שתף קטע נבחר

האופוזיציה של נתניהו - לוחמנית או אדישה?

לפחות לפי מדד הצעקות בדיון להשבעת ממשלת נתניהו, נראה כי עומדת להיות לנו אופוזיציה אנרגטית וקולנית. אך האם זה באמת יהיה כך? כמה ח"כים לשעבר, המכירים מקרוב את ספסלי האופוזיציה, פורסים את תחזיותיהם

האם הדיון הסוער שהתקיים אמש (יום ג') במליאת הכנסת ונאומה התקיף של יו"ר האופוזיציה החדשה, ציפי לבני, מעידים במשהו על מה שצפוי לנו בארבע השנים הקרובות? האם תהיה לנו אופוזיציה לוחמת שתהפוך את ימיה של הממשלה לקשים, או שקול חבריה יעלם בין ספסלי האופוזיציה?

 

משביעים ממשלה - כל העדכונים:

 

"אני מאחל לנו אופוזיציה לוחמת, הלוואי. אבל לצערי עוד לא הייתה בארץ אופוזיציה ראויה לשמה ומסתמן שכך יהיה גם הפעם", סבור יו"ר מרצ לשעבר יוסי שריד, אשר כיהן בעבר גם כיו"ר האופוזיציה. "מה שהיה הערב לא מייצג ואי אפשר להסיק מסקנות מכך. רוב האנשים שאמורים להיות באופוזיציה הנוכחית לא בדיוק נולדו לזה, הם ישבו יותר מדי זמן בשלטון במושב כזה או אחר, מכדי שיהיה להם מזג אופוזיציוניסטי אמיתי. הם גם בוודאי יקפצו על ההזדמנות הראשונה כדי לשוב לשלטון. כדי להיות אופוזיציה צריך להיות אלטרנטיבה. אני לא רואה בדיוק מי שם אלטרנטיבה, צחי הנגבי?".

 

ומה עם המורדים בעבודה, האופוזיציונרים של הקואליציה? שריד אומר כי "הניסיון מלמד שיותר משהם משנים מבפנים, הם במרוצת הזמן משתנים בעצמם. הדוגמא החיה לכך היא אבישי ברוורמן, לכן לא הייתי מזדרז לקשור כתרים לראשם. כל זמן שהם בפנים הם לא בהכרח אופוזיציה".

  

"פתיחה רעשנית לא מפילה ממשלה"

גם חבר הכנסת לשעבר מטעם העבודה, חגי מרום, שבילה לא מעט מזמנו על ספסלי האופוזיציה, מעריך שתצוגה הלוחמנית של האופוזיציה עם השבעת ממשלת נתניהו, היא לא אחרת מאשר מצג שווא. "פתיחה רעשנית, קולנית וסוערת מהסוג שראינו לא תימשך לאורך כל הקדנציה. אם זה מתחיל ככה, זה ייגמר בקול דממה דקה. נצטרך לראות עד כמה האנרגיות במפלגת קדימה יהיו חזקות".

 

בכל הנוגע לאפשרות למרד בתוך העבודה שיביא ערעור יציבות הממשלה, סבור מרום כי בעבודה ישנם רק 3-4 מורדים שבאמת יתמידו בדרכם. "שלי יחימוביץ', עם כל הכבוד, תעשה הרבה רעש, תביע את עמדותיה בקולניות, אבל בגדול היא לא תלך רחוק מדי. היא מקבלת על עצמה את החלטת הסיעה, היא מקורבת מאוד לעופר עיני ולא תוכל להיות אופוזיציה לוחמת. דווקא עמיר פרץ, יולי תמיר ואיתן כבל הם חבורה שלא תקבל על עצמה את הנחיות הסיעה, ואכן יעשו צרות, אבל זה לא כוח גדול".

 

עם זאת, מרום לא סבור שחייה של הממשלה יהיו קלים. "זאת לא קואליציה שיהיו לה חיי לוקסוס. מולם תעמוד אופוזיציה שתוכל לטרטר, לאו דווקא בהצבעות אי אמון, אלא יותר בחסימת חקיקות שהממשלה תרצה להעביר. הבטן הרכה של הממשלה היא יהדות התורה, עליהם קשה מאוד לסמוך. אין לדעת כם לאן יוביל הסיפור עם ליברמן". 

 

חבר הכנסת לשעבר צבי הנדל סבור שלוחמנות האופוזיציה תלויה בקואליציה עצמה. "בסופו של דבר, השאלה היא איך יעבדו יחד המפלגות שבפנים. קשה לדעת אם עומדת בפנינו אופוזיציה לוחמנית, הכול תלוי בקואליציה עצמה.

אם היא תהיה דבוקה אחת מאוחדת ותתעלם מהצעקנים מהצדדים - היא תאריך ימים. אם הם יהיו ריקנים מתוכן ומפוררים בינם לבין עצמם - הם לא יחזיקו מעמד זמן רב. תפקיד האופוזיציה הוא לחפש את הסדקים".

 

הנדל מוסיף כי הוא מאמין שממשלת נתניהו תסיים את ארבע שנות כהונתה. מי שנמצאת בצד השני של הקשת הפוליטית, וסבורה גם היא שהממשלה תאריך ימים, היא ח"כ לשעבר זהבה גלאון. "זאת כן ממשלה לטווח ארוך ותהיה לה יציבות שלטונית", היא אומרת. "כדאי מאוד שאכן תהיה לה יציבות כי אם לא, היא תיכנס לספר השיאים של גינס בתור הממשלה הכי לא יעילה בהיסטוריה עם כל-כך הרבה שרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
שריד. לא נולדו לאופוזיציה
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
הכל תלוי בקואליציה. הנדל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים