אין מניעה כי הסעה מיוחדת תעשה כן".

  

עוד טוען אייזנברג בחוות הדעת כי "במציאות הקיימת במשק התחבורה הציבורית במדינת ישראל, כאשר לא קיימת מגבלה על כמות הנוסעים בעמידה באוטובוסים וכאשר המגבלות התכנוניות לוקחות בחשבון העמסת עד 8 נוסעים לכל מ"ר, לא ניתן להשתמש באוטובוסים (למצער בשעות העומס), בלא שהנוסעים יבואו בהכרח לכדי נגיעה זה בזה בכניסה, בעמידה או בירידה מן האוטובוס. אין ספק כי יש בכך משום פגיעה בזכות יסוד של האזרח, תוך הפרת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין
קו מהדרין בירושלים
צילום: ענר גרין
פשקוויל הקו האלטרנטיבי
צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"
מומלצים