שתף קטע נבחר

אחרי עשור: רוסיה ביטלה המשטר הצבאי בצ'צ'ניה

סוכנויות ידיעות רוסיות מדווחות שמוסקבה הסירה את המשטר הביטחוני הנוקשה שהטילה על המחוז הדרומי ב-1999. גורמי ביטחון: "ההחלטה נועדה ליצור תנאים לשיקום ופיתוח האזור"

רוסיה הסירה הלילה בחצות (שעון מקומי) את המשטר הצבאי שהנהיגה בעשור האחרון במחוז הדרומי צ'צ'ניה - כך דיווחה היום (ה') סוכנות הידיעות הרוסית "איטאר-טס", בהסתמך על גורמי ביטחון רוסים. לפי הדיווח, בכך הסתיים רשמית מבצע הלוחמה בטרור הארוך שניטש בחבל.

 

הצעד בא אחרי שבחודש שעבר אמר הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב שהחיים במחוז שבו למסלולם התקין. ראש שירות הביטחון הפדראלי הרוסי, אלכסנדר בורטניקוב, ביטל הלילה לפי הדיווחים, "את הצו המטיל מבצע אנטי-טרור בשטח צ'צ'ניה. ההחלטה נועדה ליצור תנאים להמשך נירמול המצב באזור, לשיקום ולפיתוח הכלכלה והתשתיות החברתיות".

 

בשנת 1999 שיגרה רוסיה כוחות לאזור כדי להטיל מחדש את מרותה עליו, בעקבות מאבק התושבים למען עצמאות. במסגרת "מבצע הלוחמה בטרור" שעליו הכריז הנשיא דאז, בוריס ילצין, החולו על צ'צ'ניה תקנות שאיפשרו לכוחות הביחטון להכריז על עוצר, להציב מחסומים, לבצע חיפושים, ולעצור חשודים בקלות יחסית.

 

רוסיה ניהלה שתי מלחמות עם הכוחות הבדלנים בצ'צ'ניה אחרי קריסת

 ברית המועצות. המצב במחוז התייצב בשנים האחרונות, תחת הנהגתו של הנשיא רמזאן קדירוב, מנהיג מקומי שזכה בגיבוי מצד הקרמלין. ביקורת רבה נמתחה על הקרמלין בגין הפרות זכויות האדם בצ'צ'ניה, בין היתר מצד העיתונאית אנה פוליטקובסקיה, שנרצחה ב-2006.

 

אתמול פירסם עיתונה של פוליטקובסקיה, "נובאיה גאזטה", ראיון נדיר עם מדבדב - הראשון שהעניק לעיתון רוסי מאז שנכנס לתפקידו לפני כשנה. בראיון ביקש הנשיא להציג תדמית של רפורמטור ליברלי וקרא לשנות את החוקים המערימים קשיים על פעילותם של ארגוני זכויות אדם בארצו. "אין זה סוד שהרעיון של פעילות למען זכויות אדם מעוות בארצנו. הוא נובע מההיסטוריה שלנו ומיסודות אידיאולוגיות מסוימות", אמר מדבדב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נשיא צ'צ'ניה, קדירוב. ארכיון
צילום: איי פי
מדבדב. התראיין לעיתון אופוזיציוני
צילום: AFP
מומלצים