שתף קטע נבחר

יש חיה כזאת

בבייג'ינג ישנו האקווריום הגדול בעולם, ביוהנסבורג אפשר לצפות בהתנהגות החיות בלילה, בווינה יש ביתן יערות גשם, ובלונדון יש לא פחות מ-‭15,000‬ בעלי חיים - דני שדה סוקר את גני החיות השווים בעולם

ערים רבות, בעיקר ערי בירה, ברחבי העולם מתהדרות בגן חיות כאחת האטרקציות הפופולריות שיש להן להציע לתושבים המקומיים ובעיקר לתיירים. באחד יש המספר הגדול ביותר של דובי פנדה, אחר מתהדר במספר עצום של פינגווינים. אחד הוא ממש ספארי ענק, ולא מעטים עולים לכותרות מפעם לפעם מפני שהם כל העת בסכנת סגירה ונאלצים להפעיל לחץ ציבורי כדי לשרוד. וכן, ברשימת גני החיות הפופולריים בעולם נמצא גם אחד ישראלי, גן החיות התנ"כי בירושלים.

 

ירושלים: תיבת נח

ממש לפני שאתם נוסעים לחו"ל כדי לבקר, בין השאר, בגן חיות, כדאי לדעת שגן החיות התנ"כי בירושלים נחשב, בקרב מבקרים רבים וגם בקרב אתרי אינטרנט מובילים, לאחד מעשרת גני החיות המעניינים ביותר בעולם, מה שאומר שלא צריך להסתכל דווקא על הדשא של השכנים, אפשר להתחיל ממה שקרוב אלינו.

 

גן החיות התנ"כי הוקם במרכז ירושלים בשנת 1940 על ידי פרופ' אהרן שולוב ז"ל, מבכירי הזואולוגים של ישראל. במהלך שנותיו עבר הגן לכמה מקומות, עד שבשנת 1994 נפתח מחדש בדרום מערבה של העיר על שטח של כ‭250-‬ דונם. בגן מגוון רחב של יונקים, עופות וזוחלים. בין השאר ניתן לראות בו נמרים וברדלסים, אריות ופילים, פנדה אדומה, צבאים, קופים, קנגורו, היפופוטם, דוב סורי, זברות, טיגריס, אלפקות וג'ירפות. הגן שם לו למטרה לאסוף ולהחזיק בעלי חיים נדירים הנמצאים בסכנת הכחדה, בעיקר בעלי חיים ארץ-ישראליים שהוזכרו בתנ"ך, וכן לפתח ולקיים פעולות הסברה שיקרבו את הציבור לשמירה על הטבע ולהגנה על חיות הבר.

 

שעות פתיחה: א‭-'‬ה' ‭,18:00-9:00 -‬ שישי וערבי חג ‭,16:30-9:00 -‬ שבתות וחגים ‭.18:00-10:00 -‬ כניסה: 35 שקל לגילאי ‭45 ,18-3‬ שקל למבוגר. יש הנחה לחיילים, פנסיונרים ונכים. אתר אינטרנט.


גן החיות התנ"כי (צילום: רויטרס)

 

ברלין: גן החיות הוותיק בגרמניה  

אי אפשר להתעלם מהגן הזואולוגי של ברלין, שנמצא ממש במרכז החלק המערבי של העיר, צמוד לתחנת הרכבת בעלת אותו השם. זהו גן החיות הוותיק ביותר בגרמניה, שהוקם בשנת ‭,1844‬ ויש בו מגוון גדול של בעלי חיים, בהם דובים לבנים, דובי פנדה (שאין בהרבה גני חיות בעולם‭,(‬ חיות טורפות, קופים, קורמורנים, פליקנים ועוד. צמוד לגן החיות נמצא האקווריום, אחד הגדולים והעשירים בעולם מבחינת מספר בעלי החיים. בגן החיות יש כ‭14,000-‬ בעלי חיים מכ‭1,500-‬ סוגים שונים.

 

שעות פתיחה: עד 14 בספטמבר ‭.19:00 -9:00 -‬ לאחר מכן הסגירה מוקדמת יותר. כניסה: כרטיס משולב לגן החיות ולאקווריום: 18 אירו למבוגר, 9 אירו לילד. יש גם כרטיסים משפחתיים: זוג ושלושה ילדים ישלמו 45 אירו. אתר אינטרנט.  


גן החיות בברלין (צילום: AFP)

 

ציריך: קטן ויפה

יש בשווייץ כמה גני חיות, בהם גן החיות של ברן וזה של באזל, אבל גן החיות של ציריך, אף שהוא קטן מהם, נחשב ליפה ביותר. גן החיות שם לו למטרה לשמש מרכז הגנה למיני בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, והוא מתמקד בשימור. יש בו כ‭2,500-‬ בעלי חיים מ‭300-‬ סוגים שונים, בהם פילים, טיגריס סיבירי, צבים ונחשים ענקיים. אפשר לצפות בהאכלת בעלי החיים בשעות קבועות: ב‭10:00-‬ וב‭15:00-‬ מאכילים את כלבי הים, ב‭10:30-‬ וב‭16:00-‬ את הפינגווינים, ב‭14:30-‬ את הדגים, וב‭15:30-‬ את הקופים. שווה לצפות.

 

שעות פתיחה: עד אוקטובר ‭.18:00 -9:00 -‬ כניסה: 22 פרנקים שוויצריים (כ‭19.5-‬ דולר) למבוגר, 16 פרנקים לבני ‭11 ,25-16‬ פרנקים לבני ‭,16-6‬ ומתחת לגיל 6 הכניסה חינם. יש כרטיס משפחתי: 60 פרנקים שוויצריים לזוג ומספר לא מוגבל של ילדים, כל עוד מדובר בילדים של אותה המשפחה. אתר אינטרנט

 

פראג: הגן של רודולף וסטפאני

לרגל חתונתם של הנסיך רודולף והנסיכה סטפאני מבלגיה הוכרז בשנת 1881 על הקמתו של גן החיות של פראג, אבל חלפו עוד 50 שנה עד הפתיחה הרשמית של גן החיות הנוכחי, הנמצא כשלושה קילומטרים ממרכז העיר ונחשב לאחד היפים באירופה. חלפה עוד שנה עד שהגיעו מיאטו ובנגלי, שני הטיגריסים הראשונים, ועוד שנתיים עד שהגיעו הפילים, הקרנפים וההיפופוטמים.

 

בגן מגוון עצום של בעלי חיים, בהם אריות ונמרים, אריות ים וכלבי ים, פינגווינים, קנגורו, למורים, וגם יותר מ‭500-‬ מיני צמחים נדירים. יש גם מתחם שבנוי כחווה, ובו בעלי חיים שונים, כמו עיזים, כבשים, חזירים, תרנגולים, אווזים, ברווזים, ארנבות ועוד, עם פינות ליטוף והאכלה.

 

שעות פתיחה: ‭.18:00-9:00‬ ביולי-ספטמבר - עד ‭.19:00‬ כניסה: מבוגר ‭150 -‬ קרונות (כ‭5.5-‬ יורו‭,(‬ ילדים בני ‭,15-3‬ סטודנטים ובני גיל הזהב ‭100 -‬ קרונות (כ‭3.6-‬ אירו). אתר אינטרנט

 

וינה: דובי קוטב ויערות גשם

גן החיות של וינה נמצא בצמוד לארמון שנברון. הוא הוקם למעשה כגן חיות פרטי של הקיסר פרנץ הראשון, בעלה של מריה תרזה, בשנת ‭,1752‬ מה שהופך אותו לגן החיות הוותיק ביותר מבין גני החיות הפעילים בעולם. בגן החיות מגוון גדול של בעלי חיים, בהם קופים, קואלות, אריות ונמרים, דוב סורי, פילים, סוסים, זברות, ג'ירפות, וגם הוא, כמו הגן בברלין, מגני החיות היחידים בעולם שמחזיקים פנדות. כמו כן יש מגוון גדול של בעלי כנף, פולריום שבו מוחזקים בעלי חיים מהקוטב, ואקווריום גדול.

 

גם הגן הזה, כמו הגן של ציריך, שם לו למטרה להציל בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה ויש בו מספר רב של בעלי חיים כאלה. בנוסף יש בגן ביתן שמדמה יערות גשם, והמבקרים עוברים דרך הצמחייה המדמה את יערות האמזונס. כמו כן יש אקווריום שבו ניתן לצפות בבעלי חיים ימיים. כמו גני חיות רבים בעולם, הוא סובל מבעיות כספיות ומאפשר לציבור "לאמץ" בעלי חיים תמורת תרומות (משמעות האימוץ היא בעיקר קבלת תמונה של בעל החיים, וכמובן התרומה‭,(‬ וגם לשכור מתחמים שונים בגן לקיום אירועים.

 

שעות פתיחה: ‭.16:30-9:00‬ כניסה: 14 אירו למבוגר, 6 אירו לילדים עד גיל ‭,18‬ חינם לילדים מתחת לגיל 5. אתר אינטרנט.  


באפלו בגן החיות בווינה (צילום: AFP)

 

לונדון: גן מהסרטים

גן החיות של לונדון, אליו אפשר להגיע גם בשיט בתעלת ריג'נט, זוכה אחת לתקופה לפרסום משום שהוא נמצא באופן קבוע בסכנת סגירה בשל חוסר תקציב. לחץ ציבורי, כמו גם תרומות, ממשיכים להחזיק אותו פתוח, וטוב שכך. הגן, שכיכב בכמה וכמה סרטים, ובהם "הארי פוטר ואבן החכמים‭,"‬ נפתח בשנת ‭,1828‬ והוא כיום אחד הגדולים באירופה, ובכל מקרה העשיר שבהם מבחינת בעלי חיים. יש בו מעל 15 אלף בעלי חיים מכ‭750-‬ זנים שונים. יש בו בית זוחלים, בית חרקים, מתחם מיוחד לילדים ובו פינות טיפול ופינות ליטוף בבעלי חיים שונים. יש בו "גן עדן" לפרפרים מרהיבים וגם האקווריום הראשון בעולם (שנבנה ב‭,(1853-‬ כאשר עצם השם אקווריום נולד בגן החיות הזה. זאת בנוסף לקופים, ממלכת גורילות ושאר בעלי חיים.

 

פתיחה: עד 17 ביולי ‭,17:30-10:00 -‬ מ‭17-‬ ביולי עד 6 בספטמבר - פתוח עד ‭.18:00‬ כניסה: 18 ליש"ט למבוגר, ‭14.50‬ ליש"ט לבני 15-3. אתר אינטרנט.

 

ברונקס: אנקונדות וצבי ענק  

קשה לתאר ביקור עם ילדים בניו-יורק בלי להיות בגן החיות בברונקס, הנמצא ברשימת עשרת האתרים הפופולריים ביותר בניו-יורק ובין עשרת גני החיות הפופולריים בעולם. גם גן החיות של ברונקס נמצא באופן תדיר בסכנת סגירה בשל קיצוצים בתקציבו, והוא פונה לציבור מדי פעם, וגם בימים אלה, בבקשה להרים תרומות כדי להמשיך את פעילותו.

 

בגן החיות, שנחנך בשנת ‭,1899‬ יש אלפי בעלי חיים, בהם כ-‭2,000‬ יונקים, כ‭1,000-‬ בעלי כנף ויותר מ‭600-‬ זוחלים ודו-חיים. כיום גן החיות מתמקד בשימור חיות בר. בין בעלי החיים שנמצאים בגן אפשר לראות דובי גריזלי ודובי קוטב, אריות ים ונמרים, תנינים, צבי ענק, ראמים ופילים, נחשי אנקונדה ונחשי קוברה, למורים, זברות, גורילות וג'ירפות וגם קרנפים, מינים שונים של חרקים, ממלכת פרפרים ועוד.

 

שעות פתיחה: ‭.16:00-10:00‬ כניסה: 15 דולר למבוגר, 11 דולר לבני 12-3. אתר אינטרנט.‬


תנין בגן החיות בברונקס (צילום: index open)

 

בייג'ינג: האקווריום הגדול בעולם  

גןהחיות של בייג'ינג הוקם בשנת ‭,1908‬ והוא גן החיות הגדול בסין. יש בו יותר מ‭7,000-‬ בעלי חיים מסוגים שונים, ובהם פנדות ענקיות, קופים, נמרים, צבאים, צבי ים ענקיים, דובי קוטב, אריות, פילים, קנגורו, ראמים, קרנפים, היפופוטמים, גורילות, קופים, אנטילופות, ג'ירפות ומגוון גדול של בעלי כנף, כולל ציפורי שיר. בגן יש מרכז לחקר חיות נדירות, והוא עוסק גם בשימור של חיות אלה הנמצאות בסכנת הכחדה.

 

לפני עשר שנים הוקם במקום אקווריום שנחשב לגדול ולמרשים מסוגו בעולם, ובו אלפי בעלי חיים ימיים. במקום נערכים גם מופעים של דולפינים. גולת הכותרת היא הפנדות והאקווריום.

 

שעות פתיחה: ‭.18:00-8:00‬ כניסה: 15 יואן, משהו כמו ‭2.2‬ דולרים. אתר אינטרנט.  


פנדה בבייג'ינג (צילום: mct)

 

יוהנסבורג: ביום ובלילה

גן החיות הוקם בשנת ‭,1904‬ וגם הוא מתמקד כיום בשימור בעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה. בגן כ‭2,000-‬ בעלי חיים מ‭365-‬ מינים, ובהם ג'ירפים, דובים (כולל דובי קוטב‭,(‬ קופים וגורילות, ראמים, נמרים, אריות, זברות, קרנפים, בעלי כנף ועוד. גן החיות, כרגיל בגלל בעיות תקציביות, מאפשר לציבור "לאמץ" בעלי חיים בגן תמורת תשלום שנתי, בהתאם ליכולת. גן החיות עורך גם ביקורי לילה, מה שמאפשר להציץ לחיי הלילה של בעלי החיים. יש גם אפשרות לקבוצות של 25 ומעלה (כמו בתי ספר, למשל) להישאר לישון בפארק, בתשלום.

 

שעות פתיחה: ‭.15:00-10:00‬ כניסה: 33 ראנד (כ‭3.5-‬ דולרים) למבוגר, 22 ראנד לילדים. אתר אינטרנט.

 

אורלנדו: דגש על ילדים

ממלכת החיות של דיסניוורלד. נכון, זה לא בדיוק גן חיות רגיל, אבל מי שמגיע לפארק השעשועים של דיסני באורלנדו עם המשפחה, ואוהב בעלי חיים, זה למעשה גן החיות והספארי השווים ביותר בעולם, עם דגש על ביקורי הילדים. יש בו שילוב של מציאות ודמיון, בעלי חיים אמיתיים לצד בובות בעלי חיים ענקיות שנראות אמיתיות, בדמות בעלי חיים קדמונים, כמו דינוזאורים למשל.

 

הפארק מחולק לכמה אזורים: נווה המדבר, בו מוצגים בעלי חיים מדבריים, אזור "מיקי מיני‭,"‬ שבו אין בעלי חיים אמיתיים אלא דמויות של חיות מסרטי דיסני, ובין היתר פסטיבל של מלך האריות, אזור אפריקה, שמדמה ספארי באפריקה עם בעלי חיים שונים ובו נוסעים ברכבים פתוחים ממש כמו בספארי, ואזור אסיה, שבו יוצאים למסע ברפסודות ומוצגים בו מגוון של ציפורים טרופיות, דרקוני קומודו, עטלפים ועוד. באזור זה נמצאת גם רכבת ההרים "אוורסט‭,"‬ לבעלי לב חזק. ישנה גם ארץ הדינוזאורים, שם הילדים יכולים לעסוק בחיפושים ארכיאולוגיים ולמצוא מאובנים, ויש גם פינת ליטוף וטיפול בבעלי חיים שונים.

 

בתקופת הקיץ ובסופי שבוע יש תורים ארוכים בכניסה לכל פארקי השעשועים, ולכן מי שמתכוון לבקר שם, כדאי שיזמין כרטיסים מראש באמצעות אתר האינטרנט של דיסני.

 

שעות פתיחה: מ‭9:00-8:00-‬ בבוקר עד ‭.17:00‬ כניסה: יש מגוון מחירים - כרטיס למבוגר מגיל 10 ומעלה: 75 דולר, לבני ‭63 :9-3‬ דולר. יש כרטיסים למספר ימים שטובים לכמה פארקים, ויש כרטיסים משפחתיים. אתר אינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוב הקוטב בגן החיות בברלין
צילום: איי אף פי
צילום: אסף טל
חורף בגן החיות התנ"כי
צילום: אסף טל
מומלצים