שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה הגשת תקציב דו שנתי

הצעת שר האוצר שטייניץ להעביר תקציב ל-2009 ול-2010 זכתה לתמיכת נתניהו, ותוגש לאישור הכנסת מחר. במסגרת ההצעה, יוארך המועד המותר לאישור התקציב עד ל-15 ביולי

הממשלה אישרה בצהריים (א') פה אחד את הצעתו של שר האוצר, יובל שטייניץ, להעביר תקציב דו-שנתי ל-2009 ו-2010. ההצעה זכתה לתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותוגש לאישור הכנסת מחר במושב פגרה מיוחד. במסגרת ההצעה, אושרה הארכת המועד המותר לאישור התקציב עד ל-15 ביולי.

 

ראש הממשלה אמר כי "זהו תקציב לשנה וחצי כדי להימנע ממעבר דרך הייסורים הזאת בעוד חודשים ספורים. יחד עם זאת, אנו שומרים על הזכות להיות גמישים בהתאם להתפתחויות המשבר הכלכלי". שר האוצר, שטייניץ, אמר שההחלטה מבטאת נכונה את התייחסות הממשלה למצב הכלכלי בעולם.

 

בתגובה להחלטה דרש יו"ר מרצ, חבר הכנסת חיים אורון, לקבל חוות דעת משפטית בנושא חוקיות ההחלטה להגיש תקציב דו-שנתי. בין היתר ביקש אורון לבדוק האם ועדת הכספים הזמנית יכולה לדון בנושא במקום ועדת החוקה. לטענתו, ועדת הכספים אינה מוסכמת לדון בכך.

 

שטייניץ הציע לתקן את החוק בהוראת שעה, שתאריך את לוח הזמנים לאישור התקציב הדו-שנתי מ-45 יום בחוק הקיים ל-106 יום עד מחצית יולי. גם בכנסת צפוי מחר רוב לאישור התיקון בחוק, על פי התחייבות מוקדמת של סיעות הקואליציה בהסכמים שחתמו על הליכוד, למרות ההתנגדויות הצפויות גם מחברים בסיעת העבודה שבקואליציה.

 

קיצוץ רוחב בשיעור של 5%

בצמרת האוצר כבר החלה בשבוע שעבר ההיערכות להגשת התקציב הדו-שנתי, במקום תקציב 2009 שטרם עבר בכנסת ונדרש להרחבה ועדכון משמעותיים. 

 

באוצר החלו לפעול להתאמת תוכניות הפעולה של משרדי הממשלה למסגרת התקציב הדו-שנתי המתוכנן, והנחה בימים האחרונים את משרדי הממשלה להיערך לקיצוץ רוחב בשיעור 5% מההוצאות לתפעול, לתמיכות והקצבות למיניהן - בהיקף כולל של כ-10 מיליארד שקלים. זאת, במקום תוספת בשיעור 1.7% - כ-3.4 מיליארד שקלים - שתוכננה לתקציב 2009.

 

בהיעדר תקציב מאושר ל-2009, עבדו המשרדים מראשית השנה על מנות חודשיות של תקציבי פעולות ותמיכות בהיקף כולל של כ-200 מיליארד שקלים, שחושבו על סמך ההוצאות שלהם בתקציב 2008 (למעט הסעיפים הנוקשים לתשלומי שכר, החזר חובות והוצאות מימון).

 

מדובר ב-58% מהתקציב השנתי הקודם, שעמד על 348 מיליארד שקלים. מתוך הסכום הזה, הוצאות התפעול של המשרדים עמדו על כ-55 מיליארד שקלים (16% מהתקציב) וההוצאות לתמיכות ולהקצבות עמדו על 146 מיליארד שקלים (42% מהתקציב).

 

קיצוץ הרוחב נדרש לשם התאמת התקציב לירידה התלולה בהכנסות בגלל המשבר העולמי - שלא נצפתה בקיץ שעבר, בעת שמסגרת תקציב 2009 אושרה בממשלה - ולגידול המואץ בגירעון. התקציב נבנה על גירעון של כ-7 מיליארד שקלים, שתפח בינתיים לכ-40 מיליארד. הירידה בהכנסות עלולה להסתכם בכ-36 מיליארד שקלים, אם תמשך המגמה שהסתמנה ברבעון הראשון של 2009.

 

"תקדים היסטורי" 

בצמרת האוצר מודים כי העברת התקציב הדו-שנתי בנסיבות החדשות מהווה "תקדים היסטורי בלוח זמנים לא קל". עם זאת, מנכ"ל האוצר ירום אריאב והממונה על אגף התקציבים רם בלינקוב כבר התחייבו לעמוד במשימה הקשה בדיונים שהתקיימו עם השר שטייניץ בשבוע שעבר מיד לאחר השבעתו, ולדרישתו הם חזרו על התחייבותם לפרוטוקול גם בפני ראש הממשלה נתניהו בסוף השבוע.

 

בדיון שנערך בלשכת ראש הממשלה עם ראשי האוצר והיועץ המשפטי לממשלה הדגיש שטייניץ שמדובר ב"מצב חירום" המחייב לתת לשר האוצר את כל הכלים למימוש מהיר של התכנית. נתניהו נתן גיבוי מלא לשר ולתכנית התקציב הדו-שנתי, ואנשי האוצר נאלצו לסגת מהתנגדותם העקרונית לתקציב רב-שנתי.

 

השר לשעבר רוני בר-און חזר והדגיש אמש כי הוא רואה במהלך "צעד מוטעה ואווילי" שהאוצר לא יוכל לעמוד בו. בר-און אמר, כי מוקדם להעריך את היקף ההוצאה הצפויה בשנה הבאה נוכח אי הוודאות האופף את התפתחות המשבר העולמי והשלכותיו על ישראל. 

 

הבסיס לתקציב הדו-שנתי יהיה בתכנית חירום כלכלית שהאוצר יגבש ויביא לאישור הממשלה עד סוף החודש. מקור ממשלתי בכיר הגדיר אותה אמש כ"תכנית מאד נועזת אבל שקולה". שטייניץ כבר פתח בסוף השבוע בסבב שיחות והתייעצויות מרתוניות עם צמרת משרדו ועם מומחים חיצוניים, זאת ברוח ההתחייבות של הליכוד לגבש את התכנית בתוך 30 יום בהסכם הקואליציה עם העבודה.

 

התכנית תמזג נוסח מעודכן של תקציב 2009 לפי צורכי השעה (הכולל את ההוצאות הלא צפויות על מבצע עופרת יצוקה ובעיקר של תכנית ההאצה להוצאת המשק מהמשבר) ועל פי הצרכים הצפויים ב-2010. 

 

הדיונים באוצר ובממשלה יתקיימו בלחץ לא רגיל, עקב חג הפסח, יום העצמאות ויום השואה שנופלים השנה כל אחד באמצע השבוע.

 

שר האוצר מתכנן להציג בכנסת את התכנית הכלכלית והצעת התקציב הדו-שנתי לא יאוחר מראשית מאי, בפתיחת כנס הקיץ בתום הפגרה, מיד לאחר יום העצמאות.

 

אם התקציב יעבור בקריאה ראשונה בראשית מאי, הוא מותיר לכנסת כחודשיים וחצי להעברתו בקריאה שנייה ושלישית עד ה-15 ביולי. מדובר פחות או יותר במסגרת הזמן שעמד לרשות הכנסת בשנים עברו להעברת התקציב השנתי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, צבי לביא ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים