שתף קטע נבחר

"מלשינון החמץ" יוצא לדרך

"הפורום המשפטי" קורא לציבור לדווח על בעלי עסקים העוברים על חוק החמץ, ומבטיח להתלונן נגדם בפני הרשויות. מנכ"ל הפורום, נחי אייל: "מאז הפסיקה התקדימית מהשנה שעברה החוק מופר יותר"

מוכרים בפסח חמץ בפרהסיה? היזהרו מה"מלשינון". "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" קורא לציבור לדווח לו על בעלי עסקים המפרים את חוק החמץ, ולשלוח אליו תמונות או כל חומר מפליל בעניינם באמצעות תיבת דואר אלקטרוני בשם "ביעור חמץ" שתופעל לצורך כך בימי החג. בפורום מבטיחים להתלונן כנגד העבריינים בפני הרשויות ואף לעמוד על מיצוי הדין עימם.

 

מנכ"ל הפורום, נחי אייל, חשף היום את מיזם ההלשנה של ארגונו וקרא לציבור להפיץ את המידע שלדבריו סייע בשמירה על דמותה היהודית של המדינה. אייל טען כי הפרשנות התקדימית שניתנה לחוק בשנה שעברה על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים גרמה לעלייה מספר המקומות שבהם נמכר חמץ והוצג בפומבי – תופעה בה מנסה כעת הפורום להילחם.

 

"החמץ נמכר בפומבי בחצרות ובגינות של בתי קפה ומסעדות בערים הגדולות", אומר אייל, "כך שכל העובר ברחוב נחשף להפרת החוק בפומבי". אייל הוסיף כי באחרונה פנה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ולשר הפנים אלי ישי בבקשה שיקפידו יותר על אכיפת החוק, וכעת נרתם גם ארגונו לסייע בכך.

 

"שיצלמו בסלולרי - וישלחו אלינו את החומר"

בשיחה עם ynet אמר המנכ"ל נחי אייל כי בפורום מצפים מהציבור להפגין אזרחות טובה בחיזוק אחד החוקים הנרמסים בישראל. לדבריו, "הרבה אנשים מסתובבים עם מצלמה, ומי שלא – יכול לצלם באמצעות הטלפון, להגיע הביתה ולשלוח אלינו את החומר".

 

"הדבר הזה בנפשנו, הן כאנשי חוק ומשפט שעוסקים בחיזוק האכיפה, בהצעות חקיקה וכדומה, והן כמי שדואגים ופועלים למען צביונה היהודי של המדינה, ועל אחת כמה וכמה במקרה כזה, כאשר יש חיבור של שני התחומים האלה. דווקא חוקים כאלה, שאנשים 'דשים בעקביהם' - אנחנו צריכים להעלות את קרנם".

 

כזכור, בשנה שעברה עוררה השופטת תמר בר-אשר צבן סערה כשקבעה כי חנות אינה מקום פומבי ולכן מותר למכור בה חמץ, והורתה למחוק כתבי האישום שהוגשו בעניין נגד ארבעה בעלי מסעדות בירושלים. בעקבות הפסיקה התקדימית שלחה העדה החרדית בשנה שעברה מכתבי אזהרה לעשרות בעלי עסקים, שנקראו להימנע ממכירת חמץ במהלך החג. לאחר שלא צייתו נרשמו כמה עימותים בין תושבים חרדים לחילונים בבירה. גם השנה נשלחו לקראת הפסח כ-80 אזהרות לבתי עסק, ובעדה החרדית מעריכים כי גם העימותים יחזרו על עצמם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החטא
צילום: ניב קלדרון
הפגנות החמץ בשנה שעברה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים