שתף קטע נבחר

במקום אפידורל: יחסי מין בחדר הלידה

מרגישה שהלידה מתקרבת? לפני שאת רצה לבית החולים, דאגי לחוות לפחות אורגזמה אחת, ממליצה שירז אריאל-דרור, מדריכת הכנה ללידה. לטענתה, יחסי מין במהלך הלידה, תורמים ללידה קלה ומהירה והרבה יותר נעימה

"יש לא מעט נשים שמיניוּת בזמן הלידה מרגישה להן מאוד טבעית", טוענת שירז אריאל-דרורי, מדריכת הכנה ללידה ומלווה לידות, החוקרת את הקשר בין מיניות להריון ולידה, מרצה בתחום ומקדמת את ההכרה האקדמית בנושא בארץ ובעולם.

 

ומה הכוונה קשר בין מיניות להריון ולידה? בדיוק כמו שזה נשמע: מין בהריון (את זה כבר הבנו שמותר כנראה לעשות, ואולי אפילו רצוי), ומין במהלך הלידה. "נתקלתי גם בנשים שבשמיעה ראשונית נרתעות מהרעיון של אורגזמה בשעת הלידה, אך מוצאות היגיון בפעולה לאחר הסבר".

 

ומה ההסבר?

"בשמיעה ראשונית, הקשר אינו מתקבל על הדעת, אך כאשר לומדים על הקשר ההורמונאלי בין כל הנוגעים בדבר, מתבהרת התמונה. האורגזמה הנשית היא נושא שרבות מדובר בו ופחות מובן בו. נשים רבות חוות מיניות טובה ומספקת, אך ישנן גם לא מעט נשים שמתקשות להשיג אורגזמה. אפילו בימינו, עדיין קשה לדבר על הנושא והסגירות רבה.

 

"מעדויות של נשים רבות עולה כי במהלך ההיריון החשק המיני עולה לגבהים לא מוכרים (כמובן שלא אצל כולן). כבר בשנות ה-60, כאשר החלו לחקור את מיניות האדם (מסטרס & ג'ונסון), התגלה כי תהליך האורגזמה הנשית כולל ייצור מוגבר מאוד של שני ההורמונים אוקסיטוצין ואנדורפין, שהם כידוע גם ההורמונים המופרשים בזמן לידה, כלומר יש הקבלה הורמונאלית בין שני המצבים.

 

"למעשה, אותם הורמונים פועלים בגופנו הן כשאנו יוצרים את התינוק במהלך יחסי מין, והן בבואנו ללדת את התינוק, כשבתווך ישנה תקופת ההיריון בה נשים רבות חוות עלייה במיניותן, בחשק המיני וביכולת להגיע לאורגזמה".

 


 אותם הורמונים פועלים - בתהליך יצירת התינוק ובתהליך יציאתו מהרחם. צילום: ויז'ואל/פוטוס

 

ריכוז, ריכוך ופרינאום

מה היתרונות של אורגמה במהלך הלידה?

"יתרונות האורגזמה הנשית הם פשוטים: ייצור מוגבר של הורמונים נחוצים ללידה (גם מקדמי לידה וגם משככי כאב), האורגזמה משמשת מוקד לריכוז ולאחר מכן ריכוך והרפיית הגוף, וכן הגמשת הנרתיק והפרינאום. בנוסף, זכרו שרוב הפעולות שאנחנו מסכימות לעשות היום למען קידום הלידה, (במצבים בהם אין ברירה), הן ברובן לא נעימות במיוחד ואילו פעולה זו היא מהנעימות שאני מכירה.

 

"ארחיב מעט על יתרון גמישות הפרינאום. אחד הפחדים הגדולים של נשים לקראת לידה הוא הפחד מקרע או חתך בפרינאום. כאשר יש עוררות מינית גבוהה ולאחר אורגזמה, קורים שני דברים אשר מגמישים את הנרתיק: נוצר חומר סיכוך טבעי וזרימת הדם לאזור מוגברת. המצב מסייע מאוד למניעת קרע או צורך בחיתוך. ניתן לחוש בגמישות הזו אם מבצעים עיסוי פרינאום לפני ולאחר אורגזמה. מיילדת המבחינה כי הפרינאום גמיש, תוכל להימנע ביתר קלות מחיתוך החיץ". 

 

על מה מבוססת התיאוריה?

"לאורך השנים, ערכתי מחקר אישי מעמיק, שכלל שיחות עם נשים, מיילדות, נשות מקצוע ורופאים רבים וכן סקר אינטרנטי (2006), וכמובן שיש לי ניסיון אישי עם שלושת לידותיי. בספרות המקצועית ובקורסים השונים להכנה ללידה מדברים מדי פעם על אוננות ויחסי מין בזמן צירים, אך אין הסבר, שלא לומר הסברה, על האורגזמה הנשית, ככלי שיכול לסייע רבות בלידה.

 

"לפני מספר שנים, ביקר בארץ דר' מרסדן ואגנר, מי שהיה ממונה על תחום המיילדות והיילודים בארגון הבריאות העולמי במשך 15 שנה. בפגישתי עמו אימת ד"ר ואגנר את תחושותיי, ששילוב החוויה המינית בתהליך הלידה באופן יזום, יכול הן לקדם את התהליך והן לגרום להגמשת הפרינאום.

 

"בנוסף הדגיש, כי אין עם פעולה זו כל סכנה אך היישום תלוי בעיקר באופי האישה ובפתיחותה לרעיון. דרכו הגעתי אל המיילדת אינה מיי גסקין, שחשפה את התופעה המדהימה: אורגזמה ספונטאנית בלידה. קיום התופעה מעיד על קשר מובהק וטבעי בין מיניות ולידה.

 

"כיום כבר ישנו מידע ברשת האינטרנט, אך טרם התקיים המחקר האקדמי שיוכיח סופית את יעילות הפעולה. ועדיין, בשקט בשקט, ישנה הסכמה מצד לא מעט רופאים ומיילדות, על כך שאישה שנעזרת במיניות בזמן הלידה, תורמת לקידומה ואף לסיומה המהיר. למרות כל זאת, חשוב לציין שלידה טבעית אכן כרוכה בכאב, אך כאשר מקצרים את פרק הזמן שבו הכאב בשיאו, בעזרת המיניות, כל החוויה מקבלת תמונה חדשה והרבה פחות טראומתית".

 


 שימי לב: בלידה השנייה הכול קורה יותר מהר. צילום: index open

 

עניין של תזמון

אז מה בדיוק את ממליצה לעשות, איך ומתי?

"בשלושת העשורים האחרונים, מתרחבת מגמת הנשים ללדת בדרך טבעית וללא התערבות ככל שניתן. יש חשיבות גדולה לכך שלאישה יהיו את מירב הכלים לעזור לגוף שלה לעשות את מה שהוא נדרש לעשות - לשחרר את התינוק החוצה.

 

"במהלך השנים, גברה המודעות לנושא המיניות כחלק מהלידה ואחת ההמלצות הותיקות לזוגות היא לקיים יחסי מין מלאים כזרז או כהשראת לידה. שחקן חיזוק נוסף הצטרף בעשור האחרון והוא גירוי הפטמות, פעולה שמגבירה את ייצור האוקסיטוצין, אולם לנשים רבות פעולה זו לא נעימה.

 

"המלצת היחסים המלאים נובעת בעיקר לשם ריכוך צוואר הרחם משום שבזרע הגבר מצויים פרוסטגלנדינים, שיכולים לתרום למטרה זו, אולם יש על כך חילוקי דעות ולנשים רבות מאוד קשה לקיים יחסי מין מלאים בשלב זה. כמו כן, חשוב לזכור ששום פעולת זירוז טבעית לא תתחיל לידה שטרם זמנה להתחיל (אז למה להתעייף?). בנוסף, יחסים מלאים אסורים על מי שירדו לה המים. עם זאת, אין מניעה לחוות אורגזמה נשית".

 

אז איפה אנחנו מפספסים?

"בתזמון. פעולה מינית תסייע ללידה אך ורק כאשר זו כבר החלה. אם קשה לנו לקיים יחסים מלאים, נוכל ליישם רק את האורגזמה הנשית שקלה יותר להשגה. כאן יש להפריד בין מי שלקראת לידה ראשונה ומי שלקראת לידה חוזרת. ידוע שלידות חוזרות עשויות להתפתח ולהתקדם מהר יותר, לכן חשוב לי להבהיר מראש כי מי שלקראת לידה חוזרת, לא מומלץ לה להשיג אורגזמה לפני הגעתה לחדר לידה.

 

"בלידה ראשונה, עדיין בבית, לאחר שהבנתן בוודאות כי החלו צירים, שיכולים בשלב ראשון להיות מתונים ולא כואבים, זכרי שכאשר אישה נכנסת ללידה היא ברוב המקרים עדיין אינה סובלת כאב חזק, אלא ציר מתון ועדין כל עשר דקות לערך (בלידה נורמלית 'לפי הספר'). נשים רבות בשלב זה עדיין לא מעכלות שהלידה התחילה ו'ממשיכות את החיים כרגיל'.

 

"לשיטתי, כבר בשלב ההתחלתי של הלידה מומלץ לעזוב הכל, למצוא שקט כדי להתרכז בצוואר הרחם המתחיל את תהליך הפתיחה. דימוי של מעגלים נפתחים ותנועות מעגליות מהמרכז כלפי חוץ, כמו טיפה שנופלת למים, יכול לעזור לפתיחה, כמו גם גירוי השרירים הטבעתיים בגוף. על ידי עיסוי שרירים אלה ניתן גם לפתח ריגוש מיני, והנה אנו רואים שכל אותם דברים שקשורים ביום-יום למין בלבד, מתייצבים כאן לעזרת היולדת.

 

"נשים רבות מופתעות מכך שהחשק המיני יכול להיות גבוה גם כאשר החלה הלידה. כאשר הצירים מתחזקים ותכיפותם בין 7-8 דקות לערך, ניתן לעבור לשלב בו מייצרים ריגוש מיני חזק על ידי עיסוי הדגדגן עם שמן או בכל דרך אחרת מועדפת. אם יש לכן הכוח ליחסים מלאים, טוב, אך חשוב שתגיעו לשיא או קרוב לשיא. מי שהמחשבה על יחסי מין מלאים בלידה יוצרת אצלה רתיעה, תוכל להסתפק באוננות עם או בלי בן הזוג.

 

"לאחר חוויה מינית, תחושו בעליה בעוצמת הצירים ומכאן תוכלו להחליט אם זה הזמן לנסוע לבית היולדות. גם לאחר מכן ניתן להמשיך את הגירוי על ידי מגע מדי פעם".

 

ומה בלידה חוזרת?

"בקורסים השונים שנשים עוברות לקראת לידה, מוסבר גם עניין הפרטיות בחדר לידה, אך רוב הנשים לא עושות קורס נוסף בלידה חוזרת ולפעמים זה נשכח. קבלו תזכורת: כאשר מתמקמים בחדר לידה והמצב של היולדת והעובר תקין, ניתן לבקש זמן פרטיות והוא יינתן לכם בשפע. תוכלו לבקש שעה של פרטיות ובזמן זה יש להחשיך את החדר למינימום, לשמוע מוזיקה שהבאתם, לשלוף את השמן מהתיק ופשוט לתת לעצמכן לקבל את העונג.

 

"כידוע, מיניות מתחילה מהראש, אז השלב הראשון הוא להתחיל לדמיין מצבים מעוררים ולאחר מכן לשלב מגע וכל אחת תעשה את אשר טוב לה. ניתן לראות זאת כשימוש במשאב פנימי וטבעי של ייצור הורמונים חשובים ללידה, הכוללים משכך כאב. ניתן להמשיך בגירוי לאורך הלידה ובכך לעזור לעצמנו ולגוף ללדת".

 

גם לכן יש שאלות בנושא הריון ולידה? לחצו כאן .  

 

  • זהר כרמי, אמא לשלושה, מקימת האתר "זהר כבר בדקה ", עוסקת בייעוץ אישי ללידה ראשונה או לחוויה מתקנת.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים