שתף קטע נבחר

נתניהו בישיבה הראשונה: אחריות, אחדות ועבודה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס לראשונה את 29 שריו באולם הישיבות והבטיח "לקדם סיוע למשפחות נזקקות" ולמנות ראש למערכת הבריאות. השר שלום על ניסוי הטיל הצפון קוריאני: לפעול להסרת האיום מעל יפן

ממשלת נתניהו השנייה התכנסה הבוקר (יום א') לישיבתה הראשונה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז בפתח הישיבה כי "הגיע הזמן להפשיל שרוולים". לדבריו, "בשבועות הקרובים נגבש בקבינט לביטחון לאומי מדיניות של שלום וביטחון". ראש הממשלה התחייב למנות ראש למערכת הבריאות והבטיח "לקדם סיוע למשפחות נזקקות". 

 

ראש הממשלה דיבר בפתח הישיבה על ממשלתו החדשה, בה 30 שרים. "אני מבקש להדגיש שלושה דברים: אחריות, אחדות ועבודה.

הממשלה הזאת היא ממשלת אחדות אמיתית, היא קמה מתוך תחושת אחריות כבדה ומהצורך לטפל בדחיפות בעניינים הביטחוניים, החברתיים והכלכליים שעומדים בפני מדינת ישראל. על כן אנו ניגשים מיד למלאכה".

 

נתניהו הבטיח לתת "עזרה ראשונה, ערב חג הפסח, כאשר אפעל עם שר האוצר ושר הרווחה למצוא פיתרון לבעיית הביטחון התזונתי. בימים הקרובים אמנה ראש למערכת הבריאות כדי שתהיה כתובת ברורה להוביל מערכת סבוכה זאת". נתניהו הביא לאישור העברת שישה מיליון שקלים לעמותות כתוספת לשלושה מיליון שקלים שכבר הועברו.

 

הממשלה החליטה פה אחד למנות את עוזי ארד לראש המועצה לביטחון לאומי. ארד ישמש גם יועצו המדיני של בנימין נתניהו ויהפוך לאיש החשוב בלשכת ראש הממשלה בכל התחום המדיני וגורם שישפיע גם על הרכב דיוני הקבינט לביטחון לאומי. הממשלה אישרה את חברי הקבינט לביטחון לאומי: ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר האוצר יובל שטייניץ, שר הביטחון אהוד ברק, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר המשפטים יעקב נאמן.


הממשלה ה-32 בישיבתה הראשונה (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

 

הממשלה ביטלה את החלטת הממשלה הקודמת, שאישרה את הקמת משרדי ומעון ראש הממשלה בהשקעה של כ-650 מיליון שקלים לאורך 20 שנים. למרות ההחלטה ועל רקע הסתייגויות של שרים, הוכנסה הסתייגות שתאפשר את המשך השלמת התכנון שעלותו מוערכת בכארבעה מיליוני שקלים. את אחת ההסתייגויות השמיע שר החוץ, אביגדור ליברמן, אשר העיר על כך שלפרויקט המכונה "אלמוג" יש גם היבטים ביטחוניים. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר שעיכוב הפרויקט במספר חודשים והגשת הצעה צנועה יותר הם דוגמה אישית חשובה ביותר.

 

בעקבות הניסוי שערכה צפון קוריאה, קרא השר לפיתוח אזורי, סילבן שלום, לפעול בצורה רחבה יותר כלפי פיונגיאנג, מאחר ש"איראן ודומיה מסתכלים על מה שארצות הברית והעולם המערבי יעשו". לדבריו, שיגור הטיל "מערער את היציבות עולם ויש לנקוט צעדים כדי להביא לסיום האיום שמציבה צפון קוריאה על יפן. הסנקציות חייבות להיות חריפות ומשמעותיות", אמר.

 

שר הפנים, אלי ישי, אמר טרם ישיבת הממשלה כי "על הממשלה הזו להמשיך בפעולה של הממשלה הקודמת, ולהביא לשחרורו של גלעד שליט". לדבריו, פני ישראל לשלום, אך "יש להפסיק את המשא ומתן בדרכו הנוכחית". הוא קרא "לפעול לייצוב המצב הכלכלי-חברתי".


פורסם לראשונה 05/04/2009 10:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ישיבה ראשונה
צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90
שלום. על ארה"ב לפעול נגד צפון קוריאה
צילום: ירון ברנר
מומלצים