שתף קטע נבחר

זירת הקניות

כך תמשיך להיות ירוק, אדוני השר

כחבר כנסת גילה גלעד ארדן לא פעם הבנה ורגישות לנושאי איכות הסביבה. הוא הוביל חקיקה סביבתית מספסלי האופוזיציה וגם קידם את הנושא בתוך מפלגתו. מהיום הוא ראש המופקדים על הנושא - הוא מגן הסביבה של כולנו, שורה של מומחים ופעילי סביבה מנוסים שולחים לו צרור עצות

ח"כ דב חנין / לך בשביל הירוק

חשוב רחב: במציאות של המאה ה-21, הגנת הסביבה מחייבת מעורבות בענייני תחבורה, אנרגיה, תשתיות, כלכלה, חינוך, תקשורת ואפילו חוץ וביטחון. אל תסכים להצטמצם למרחב זעיר של טיפול בתוצרי צינור הפליטה של המערכת הכלכלית. ואל תיכנע לאינטרסים של המזהמים. מיד עם כניסתך לתפקיד ייפגשו איתך נציגי גורמים שונים וינסו להסביר לך שהעולם אינו מתחלק לירוק ושחור. הליכה בדרך הזו תוביל אותך למקומות אפורים, שיהפכו קודרים ככל שהדרך תימשך. (ד"ר דב חנין מחד"ש הוא יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת)

 

פרופ' אלון טל / גבש סדר עדיפויות

המשרד להגנת הסביבה כבר בן 20, אבל הוא מעולם לא טרח לערוך ניתוח שיטתי המדרג את בעיות הסביבה בישראל לפי חומרתן.

קיים, למשל, פער בין חומרת המפגעים הקשורים לזיהום אוויר וטיפול המשרד בנושא. כיום עובדים באגף איכות אוויר כ–24 עובדים - פחות מ-5 אחוזים מעובדי המשרד - וזאת למרות שעל פי הקונצנזוס זיהום האוויר הוא הבעיה הסביבתית הדחופה ביותר במדינה. (אלון טל הוא פרופסור למדיניות סביבתית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב)

 

אבי דבוש / תיק ראשון בין התיקים

המשרד להגנת הסביבה, שבמדינות כצרפת וגרמניה נהנה משורה רחבה של סמכויות בתחום התחבורה, התשתיות, הבריאות ועוד, נותר אצלנו מצומק ומדולדל. נהג בתיק כאילו היה ראשון התיקים, כאילו סמכויות רחבות דחוסות לתיק הקטנטן, וכאילו אנו חיים במציאות אידיאלית. ברגע שתניע יוזמות בתחומים רחבים, ייעשה עוד צעד לקראת חיזוק המשרד. (אבי דבוש הוא מנהל פרוייקט סביבה וקהילה בשתי"ל)

 

ציפי איסר איציק / היה פה לציבור שוחרי הסביבה

ציבור שוחרי הסביבה בישראל, שמספרם הולך וגדל ככל שהזיהום הסביבתי מתפשט, עמד שנים חסר אונים נוכח אוזלת היד השלטונית בנושא. הציבור הזה זקוק יותר מתמיד לשר שר סביבתי ונחוש, מחוייב למטרה ובעל יכולת ביצוע של ממש, שיפעל מתוך אמונה שניתן לשנות את סדר העדיפות הלאומי, ויראה בתפקידו שליחות ציבורית. הֶיה פה לציבור שוחרי הסביבה בישראל. אם האינטרס הציבורי הסביבתי יהיה נר לרגליך, אין כל ספק כי תצליח בתפקידך ותזכה להערכה ציבורית. (עו"ד ציפי איסר איציק היא מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין")

  

גדעון ברומברג / למים אין גבולות

מעורבותך האישית בנושא שיקום נהר הירדן הדרומי נדרשת על מנת לייצר שיתוף פעולה עם שכנינו ועם משרדי ממשלה נוספים. קדם מדיניות מים בת קיימא לישראל והתייחס אל הטבע כאל גורם הזכאי להקצאת מים. ערב את משרדך באופן רציני בבדיקת ההיתכנות של הבנק העולמי לפרויקט תעלת הימים, בידי גוף בלתי תלוי שיבדוק גם חלופות לפרויקט. (גדעון ברומברג הוא מנהל סניף "ידידי כדור הארץ - המזה"ת" בישראל)

 

ד"ר שמואל ברנר / הזדרז, כל המשאבים בסכנה

כמי שהיה בין מקימי המשרד ושירת בו תקופה משמעותית, אני מודע לאתגרים העצומים ולקשיים שעומדים בפני אלה שאמורים לקדם את

הנושאים הסביבתיים, ואתה בראשם. עצתי לך, קצר את תקופת הלמידה ועבור בהקדם לשלב הביצוע. יועצים יש רבים ולכל עמדה יש עמדות וגישות חלופיות. סמוך על האינטואיציה וקבל החלטות אופרטיביות. הסביבה לא יכולה לחכות וכל המשאבים בסכנה - האוויר, המים והקרקע, וכמובן שיש עוד מגוון של בעיות סביתיות. (ד"ר שמואל ברנר, לשעבר המשנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה)

 

פרופ' אבנר דה שליט / קיבלת הזדמנות, נצל אותה

קח דוגמא ממייקל הזלטיין - הוא היה שר להגנת הסביבה בבריטניה ומאוחר יותר התמנה לשר ביטחון ולסגן ראש הממשלה. כאשר נשאל כיצד זה קרה, הוא אמר כי בשעה שהציבור מצפה מכל השרים להיות נאמנים לראש הממשלה, ישנה "הנחה" מסויימת לשר להגנת הסביבה, שכן תפקידו נתפס יותר כנאמן הציבור, וכמי שאמור לצעוק בשם אלה שהמערכת מזניחה אותם, כך הצליח הזלטיין להתחבב על הציבור והעיתונאים, הגם שהיה אופוזיציונר לא קטן בתוך הממשלה. (אבנר דה שליט הוא פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה העברית)

 

איריס האן / האבק על משאב הקרקע

משאב הקרקע והנוף הפתוח הוא משאב מוגבל וסופי; לא ניתן לייצר שטח פתוח יש מאין. השטחים הפתוחים בישראל מצויים בהליך של איום וכרסום מתמיד, וללא הכוונה נכונה הם ייפגעו ואף יאבדו, על כל הערכים המצויים בהם. למרבה הצער, הגנה על השטחים הפתוחים נמצאת בתחתית סדרי העדיפויות של הממשלה לאורך כל השנים... על המשרד להגנת הסביבה להאבק ברכיבים מזיקים ברפורמה המתוכננת במקרקעי ישראל... הגיעה העת להכיר בשטחים הפתוחים כתשתית לאומית לכל דבר. (איריס האן היא מנהלת תחום תכנון ומחקר במכון דש"א - דמותה של ארץ)

  

גיל יעקב / הגדל את תקציב המשרד

שתף פעולה עם אירגוני הסביבה בישראל. אל תהסס להיעזר במשאבי האנוש והידע של האירגונים על מנת לחזק את כוחו ומעמדו של המשרד להגנת הסביבה. עמוד לצד אירגוני הסביבה במלחמה במזהמים ובגזלני השטחים הפתוחים השייכים לציבור. ביכולתך להשתמש בלחץ הציבורי שאנו יוצרים גם בכדי לדרוש הגדלה של תקציב משרדך, כראוי למשרד חשוב כל כך. (גיל יעקב, מנכ"ל מגמה ירוקה, סטודנטים למען הסביבה)

 

עבד נמארנה / אל תשכח את המגזר הערבי

אל תשכח לדאוג לאיכות הסביבה במגזר הערבי. אנו עדים לנתונים המדאיגים ולמצב הקשה של מערכות הביוב, התשתיות והמודעות לסביבה במגזר. פעל לשנות את המצב בשטח, הן מבחינת הקטנת כמות המפגעים בסביבת היישובים והן מבחינת הקצאת משאבים ותקציבים. שינוי זה ישפיע לטובה על האוכלוסיה הערבית ועל מערכת היחסים בין היהודים לערבים במדינה. (עבד נמארנה הוא פעיל עמותת "התקווה - אלאמל")

 

ח"כ אופיר פינס-פז / גבש תוכנית לאומית סביבתית

עליך להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותך לחקירה ולהענשת מפירי חוק ומזהמים, פרטיים או ציבוריים. רק בדרך זו תצליח לייצר הרתעה ואכיפה אפקטיבית. לרשות המשרד להגנת הסביבה עומדים מספיק כלים חוקיים, אבל האכיפה היא עקב האכילס שלו. גבש ואשר בממשלה תוכנית לאומית שתכלול את יישום חוק אוויר נקי, קביעת יעדים להפחתת פליטות גזי חממה, שיקום קרקעות ומקורות מזוהמים ועוד סוגיות סביבתיות שאינן סובלות דיחוי. (אופיר פינס-פז מהעבודה הוא יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת)

 

פרופ' דני רבינוביץ / המשימה - צריבת תודעה סביבתית

עליך להתגייס על כל יכולותיך לשינוי מצב התודעה הסביבתית בישראל בקרב חבריך השרים, הכנסת, הפקידות הבכירה, התקשורת והציבור:

אם לא נחסוך במים ובאנרגיה, ואם נמשיך להזניח מקורות חלופיים, נמצא עצמנו תוך זמן לא רב במשטר קיצוב דרקוני. אם נמשיך להתמכר לרכב הפרטי נשלם מחיר חברתי, כלכלי, בריאותי ואקלימי בלתי פרופורציונלי. אם לא נתרום את חלקנו להסכם אקלים בינלאומי סביר בקופנהאגן בסוף השנה, נעמוד גם אנו, כמו שכנינו, בפני סבל רב. הימים הללו הם שעת חירום סביבתית; כישלון בניהול משאבי הסביבה שלנו יהיה בעל משמעויות קיומיות .(דני רבינוביץ' הוא פרופסור לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בבי"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב)

 

יוסי שריד / שכח מהקשרים

שכח את כל מי שאתה מכיר מבעלי ההון ומבעלי האינטרסים, אחרת לא תצליח לעשות שום דבר. אם יש לך קשרים כאלה, אתה בצרות. (יוסי שריד, לשעבר השר לאיכות הסביבה)

 

  • הכתבה המלאה מופיעה באתר "הסביבה ", ונכתבה בסיוע "שתיל"
  • יש לכם הצעות משלכם? נושאים שאתם חושבים שדורשים טיפול בהול? - הגיבו, כדי שכולם ידעו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשוב רחב, חנין
צילום: עמית מגל
שכח מהקשרים. שריד
צילום: עופר עמרם
גבש תוכנית אב. פינס
צילום: ירון ברנר
שרת את הציבור. איסר-איציק
צילום: ירון ברנר
צרוב תודעה חדשה. רבינוביץ'
גבש סדר עדיפויות. טל
מומלצים