שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ענק: לידות בית בטוחות בדיוק כמו בבבי"ח

  חוקרים בהולנד שבדקו מעל חצי מיליון לידות מצאו כי שיעור התמותה בלידות בית דומה לזה שבחדרי לידה. מומחה ישראלי: אצלנו הדרך הבטוחה ביותר ללדת היא רק בבית חולים

  האם חדר לידה היא האופציה הבטוחה היחידה? כנראה שלא בהולנד: מחקר הגדול מסוגו שבחן נתונים ממעל חצי מיליון לידות, מצא כי אין הבדל בשיעור התמותה בין לידות בית ללידות בבתי חולים. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת BJOG.

   

  שיעור לידות הבית נמצא בתאוצה בכל העולם. בישראל מתבצעות מידי שנה כמה מאות של לידות בית. מידת בטיחותן של לידות בית עמד במחלוקת שנים ארוכות: היעדר צוות רפואי ומיכשור מתאים, מעמיד את היולדת ואת הילוד בסכנות רבות. עם זאת במספר מדינות בעולם ובהן הולנד, לידות הבית ממוסדות ומבוצעות בסיוע מיילדות מקצועיות.

   

  המחקר החדש בוצע בהולנד בהיותה המדינה בה שיעור תמותת התינוקות לאחר הלידה הוא בין הגבוהים באירופה. מומחים סברו שהסיבה לכך עשויה הייתה להיות לידות הבית, בהן בוחרות כשליש מהנשים בהריון.

   

  במחקר נבדקו נתוניהן של כ-530 אלף לידות של נשים שנמצאו בהריון שאינו בסיכון גבוה ושילדו בבית חולים או בלידת בית. החוקרים לא מצאו הבדל בין שיעור מקרי התמותה של האמהות או הילודים, או תחלואה קשה בקרב אף אחת מהקבוצות.

   

  קרוב לשליש מהנשים שהחלו את הלידה בביתן, הועברו לבית חולים בשל הופעת סיבוכים, כולל בעיות בקצב לב העובר או צורך בהרדמה אפידורלית. עם זאת, גם אז הראו הנתונים ששיעור הסיבוכים לא היה גבוה משל יולדות שהחלו את הלידה בבית חולים בצמוד למיילדת.

   

  החוקרים הדגישו כי ייתכן ושיעור התמותה הזהה בלידות בית לזה של בית חולים הוא הודות למיילדות הנוכחות בלידות הבית בהולנד, ויודעות לזהות מצבי סיכון הדורשים הפניה דחופה לבית החולים. עוד ציינו החוקרים כי נשים שהעדיפו ללדת בבית חולים השתייכו פעמים רבות לאמהות שזו לידתן הראשונה, או למיעוטים, שתי קבוצות בהן שיעור הסיבוכים בלידה גבוה יותר.

   

  "בהולנד קיימת תשתית שלמה שתומכת בלידות בית", אומר ל-ynet פרופ' ארנון ויז'ניצר, מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי סורוקה. "התשתית בהולנד כוללת מיילדות שמגיעות לבית האישה וככל הנראה זו הסיבה ששיעור הסיבוכים שם בלידות בית נמוך, כשהמיילדת המנוסה יודעת לזהות מצבים מסוכנים".

   

  ויז'ניצר מצידו אינו ממליץ על לידות בית, בעיקר משום שאף פעם לא ניתן לחזות כיצד תתרחש הלידה ומה הסיבוכים הצפויים: "לידה בסיכון נמוך נקבעת רק בהסתכלות רטרוספקטיבית. בכל לידה עשויים להופיע סיבוכים במהלכה שכוללים מצוקה עוברית, חוסר התקדמות שדורש לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי, צורך בהחייאה של הילוד, דימומים לאחר הלידה, כולם מצריכים פעולה רפואית מיידית ואינטנסיבית שניתנת רק בבית החולים. משום כך אני כמובן ממליץ תמיד ללדת רק בבית החולים, בו הסביבה הבטוחה ביותר לאם ולילוד, גם על חשבון הפרטיות והנוחות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  לידה. בבית או בבית חולים?
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים