שתף קטע נבחר

פשקווילים נגד דנקנר: 'מחלל השבת הגדול ביותר'

בכרוזים שהופצו באזורים חרדיים בירושלים ובבני-ברק נכתב כי עסקים רבים מקבוצת אי.די.בי פועלים בשבת וגורמים לאחרים לחלל שבת. שופרסל: "הנושא הזה הוא חלק מתחרות בלתי הוגנת שמנהלים גורמים אינטרסנטים בשוק המזון"

האם נוחי דנקנר וקבוצת אי.די.בי נמצאים תחת איום בחרם חרדי? בערב החג הופצו פשקווילים (כרוזים) בבני-ברק ובאזורים חרדיים בירושלים, שבהם נכתב כי דנקנר - הבעלים של רשת "יש" - הינו מחלל השבת הגדול ביותר.

 

בפשקוולים נטען כי עסקים רבים מקבוצת אי.די בי פועלים בשבת וגורמים לאחרים לחלל שבת, ובהם סלקום שמפעילה שירות לקוחות, וישראייר ונתור שמארגנות טיולים בשבת. 

 

בניגוד לאיום בחרם החרדי על שפע שוק שבבעלות ריבוע כחול ובשליטת דודי ויסמן - שלווה בפשקווילים שעליהם היתה חתומה ועדת הרבנים לקדושת השבת - הפעם לא חתום איש על הפשקווילים. "מדובר לדעתי במעשה קונדס של ילדים, לא יותר", אמר מקור במגזר החרדי. לא ידוע על התארגנות של ועדת קדושת השבת נגד דנקנר.

 

דובר שופרסל מסר בתגובה: "הנושא הזה הוא חלק מתחרות בלתי הוגנת שמנהלים גורמים אינטרסנטים בשוק המזון, המתקנאים בהצלחתה של רשת שופרסל". כזכור, לפני שנה האשים ויסמן דווקא גורמים מהצד של שופרסל במעורבות בחרם. ויסמן רמז אז כי שולם פישר, שהיה שותף של ויסמן בריבוע כחול ועבר לשופרסל, מעורב באיום. פישר ורשת שופרסל הכחישו את הטענות מכל וכל.

 

ניסיון לשמור על סטטוס קוו

אי.די.בי היא בעלים של חברות רבות הפועלות גם בשבת. בין השאר, רשת החנויות גולף פועלת בשבת; חוגלה קימברלי עמלה על מציאת פיתרון לייצור בשבת זמן רב מול הוועדה לקדושת השבת; סלקום ונטויז'ין 013 ברק נותנות מענה טלפוני בשבת.

 

עם זאת, דנקנר הצליח במשך השנים לשמור על סטטוס קוו מול העדה החרדית, ומנכ"ל שופרסל אפי רוזנהויז הכריז פעמים רבות כי שופרסל לא פועלת ולא תפעל בשבת.

 שופרסל סיכמה לפני כמה חודשים על רכישת 19% מרשת סטימצקי והם חזרו בהם מההחלטה. אחת הסיבות שניתנו לכך היו איומים מצד הוועדה לקדושת השבת, שתחרים את הרשת מכיוון שחלק מסניפי סטימצקי פועלים בשבת. 

 

ועד הרבנים לקדושת השבת, שבראשו עומד הרב יצחק גולדקנופף, נחשב גוף חזק מאוד בעדה החרדית. עם זאת, באחרונה - על רקע הסכסוך בין חסידות גור שאליה משתייך גולדקנופף לבין משפחת פורוש וזרם החסידות שהיא מייצגת - כוחו נחלש, והוא שומר על פרופיל נמוך יותר, מה שהביא להערכות כי לא מדובר בקריאה אמיתית לחרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
נוחי דנקנר
צילום: ורדי כהנא
מומלצים