שתף קטע נבחר

הרב, מותר לתרום דם לגויים?

הרב יובל שרלו נשאל מה עמדתו לגבי אנשים דתיים שנמנעים מתרומת דם כדי שלא תגיע לחולה גוי, והשיב: "אני מזועזע מעמדה זו, שהיא בלתי מוסרית בעליל. היא הביאה לחורבן מוסרי ודתי בתחום תרומת האיברים"

שאלה:

 

כבוד הרב,

 

שלום.

 

כבת שירות בבנק הדם אני נתקלת מדי יום גם באנשים מהציבור הדתי. בין התורמים, נתקלתי גם בתופעה של דתיים שאינם מוכנים לתרום דם מסיבה אחת: כיום הדם בישראל מועבר לבתי החולים וניתן לכל מי שזקוק, משמע - לא ניתן לתת לאדם ממוצא מסוים, ומכיוון שיש נזקקים לא יהודים, מן הסתם חלק מהדם מגיע אליהם.

 

לא משנה כמה ניסינו להסביר שבכל זאת יש כאן מצווה - הם התעקשו שזה אסור, וכמה שאמרנו להם שבפסוק "הדם הוא הנפש" הכוונה שהבריה תלויה בדם.

 

יש לציין שכל תרומת דם רק מעצימה את בנק הדם ובכך מאפשרת נתינת דם לכל נזקק לדם, שאינו יהודי ויהודי, והימנעות מתרומה בשל כך ממילא תגרום לדילול מאגרי הדם בישראל ובשל כל למחסור אף אצל יהודים.

 

ושאלתי היא: האם הדבר נכון? האם אכן אסור לתרום דם שמא זה יגיע לגוי? האם מותר אף מלכתחילה, בידיעה שזה יתרם ללא יהודי, או רק בדיעבד, בשל התנאים בהם מתקיימת מערכת הדם בישראל? איזה מקורות יש שמתירים תרומת דם? אודה אם הרב יוכל להביא ולהראות מהם. ובנוסף, האם ניתן לומר שתרומת דם היא מצווה?

 

תודה רבה מראש,

 

בת-שירות 

 

תשובה:

 

שלום וברכה.

 

אני מזועזע מעמדה זו, וזאת משלוש סיבות:

 

1. הסיבה העיקרית והראשונית היא שתורתנו הקדושה לימדה אותנו כי כל בני האדם נבראו בצלם אלוקים. בשל כך, כל הצלת חיים היא הצלה של צלם אלוקים. בין אם נגרוס "כל המציל נפש אחת מישראל" ובין אם נגרוס "המציל נפש", אי אפשר להכחיש את העובדה שכך לימדה התורה ביחס לבני אדם, ועל כן הליכה בדרך התורה היא תרומת דם לכל אחד. נכון הדבר שיש לנו מאבק עם אויבים, עם עובדי עבודה זרה וכדו', אולם מאבק זה אינו מתיר להכריע הכרעה עקרונית כי לא תורמים דם בכלל שמא יהיה מישהו מעין אלה שיוצל על ידי דם זה.

  

2. סיבה שניה היא העמדה הבלתי מוסרית בעליל של הנכונות לקבל דם כאשר צריך אותו ולא לתרום כאשר צריך לתרום. עמדה זו הביאה לחורבן מוסרי ודתי, כאשר הייתה נכונות מצד חולים מסוימים לקבל אברים אך לא לתרום אותם. קשה להבין כיצד אפשר לנהוג כך.

  

3. סיבה שלישית: העובדה שבאי התרומה הזו מסכנים יהודים רבים, בשתי דרכים: גם ליהודים חסר דם, בשל העובדה כי לא תורמים, וגם מרחיבים את מעגל הגויים שלא יסכימו לתרום דם. מעבר לכך, יש עוד דברים רבים, כמו שימוש בפלסמה למחקר וכד'. 

 

תשובות הרב שרלו לשאלות שהופנו אליו מתפרסמות באתר ישיבת ההסדר בפתח תקווה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרומת דם. לכל אדם
צילום: liquidlibrary
הרב יובל שרלו
צילום: דב ירדן
מומלצים