שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדריך: איך לצבוע את השיער בבית בצורה בריאה
  בשביל מה לשלם הון במספרה אם את יכולה לעשות זאת במו ידייך? אבל קודם כדאי לדעת איך לבחור את הצבע המתאים, למה חשוב להסתפר קודם לכן, ואיך לשמור על הרעמה שתתנפנף בריאה, מטופחת ובורקת

  בתקופה שבה ביקור במספרה הוא בבחינת מותרות, צביעת שיער בבית הופכת לאטרקטיבית יותר. על מדפי הפארמים אפשר למצוא אינספור אפשרויות לצביעת שיער בבית וערכות המכילות את כל האביזרים הדרושים לתהליך במחירים משתלמים. הצלחת התהליך דורשת, כמובן, הקפדה על השלבים.

   

  הכרת השטח: בעין השערה

  גוף השערה בנוי משלוש שכבות: קוטיקולה, קורטקס ומדולה. הקוטיקולה היא השכבה החיצונית של השערה, שמשמשת מעטפת המגינה על פנים השערה. הקוטיקולה חסרת צבע ובדרך כלל בלתי חדירה.

   

  הקורטקס היא השכבה הפנימית יותר, שמכילה את הפיגמנטים הטבעיים של השיער ולכן בה נקבע צבעו. כדי לשנות את צבע השערה, יש לחדור לקורטקס דרך שכבת הקוטיקולה באמצעות שימוש במי חמצן, תהליך הנקרא בשפה המקצועית ”ייבוא פיגמנטים”. תפקיד מי החמצן בתערובת הצביעה ”לנפח” את הצבע שהוחדר לשכבת הקורטקס ולמנוע ממנו לצאת חזרה דרך מעטפת השערה. המדולה היא ליבת השערה – החלק הפנימי ביותר שלה.


  מתלבטת בין שני גוונים דומים? העדיפי את הבהיר, אותו קל יותר לתקן  

   

  צביעה בטוחה: מניעת סכנות

  ”ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה תכשירי צביעה לשיער עוברים תהליך קבלת רישוי באגף הרוקחות במשרד הבריאות”, אומר הכימאי הקוסמטי ניר אברם. ”המשרד, הפועל לפי התקן האירופי, בודק אם לא נכנסו לתכשירים רכיבים אסורים כמו פיגמנטים, כספית ועופרת. למרות זאת, צבע שיער הוא חומר אגרסיבי ויש להשתמש בו בזהירות”. איך צובעים ונשארים בחיים? הנה כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם.

   

  1. אלרגיה לחומרי הצבע עלולה לגרום לכווייה בקרקפת ולאי צמיחת שיער חדש באזור. לפני השימוש כדאי לבצע בדיקת רגישות: מורחים מעט צבע במקום נסתר בקרקפת (למשל מאחורי האוזן) ושוטפים כעבור כמה דקות. מחכים 24 שעות ובודקים אם במקום התפתחה תגובה אלרגית.

   

  2. לשמירה על עור הקרקפת אפשר למרוח עליה לפני הצביעה שמנים אתריים. התייעצו עם המוכר בחנות הטבע.

   

  3. שאריות צבע על הקרקפת עלולות לגרום לגירוי ולרגישות. לאחר שטיפת הצבע יש לחפוף היטב את השיער ולהקפיד להסיר את כל כתמי הצבע.

   

  4. למניעת פגיעה באיכות השיער (יובש, אובדן ברק) כתוצאה מצביעה תכופה, מומלץ לוותר פעם בחודש על הצביעה ולהסתפק במוצרים המטשטשים את השורשים הלבנים.

   

  5. גם אם אינך מרוצה מהצבע החדש, חכי כמה חודשים עד לצביעה הבאה. צביעה חוזרת בהפרש קצר גורמת לשבירת השיער.

   

  6. מידת הנזק שנגרם לשיער תלויה באחוז החמצן ובזמן שהצבע מבלה על הראש. לכן חשוב מאד לעבוד לפי ההוראות על האריזה.

   

  7. חדירת צבע שיער לעיניים מסוכנת מאוד ועלולה לגרום לעיוורון בשל החמצן והאמוניה. במקרה כזה, יש לשטוף את העיניים היטב עם הרבה מים ולפנות מיד לרופא. כדי שהצבע לא יהפוך נוזלי ומטפטף, שמרו אותו במקום קריר ואפל.

   

  8. שאיפת אדי האמוניה עלולה לגרום לקשיי נשימה ולתחושה לא נעימה. דאגו לאוורר את החדר בזמן הצביעה ואחריה.


  הערכה המלאה לצביעת שיער. מימין: וזלין למניעת הכתמת העור, מברשת למריחת הצבע על השיער, קרם צבע, מי חמצן, מראה, בקבוק לערבוב, כפפות (צילום: קית' גלסמן)

   

  בחירת הגוון: תופסים צבע

  בחירת הגוון לצביעת השיער מצריכה תשומת לב ומחשבה, מכיוון שלא תמיד אפשר לתקן את התוצאה שהתקבלה. כך, למשל, כאשר מכהים שיער בהיר, קשה מאוד

   לחזור לצבע הטבעי בלי לעבור במספרה תהליכי הבהרה, המכילים חומרים כימיים חזקים (האסורים לשימוש ביתי). לכן חשוב לזכור את הכללים הבאים:

   

  1. הצבע המופיע על גבי האריזה לא תמיד מעיד על התוצאה הסופית.

   

  2. אם מתלבטים בין שני גוונים דומים, מומלץ תמיד לבחור בגוון הבהיר יותר, פשוט כי צבע כהה קשה יותר לתיקון.

   

  3. הגוון הטבעי של כל צבע שיער הוא אדום. שיער שחור הוא בעצם אדום כהה מאוד. לכן צבע מלאכותי בהיר או בלונדיני יתקבל על שיער כהה כאדמוני. כדי להבהיר שיער כהה, יש להעבירו תהליכי הבהרה מיוחדים במספרה.

   

  4. שיער מתולתל נוטה יותר ליובש. כדי למנוע דהייה מהירה של הצבע, יש לבחור צבע כהה בטון או שניים מהצבע הרצוי. שיער עבה נוטה לקלוט צבע בצורה איטית יותר, בעיקר כשצבע השיער כהה. לכן מומלץ להשתמש במי חמצן 9%. אם השיער בהיר, מספיקים מי חמצן 6%.


   

  תהליך הצביעה: שינויים בהרגלי המריחה

  1. לפני הצביעה יש להכין את השיער כדי שיקלוט את הצבע טוב יותר. מאחר ששיער צבוע ופגום קולט צבע בצורה חלקית, מומלץ לגזור קצוות לפני הצביעה ולהשתמש במסכת שיער משקמת. עם זאת, מאחר שצבע נספג טוב יותר על שיער מלוכלך, רצוי לחפוף את השיער יום־יומיים לפני הצביעה ולא באותו היום.

   

  2. את הצבע מתחילים למרוח מהשורשים, רצוי באמצעות מברשת מיוחדת שמצורפת בדרך כלל לערכת הצביעה. מי שמתקשה בשימוש במברשת (בעיקר בצביעת שערות

   העורף – אזור טריקי במיוחד) יכולה פשוט להשתמש באצבעות.

   

  3. במהלך הצביעה פותחים ”שבילים” בשיער ומורחים את הצבע בעזרת האצבעות (המוגנות בכפפות ניילון או גומי).

   

  4. עכשיו לוקחים זמנים. ממתינים עשר דקות, מרטיבים מעט את השיער במים ומשפשפים את הקרקפת כדי להסיר ממנה את כתמי הצבע.

   

  5. שוטפים את הצבע בין 30 ל־45 דקות מסיום המריחה, תלוי באחוז החמצן: חמצן 6% - 35 דקות; אחוז חמצן גבוה יותר - 45 דקות. עקבו אחר הוראות היצרן על האריזה.

   

  6. לאחר שטיפת הצבע, חופפים פעמיים בשמפו, כדי להבטיח שכל הצבע ירד.

   

  שימו לב: בצביעת שיער לבן, רצוי לצבוע קודם את השורשים ואחר כך את שאר השיער. בצביעת שיער לגוון הנוכחי שלו, מומלץ לצבוע רק את שורשי השיער ולהמתין 25 דקות. לאחר מכן מסרקים את השיער מהשורש לקצוות במסרק רחב, מורחים את יתרת הצבע לאורך השיער ומחכים עוד עשר דקות. כך ספיגת הצבע תהיה שווה ולצבע יהיה גוון אחיד. 

   

  אחרי הצביעה: הגוון שנשאר

  כדי לשמור על צבע שיער אחיד ומבריק לאורך זמן, כל שכן בקיץ המתקרב, כדאי להקפיד על כמה כללים.

   

  1. השתמשו בשמפו ובמסכה לשיער צבוע, המכילים מרכיבים השומרים על עמידות הצבע: רמת PH (חומציות) נמוכה למניעת דהיית השיער, מסנני קרינה, מייצבי צבע המקבעים את הפיגמנטים של הצבע וחומרי לחות.

   

  2. הקפידו על קרם עיצוב על בסיס מים ולא שמנים. אלה נספגים בשיער ומייבשים אותו.

   

  3. הימנעו ככל האפשר מקרינה ישירה של השמש על השיער: הגנו עליו בכובע. בים או בבריכה חבשו כובע ים, שיגן על השיער מפני חדירת חומרים כימיים ומי מלח.

   

  4. שיער צבוע הוא יבש יותר ולכן חשוב להקפיד לטפח אותו באופן יומיומי: להשתמש פעמיים בשבוע במסכות לחות ובסרום לשיקום השיער והחייאתו, לחפוף במים פושרים, ש”סוגרים” את השערה ומונעים מהצבע לברוח, ולהקפיד על גזירת קצוות שרופים, כדי למנוע מהשערה להיקרע וממים לחדור אליה ולגרום לדהייה.

   

  • ייעוץ מקצועי: ד”ר אלכס גינזבורג, מנהל יחידת השיער והשתלות שיער ב”קלאס קליניק”, תל השומר; שוקי זיקרי, מעצב שיער; מישל מרסייה, מעצב שיער; רוני פרנקל, מעצב שיער - ”שוורצקופף”; סשה ברואר, מעצב השיער העולמי - ”וולה”; מאיה כהן, מנהלת ההדרכה של ”אינדולה”; ניר אברם, סמנכ”ל מחקר ופיתוח ב”קרליין־פריגו”; שרון גוטליב, מנהלת ההדרכה ב”לוריאל פריז”

   

   

  צילומים: איילסטוק
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מדריך: איך לצבוע את השיער בבית בצורה בריאה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים