שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בעקבות רפי בנשלום: פרק ב'

תמונות השבוע מתעדות את הימים היפים והשמחים של מחנות ההכשרה שמפעילה תנועת הנוער בסלובקיה במטרה להכשיר את חבריה לעלייה לארץ ישראל - אך גם מנבאות את העתיד לקרות עם בואו של העידן הנאצי

בשבוע שעבר התוודענו לדמותו רבת הפעלים של רפי (פרידל) בנשלום. בפרק זה אנו נמצאים בסוף שנות השלושים של המאה הקודמת. פעילותה של תנועת הנוער בסלובקיה להכשרת חבריה לקראת עלייתם לארץ ישראל עדיין נמשכת, בעוד ממערב נראים כבר "ענני המלחמה". מלחמת העולם השנייה בפתח.

 

בעקבות הסכם מינכן, שנחתם ב-29 בספטמבר 1938, בו הונגריה ופולין נכנעו לתביעות גרמניה הנאצית וחבל הסודטים נמסר מצ'כוסלובקיה לחסות גרמניה, שתי המדינות לא טומנות ידן בצלחת, ומספחות גם הן חלקים מצ'כוסלובקיה. הגרמנים מעודדים בהסתר את המפלגה הפשיסטית הסלובקית, "הלינקה", להכריז על עצמאות סלובקיה וכך לתת עילה לגרמנים ב-15 במרץ 1939 להשתלט על צ'כיה ולהופכה לפרוטקטורט של גרמניה.

 

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939, החלו הסלובקים לעזור לגרמניה הנאצית במשלוח יהודי סלובקיה למחנות ההשמדה. עם זאת, יהודים ששירתו בצבא סלובקיה הועברו ל"גדוד השישי", אליו צורפו גם פליטים יהודים מארצות שכנות. המשרתים בגדוד היו מוגנים בפני גירוש למחנות ההשמדה והועסקו בעבודות ציבוריות הקשורות למאמץ המלחמה. רבים מחברי תנועות הנוער הציוני גויסו לגדוד השישי. כל זה היה טוב רק עד 1943, עת פורק "הגדוד השישי" וחודשו המשלוחים למחנות ההשמדה. על כך בפרק הבא.

 

רפי עצמו גויס ושירת בגדוד השישי כצלם. בשנת 1940 מגיע לברטיסלאבה המפקד העליון של הוורמאכט הגרמני, המרשל קייטל. רפי, שידע היטב גרמנית ושדמותו תאמה למודל "הגזע הארי" אף נבחר להדריך את המפקד הנאצי בתערוכת צילום אותה הכין במסגרת שירותו הצבאי כצלם.

 

ברוב התמונות שאנו מציגים השבוע אין רמז לאירועים הקשים העתידים לבוא - אלו צולמו בפעילויות תנועות הנוער, וכולן אומרות תחושת חופש, עצמאות וחיוביות. האחרונות שבהן כבר מעידות על תחילת עידן הנאציזם. 


1. חברי תנועת "השומר הצעיר" במחנה הכשרה בקיץ 1936.


2. ארבע ממשתתפות מחנה ההכשרה בקיץ 1936.


3. הכנת אוכל במחנה ההכשרה.


4. בצילומים 4 עד 7 תיעד רפי את מחנה החורף של גדוד תנועת הנוער "עלייה" בז'רנובקה, דצמבר 1939.


5.


6.


7.


8. במחנה הכשרה קיץ של חברי "השומר הצעיר" ותנועת "דרור". צעירים אלה שעל העגלה נרצחו מאוחר יותר במחנות ההשמדה.


9. רפי היה מעביר חוגי צילום בקרב חבריו לתנועה. תצלומים 9, 10,11, ד' ו-ה' (בצד ימין) נעשו בתקופה זו. בתצלום: רפי כפי שצולם על ידי אחד מחבריו.


10. מרחצאות מרפא.


11. דמויות שצולמו במהלך חוגי הצילום.


12. חברי כיתה ב"גדוד השישי" מצדיעים במועל יד.


13. בתמונה זו ובבאות אחריה מתעד רפי במצלמתו את העובדים ב"גדוד השישי".


14.


 15.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. ארנה, אמו של רפי (מימין), שידעה היטב את מלאכת הבישול, הייתה מלמדת את בני הנוער בהכשרות מלאכה זו
ב. במחנה החורף של גדוד תנועת הנוער "עלייה" בז'רנובקה, דצמבר 1939
ג. ציור של רפי בידי חברו שרגא ווייל
ד. הרנסט פרידל (אחיו הבכור של רפי) ואשתו קלרי
ה. מלכה גרוס, קן השוה"צ בראטיסלבה, קב' "על החומה". הגיעה לקיבוץ העוגן
ו. רפי וחבר לבושים במדי הגדוד השישי
מומלצים