שתף קטע נבחר

בעקבות חשיפת ynet: הנשים ישתתפו בלוויה

ynet פרסם, עו"ד אביעד הכהן איים בבג"ץ ורב היישוב אליכין, חיים בעדני, חוזר בו מההנחיה לנשים שלא להיכנס לבית העלמין המקומי בשעת הקבורה. בהודעה שפרסם ביישוב, קובע הרב כי לא יבקש יותר מהנשים שלא להיכנס לבית הקברות

לוויית המת? לא לגברים בלבד: רב היישוב אליכין, חיים עדני, חזר בו מההוראה לנשים שלא להיכנס לבית העלמין המקומי בשעת הקבורה ולא להספיד בו את הנפטרים, זאת בעקבות חשיפת ynet בעניין. בתשובה שכתב הרב עדני לעו"ד ד"ר אביעד הכהן, שאיים לעתור לבג"ץ נגד ההנחיות, הוא מדגיש כי מדובר בהלכה שיש להקפיד עליה, אך כיוון שהציבור לא נשמע לדבריו הוא יימנע מלהורות כן בעתיד.

  

במכתב ששלח עו"ד הכהן לרב המקומי ולשר הדתות היוצא, יצחק כהן, נטען: "אפליה מעין זו אינה נהוגה ברוב רובם של בתי העלמין במדינת ישראל, הנוהגים לפי ההלכה המסורה והכתובה מקדמת דנא. נוהג זה הוא נחלתם של מתי מעט המחמירים על עצמם, אך בוודאי שאינו יכול לשמש כנורמה הנכפית על ציבור שברובו הגדול, אם לא כולו, אינו נוהג לפי נורמות מחמירות אלה בחיי היום יום, ומקצתו אף אינו שומר מצוות".  

 

עוד כותב הכהן כי החוק אוסר אפליה בין גברים ונשים על רקע מיני בבית העלמין כמו באליכין, המתוקצב על ידי המדינה, וכי יש בכך פגיעה בכבוד האדם ובזכותן ("ורבים יאמרו - חובתן") של נשים ליטול חלק במסע ההלוויה ולהיות שותפות להספד.

  

ההודעה ביישוב

בעקבות הפניה פרסם הרב חיים עדני ביישובו הודעה בעניין. היא נשלחה גם כתגובה לעו"ד הכהן, וזו לשונה: "הואיל ודרכי הייתה מדי פעם לפני לוויית המת להכריז ולבקש לקיים את ההלכה שנשים תלכנה לאחר ציבור הגברים ולא תיכנסנה לבית העלמין בשעת הקבורה ולא תספדנה את המת, והואיל ולצערי רבים מהציבור לא נשמע להלכות הנ"ל, והואיל ויש כלל בחז"ל שכשם שמצווה לומר דבר הנשמע כך יש מצווה לא לומר דבר שאינו נשמע, והואיל וזה גובל בחילול ה' שלא נשמעים להלכה למרות הכרזותיי, לזאת הנני להודיע כי יותר אינני מכריז את הבקשות הנ"ל".  

 

כפי שנחשף ב-ynet, הורה עד היום הרב באליכין

כי "לא תלווה אישה את יקיריה שנפטרו אל מקום קבורתם, אלא תעמוד מנגד, ואל הקבר תקרב רק לאחר שהלכו ממנו הגברים". מוטי עבדיאל, המתנדב בחברא קדישא ביישוב, סיפר עוד כי לאחר ההספדים, שאותם נושאים גברים בלבד, נשים לא יכולות לגשת עד לקבר, גם לא אשת ובנות הנפטר. "מי שלא בקיא בהלכה ובא לטקס דתי כמו קבורה נרתע מלא לכבד את המעמד, ולכן הנשים באליכין לא הרימו קול נגד אפלייתן", אמר עבדיאל, "אין דבר כזה שאישה אינה יכולה להיכנס לבית עלמין ולהשתתף בהלוויה. זה משהו שהתפתח ואין לו מקום בחברה כמו שלנו".  

 

במאמר תורני שכתב עבדיאל בעניין, והתפרסם באתר "קולך" הוא הבהיר כי ההלכה מתירה לנשים להתלוות לתוך בית הקברות ואי אפשר לכפות עליהן שלא ללוות את המת.

 

הרב חיים עדני אישר עם הפרסום את הפרטים, ומסר בתגובה: "הנשים אינן מלוות את המת לתוך בית העלמין מפני שזה אסור. מופיע בחז"ל שהשטן מקטרג כשהוא רואה את הגברים מסתכלים על הנשים. זה קיטרוג גדול והעונש חמור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ג'רמי פלדמן
עו"ד הכהן. איים בבג"ץ
מומלצים