שתף קטע נבחר

אף פעם לא מאוחר: ברית מילה בגיל 87

נכנסים ליהדות גם בדקה ה-87: בסוף השבוע ביצע ארגון "עזרת אחים-ברית יוסף" ברית מילה לקשישים בני 87 ו-81 בהרדמה מקומית. בתכנון בשבוע הקרוב: מילת בן 90 בארה"ב

הגיל הנפוץ לברית מילה הוא שמונה ימים, אבל כמו בכל תחום גם כאן יש יוצאי דופן. גברים, שממגוון סיבות לא נימולו בהיותם בני שמונה ימים, עושים את זה מתוך בחירה שנים רבות לאחר מכן. כמה שנים לאחר כן? שמונים שנה ויותר.

 

בסוף השבוע, לדוגמא, נימול אדם בן 87. כמה שעות לפניו נימול בחור הצעיר ממנו בשש שנים. שניהם הגיעו לעשות את ברית המילה במסגרת פעילות של ארגון "עזרת אחים-ברית יוסף". הארגון שם לו למטרה למול יהודים באשר הם ובלי קשר לגילם. עד היום הם מלו 35 אלף יהודים בשש מאות מדינות ברחבי העולם. בכל מדינה שאפשר להכנס הם נכנסו. הם היו בגואטמלה, סין, יפן ואפילו בפינלנד מסתבר הם מצאו יהודי .

 

ההצעה לבוא ולקיים ברית מילה מפורסמת על ידי הארגון באמצעי תקשורת שונים מתוך רצון לאפשר לכל יהודי לעשות ברית מילה מלאה או תיקון בחינם. עד גיל 13 הברית נעשית בהרדמה מלאה. מגיל מצוות חותכים בהרדמה מקומית בלבד. לאחר מכן מקבל הנימול סעודת מצווה והסעה לביתו.

 

"אנחנו מכניסים יהודים למסלול הנכון בדרך הכי קלה שיש", מסביר אריה עמית, מנכל "עזרת אחים" "אנחנו באים לקחת אותו מהבית , ולאחר מכן מחזירים, עושים לו סעודת מצווה, אם הוא מבטיח להניח תפילין גם נותנים לו זוג תפילין מתנה.

 

רק שיבואו. הארגון שלנו הוקם

לפני עשרים שנה על ידי אבי כשיהודי ברית המועצות לשעבר שחיו עשרות שנים תחת משטר קומוניסטי השתחררו ממנו ויצאו לחופשי שלוש דורות שלא עשו ברית מילה. לפי המספרים הידועים לנו מדובר בחמישה מליון יהודים שלא נימולו. שלחלק גדול מהם גם אין קשר ליהדות או שלא יודעים במה זה כרוך. אנחנו מעדכנים אותם שידעו שיש כזו אפשרות, והיא ניתנת להם בכפית זהב. כשמישהו בא אלינו אנחנו שואלים אותו גם על בני משפחתו ולעפמים בדרך זה מקיימים ברית למשפחות שלמות".

 

יצחק בן ה-81 נימול בשעות הבוקר, הגיע לארגון דרך מודעה בעיתון. הוא עלה לארץ לפני 15 שנים. את ההחלטה לעשות ברית מילה הוא גילה לאשתו בלבד. בסיום הברית עשו לנימול הטרי גם בר מצווה והוא הניח לראשונה בחייו תפילין. יום לפניו, אגב, נימולו שני תאומים זהים בני 19 ובשבוע הבא הם שוברים את השיא - בארה"ב צפויה ברית מילה לישיש בן 90.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים