שתף קטע נבחר

הורמונים והתנהגות מינית- קשר שמתחיל ברחם

יותר מדי אנדרוגנים במהלך ההריון, יגרמו לילדה לרצות לשחק כדורגל עם הבנים? כמה חוקרים סבורים שאכן, להשפעה הורמונלית על העובר השפעה על התנהגותו המינית לאחר היוולדו

בשנים האחרונות רואים אור יותר ויותר מחקרים, שעוסקים בהשפעת הורמונים שונים על התנהגות בני אדם. תשומת לב מיוחדת מוקדשת להשפעות הורמונליות על עוברים ברחם. להשפעות הללו יש כנראה השלכות מרחיקות לכת על התפתחות העובר ועל חייו של היילוד.

 

עוד כתבות של גיל גרינגרוז:

 

מחקרים רבים בשרשרת המחקרים הללו, מצביעים על קשר בין הורמונים ברחם לבין התנהגות טיפוסית של בנים ובנות. מחקרים רבים מראים שקיימים הבדלים בין המינים כבר בהעדפות למשחקים שונים וצעצועים, בהם ניתן להבחין כבר בגיל צעיר מאוד. העדפות אלו נובעות מרמות שונות של הורמוני מין זכריים (אנדרוגנים).

 

ניתן לראות שההבדלים הללו נובעים מהשפעות הורמונאליות, על ידי צפייה בהתנהגות של בנות הסובלות מהפרעה גנטית שמובילה לשיבוש הורמונלי, המזרים למוחן כמויות גדולות של אנדרוגנים בלידה. המשחקים שאותן ילדות מעדיפות לשחק נחשבים למשחקים טיפוסיים של בנים, והם מפגינות גם התנהגויות אופייניות יותר לבנים.

 

מחקר שנערך לאחרונה, בחן את ההתנהגות המגדרית של 212 ילדים (112 בנים, 100 בנות), שלא סבלו משיבושים הורמונליים כלשהם. הילדים, בגיל 8 בממוצע, השתתפו במחקר אורך גדול שבדק את התפתחותם עוד לפני הלידה. במהלך המחקר נצברו נתונים על רמות הטסטוסטרון בגופם של הילדים בזמן שהיו עדיין עוברים.

 

קישור למאמר

 

לאחר היוולדם נבדקה ההתנהגות המגדרית של הילדים על ידי סולם מדידה מיוחד, שבחן שורה ארוכה של התנהגויות כפי שהן מדווחות על ידי ההורים. ההורים דיווחו על התנהגות הילדים והחוקרים מיקמו את הנתונים על רצף, כשבקצה אחד הייתה התנהגות טיפוסית של בנים, ובקצה השני, התנהגות טיפוסית של בנות.

 

תוצאות המחקר מראות בצורה ברורה ביותר שככל שלעובר היו רמות טסטוסטרון גבוהות יותר, כך ההתנהגות של הילד או הילדה היו זכריות טיפוסיות יותר. אבחנה זו הייתה נכונה לשני המינים. המחקר כלל גם פיקוח על משתנים שונים שיכלו באופן פוטנציאלי להשפיע על התוצאות - כמו גיל האם, רמת ההשכלה של ההורים וגיל הילד. אף אחד מהמשתנים הללו לא נמצא כבעל השפעה על הקשר בין רמת הטסטוסטרון להתנהגות המגדרית הטיפוסית.

 

המחקר הזה מראה בצורה די ברורה איך השפעות הורמוני מין זכריים אצל עוברים משפיעות על התנהגות מינית טיפוסית בזמן משחק. מה שמעניין הוא, שרמות הטסטוסטרון אצל ילדים נמוכות יחסית לרמות שמגיעים אליהן לאחר ההתבגרות המינית, מה שמראה שהשפעות עובריות מתקיימות בגיל צעיר מאוד ולא רק לאחר סיום ההתפתחות המינית.

 

לבלוג של גיל גרינגרוז – פסיכולוג אבולוציוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורמונים מתחילים להשפיע כבר ברחם
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים