שתף קטע נבחר

ירושלים: החרדים השיקו קו מהדרין אלטרנטיבי

המאבק הקודם נכשל, לאחר שחברת ההסעות נבהלה מתלונה שהגישה "אגד" והפעם מבהירים המארגנים: "לא פוחדים". הפשקוולים פורסמו כבר מאמש: "יהודי נוסע לכותל בטהרה" וקווי המהדרין בבירה יצאו לדרך

בפעם שעברה זה נגמר בפיצוץ: גורמים חרדים בירושלים השיקו היום (ה') קו תחבורה ציבורית מהשכונות החרדיות לכותל המערבי, והם מציעים לתושבים שירותי הסעה בהפרדה מלאה, כפי שנהוג ב"קווי המהדרין", ובחינם. מדובר בפעם השנייה בתקופה האחרונה בה מנסים החרדים להתחרות בחברת "אגד" בהפעלת קווים חלופיים. לפני חודש זה נגמר בתלונה למשרד התחבורה ומהומות במאה שערים, והפעם מבהירים המארגנים: "אנחנו לא פוחדים". 

 

יוזמי המהלך מוחים על כך ש"אגד" מסרבת להפריד בין גברים לנשים בקו 2, שלטענתם מסיע כ-20 אלף תושבים חרדים ביום לתפילות בכותל. בנוסף הם מתקוממים נגד מחיר הנסיעה בירושלים שגבוה יותר מבערים אחרות.

  

במודעות שפורסמו החל מאתמול בשכונות החרדיות בבירה מפורטים התעריפים בקרית ספר, בית שמש, טבריה, צפת וביתר עילית – בהן מופעלת התחבורה הציבורית על ידי חברות אחרות. תחת הכותרת "עושקים אותנו" כתבו אנשי "ועד הפעולה" כי נדרשת הפרטה, וטענו כי אגד היא "אלופה בתירוציה ועלובה בשירותיה". 

 

בפשקוויל נוסף מטעם "ועד הרבנים לענייני תחבורה" נכתב: "הציבור החרדי, שהוא המשתמש העיקרי בתחבורה הציבורית בירושלים, היה ראוי כבר להתייחסות הוגנת ולהספקת שירות בסיסי ומינימלי כשאיפתו. לדאבוננו, משרד התחבורה וחברת אגד לא הפנימו זאת". בהמשך המודעה קוראים חברי הוועדה לתושבים: "יהודי חרדי נוסע לכותל בטהרה". 

 

"הפעם, לא מפחדים מאיומים של אגד"

בנימין מרק מ"ועד המהדרין בארץ הקודש" אמר ל-ynet כי המאבק הקודם נכשל לאחר שהחברה שסיפקה את האוטובוסים נבהלה מתלונה שהגישה נגדה "אגד" על הפעלת תחבורה ציבורית ללא זיכיון. הוא ציין כי הפעם מדובר בחברה אחרת "שלא מפחדת מאיומי סרק", ולכן הכוונה היא "ללכת עד הסוף ולחנוך בקרוב קווים נוספים".

  

מרק טוען עוד כי לא מדובר בעבירה על החוק כיוון שהשירות ניתן בחינם. "מה הדיקטטורה הזו?", הוא מחה, "זהו מאבק לגיטימי במונופול של אגד ובמחירים המחרידים שלה". לדבריו, החברה הצליחה "לקנות את התקשורת החרדית שלא משמיעה את הקול שלנו", אך כיוון שהוא התגבר באחרונה, הופיע הבוקר בעיתונים 'המודיע' ו'המבשר' מידע על הקו החדש. 

 

אגד: מדובר בקומץ

דובר חברת אגד, רון רטנר, העריך בשיעה עם ynet כי מדובר ב"קומץ חרדי שלא רק שאינו משקף את הלך הרוח בקרב הציבור החרדי המשתמש בשרותנו, אלא גם מסב לו נזק לא מבוטל".

 

"אני לא מעלה על דעתי שיופעלו בירושלים קווים פיראטיים,

כוחניים ופרועים, שאינם עולים בקנה אחד עם המסגרות המקובלות במדינה מערבית מתוקנת. להערכתי משרד התחבורה לא יאפשר כל ניסיון כזה, שעלול לסכל את כל הרפורמה שהוא מנהיג בעשור האחרון, ולכן המהלך יזכה לתגובה ניצחת".  

 

על טענת החרדים לפיה אגד מסרבת להפעיל את קו 2 במתכונת 'מהדרין' אמר רטנר: "מובן לכולם שבקו זה, שבו נוסעים חרדים, דתיים וחילונים, אין מקום לנהוג בכפיה כלפי מי שלא רוצה בהסדר. למי שמעוניין בו יש חלופה כקו 3, שנוסע מהשכונות החרדיות הצפוניות בירושלים דרך מקומות מרכזיים אחרים בעיר היישר לכותל המערבי".

  

הדובר הזכיר עוד כי "נושא הקווים הייעודיים מצוי תחת מבחן בג"ץ, שבהחלטת ביניים הורה על הקמת ועדה בראשות שר התחבורה שתבחן את ההיבטים המקצועיים שכרוכים בהפעלת קווים מסוג זה ותגיש את מסקנותיו לבית המשפט".

  

לדבריו, "עד שתיגמר הבדיקה ויינתן פסק הדין אנחנו כמובן מנועים מלהתייחס לנושא. אני באופן אישי סבור שיש מקום להעניק שירותים יעודיים לקהל יעד שהקודים החברתיים שלו שונים מציבורים אחרים, אבל זה צריך להיעשות בצורה מסודרת ובלי אפליה או פגיעה בנוסעים אחרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשקווילים ברחובות
צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"
צילום: ענר גרין
קו מהדרין בירושלים
צילום: ענר גרין
מומלצים