שתף קטע נבחר

רה"מ נפגש עם מיטשל, וסירב להתייחס למחלוקות

ראש הממשלה נפגש עם השליח האמריקני במשך כשעתיים, אך אנשי לשכתו סירבו להתייחס לשאלות בנושא המחלוקות עם ארה"ב. מיטשל הזמין את נתניהו לארה"ב ב-11 במאי

שתי מדינות? את זה מיטשל לא שמע מנתניהו. במשך כשעתיים נועד הערב (יום ה') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שליחו המיוחד של נשיא ארצות-הברית, ג'ורג' מיטשל. לטענת לשכת ראש הממשלה, התנהלה הפגישה באווירה טובה מאוד. עם זאת, בלשכת נתניהו סירבו להתייחס לשאלות בנושא המחלוקות עם ארה"ב.

 

לטענת לשכת ראש הממשלה, דחה מיטשל והכחיש פרסומים לפיהם אובמה מסרב לפגוש את נתניהו. בלשכה טענו שהשליח המיוחד הציע את ה-11 במאי כמועד לפגישה בבית הלבן. עם זאת, מסיבות ישראליות פנימיות, כולל ביקור האפיפיור ודיונים בענייני התקציב, אין תאריך זה מסתייע. בלשכת נתניהו מנסים עתה למצוא תאריך חלופי, בהמשך מאי.

 

בלשכת נתניהו לא הרחיבו על תוכן השיחה עם השליח האמריקני ובוודאי לא נושאים הנתונים במחלוקת. המחלוקת העיקרית היא כמובן התביעה שעלתה שוב ושוב מפי הנשיא אובמה ומזכירת המדינה קלינטון - הקמת מדינה פלסטינית שחיה בשלום לצד מדינה יהודית - על פי רוח אנאפוליס.

 

נושאים אחרים השנויים במחלוקת - המשך הבנייה בהתנחלויות, פינוי המאחזים הבלתי חוקיים, ופתיחת משא ומתן מדיני מחודש עם הפלסטינים - לא הוזכרו בתידרוך שניתן על-ידי לשכת ראש הממשלה לאחר השיחה. בלשכת נתניהו טענו גם כי מיטשל לא התייחס לתקיפת חיל האוויר הערב בעזה.

 

"לא לחמאסטן שתאיים על ירושלים"

לפני הפגישה, אמר בכיר בלשכת נתניהו שראש הממשלה יבהיר לבן שיחו כי "אנחנו מצפים שהפלסטינים יכירו בירושלים כבירתו של העם היהודי", וכן כי "נדרש שיתוף הפעולה של מדינות האזור ובראשן סעודיה, שמבינות טוב יותר את האיום האיראני.

 

"ישראל לא מעוניינת לשלוט בפלסטינים אך היא חייבת לדאוג שהתהליך המדיני לא יצור חמסטאן שנייה בישראל,

שתאיים על ירושלים ועל שפלת החוף", לפי הבכיר בלשכתו נתניהו. בפגישה ישבו מהצד הישראלי גם ראש המועצה לביטחון לאומי עוזי ארד ויצחק מולכו, הצפוי להיות הנציג המיוחד לענייני המזרח התיכון.

 

בירושלים שמו לב לכך שמיטשל מתייחס לישראל כ"Jewish state" (מדינה יהודית). בלשכת נתניהו - וגם סגן שר החוץ דני איילון - טוענים שמדובר במחווה של ממשל אובאמה לממשלה החדשה בישראל ובביטוי חדש בז'רגון, למרות שגם נשיאים קודמים השתמשו בו. לדברי גורם רשמי בלשכת ראש הממשלה, המחווה הלשונית מדגישה שנדרש רוב יהודי בארץ וכי זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לא תהווה בעיה לישראל.


פורסם לראשונה 16/04/2009 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל ונתניהו. נדרש שיתוף פעולה אזורי
צילום: AFP
מומלצים