שתף קטע נבחר

נשיאת ארגנטינה בלונדון: איי פוקלנד שייכים לנו

ראש ממשלת בריטניה דחה בשבוע שעבר את בקשת ארגנטינה לדון מחדש במצב באיי פוקלנד. אולם הנשיאה כריסטינה פרננדס קירשנר ניצלה את ביקורה בלונדון כדי להבהיר: "יש לנו ריבונות על האיים"

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה פרננדס קירשנר, הצהירה אמש (יום ה') במהלך ביקור בלונדון כי איי פוקלנד שייכים למדינתה. המחלוקת סביב האיים שבה באחרונה לכותרות בשל דרישותיה של קירשנר שנדחו על הסף על ידי ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון.

 

"אני רוצה לשוב ולומר כי יש לנו ריבונות על איי מלווינס", הבהירה קירשנר והזכירה את שמם הספרדי של איי פוקלנד. את הדברים אמרה הנשיאה במהלך נאום שנשאה בשגרירות ארגנטינה בבירה הבריטית, לשם הגיעה לרגל פסגת ה-G20. הנאום הועבר בשידור ישיר לארגנטינה שמציינת כמדי שנה את "יום מלווינס" ב-2 באפריל.

 

כלי התקשורת בארגנטינה דיווחו השבוע כי דיפלומטים בריטים ניסו להפעיל לחץ על בואנוס איירס שלא להעלות את סוגיית פוקלנד במהלך ועידת הפסגה העולמית בלונדון. בראון נועד לפני כמה ימים עם פרננדס והשניים דנו בקצרה בנושא הנפיץ. אולם הפגישה לא הניבה פירות.

 

הנשיאה פרננדס קירשנר פנתה בשבוע שעבר לראש הממשלה הבריטי בבקשה לדון מחדש בריבונות על איי פוקלנד. גורם בממשלה בריטניה מסר בתגובה כי הוא דחה את הבקשה על הסף. בראון עצמו נשאל על ידי עיתונאים מה דעתו בנוגע להבטחתה של פרננדס לאזרחי ארגנטינה לשוב לשלוט באיים, והשיב: "מבחינתנו, אין כל צורך לדון בנושא".

 

פוקלנד כוללת כ-100 איים בדרום האוקיינוס האטלנטי, הראשיים שבהם הם

פוקלנד המזרחית ופוקלנד המערבית. הממשל באיים נחלק בין מושל בריטי לשלטון מקומי דמוקרטי. האוכלוסייה מונה כ-3,105 איש, רובה ממוצא בריטי.

 

הוויכוח על השליטה בפוקלנד הסלים לעימות צבאי בין שתי המדינות ב-1982, לאחר שארגנטינה פלשה לאיים. אלפי חיילי צבא ארגנטינה, בסיוע חילות הים והאוויר, היו בעלי עדיפות מוחצת על הכוח הבריטי שהוצב במקום, ותוך זמן קצר עברה השליטה באיים לידי ארגנטינה. בריטניה שלחה בתגובה כוח צבאי גדול של כ-30 אלף חיילים, בליווי כלי שיט וכוח אווירי. בתום שבעה ימים הסתיימה מלחמת פוקלנד, שבה נהרגו 649 חיילים ארגנטינאים ו-255 חיילים בריטים ותושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבונות. פרננדס
צילום: איי אף פי
דחה על הסף. בראון
צילום: AP
מומלצים