שתף קטע נבחר

שבדיה: חוק נגד שיתוף הופעל - והתעבורה ירדה

ביום בו נכנס לתוקף חוק חדש, המקל על איתור הגולש ששיתף קבצים, היקף תעבורת האינטרנט משבדיה לחו"ל ירד בבת אחת ב-30 אחוז

השבדים כבר לא מעצמת שיתוף קבצים? באותו יום בו נכנס לתוקף החוק החדש בשבדיה נגד פיראטיות, חלה ירידה חדה בהיקף תעבורת האינטרנט במדינה - כך מדווח Cnet

 

החוק החדש, שנקרא IPRED ונכנס לתוקף אתמול (יום ד'), קובע כי ספקיות האינטרנט במדינה חייבות לחשוף את כתובות ה-IP של המשתמשים ששיתפו קבצים בפני בעלי זכויות היוצרים. לפי החוק, לבעלי הזכויות מותר לאתר כך את הגולש ששיתף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים, לפנות אליו ולבקש ממנו לחדול. אם יסרב או ימשיך לעשות זאת, ניתן יהיה להשתמש במידע שהתקבל כראייה בבית המשפט ולתבוע ממנו פיצוי.

 

לכניסת החוק לתוקף הייתה השפעה מיידית: נכון לשעה שתיים בצהריים, נרשמה ירידה של 30 אחוז מתעבורת האינטרנט בשבדיה, זאת לפי חברה שמודדת את תעבורת האינטרנט בשם Netnod. במקום 120Gbps, היקף התעבורה מהאינטרנט בשבדיה לחו"ל בימים רגילים, נרשמו רק 80Gbps.

 

לא "מתים" על החוק

לפי הערכה, אחד מכל עשרה תושבים שבדים משתפים קבצים באינטרנט. הציות לחוק, אגב, לא בהכרח אומר שתושבי שבדיה מסכימים לגביו: סקר שנערך על-ידי עיתון שבדי מצא כי 48 אחוז מתנגדים לחוק ורק 32 אחוז תומכים בו.

 

בינתיים, מפעילי אתר ההורדות הפיראטי המוביל משבדיה, פייראט ביי, מחכים לתוצאות של המשפט שמתנהל נגדם בשבועות האחרונים. אפקט דומה של ירידה בשימוש באינטרנט, אגב, נרשם זמן קצר אחרי הפשיטה על שרתי פייראט ביי, שמארחים קישורי ביטורנט של סרטים, תוכנות ומוזיקה, לפני שלוש שנים.

 

מפעילי פייראט ביי מעודדים את שיתוף הקבצים, וכמחאה על כניסת החוק הודיעו לאחרונה על הקמת שירות נסיוני בתשלום בשם IPREDator, שמאפשר הורדה אנונימית ומונע את איתור כתובת ה-IP של המוריד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעבורה ירדה בשליש. פייראט ביי
צילום: AP
מומלצים