שתף קטע נבחר

מפגין על ההרוג בבילעין: אנו כמו ברווזים במטווח

פעילי השמאל והפלסטינים, שמפגינים מדי שבוע נגד גדר ההפרדה, מותחים ביקורת על פעילות צה"ל לפיזור הפגנות. עד ראייה סיפר על ההפגנה היום: "היו שתיים-שלוש יריות, ואז נורה אבו-רחמה. הוא לא נפל, אלא עף. חור נפער לו בבית החזה"

השימוש במטולי גז לפיזור הפגנות גבה בצהריים (יום ו') את חייו של באסם איברהים אבו-רחמה, והפלסטינים ופעילי השמאל מטיחים ביקורת קשה כלפי פעילות צה"ל. "מדובר בהתנהגות רצחנית. אנחנו כמו ברווזים במטווח", הם אומרים.  

 

מקורות פלסטינים דיווחו בצהריים כי אבו-רחמה נהרג לאחר שרימון גז, שנורה ממטול, פגע בו בחזה במהלך הפגנה נגד הקמת גדר ההפרדה בבילעין. אבו-רחמה, בן ה-30 מבילעין, פונה תחילה לבית החולים ברמאללה במצב קשה - אך שם מת מפצעיו. הפלסטינים דיווחו שצה"ל ומג"ב פיזרו את ההפגנה בכוח וירו אש חיה, כדורי גומי ומטולי גז אל עבר המפגינים. לטענתם, הירי החל כאשר הנוכחים במקום היו בעיצומן של תפילות יום השישי.

 

פעילי שמאל, המפגינים מדי שבוע נגד גדר ההפרדה, חוזרים וטוענים כי צה"ל מפעיל כוח באופן בלתי-מידתי וללא הבחנה. לדבריהם, הירי נעשה בלי להתחשב בכללי הפעלת כוח לפיזור הפגנות - ובכינון ישיר.


"ניסיתי לעצור לו את הדם הרב שירד" (צילום: לזר סמיאונוב)

 

רוני ברקן, המשתייך לארגון אנרכיסטים נגד הגדר, עמד לצדו של אבו רחמה בעת ההפגנה. הוא סיפר ל-ynet: "עמדנו ליד השער שחוסם את הגישה לשטח. פחות מ-30 מטר מאיתנו עמדו החיילים, מאחורי בטונדות. ההפגנה נערכה ביום האסיר הפלסטיני, ולא נזרקה ולו אבן אחת.

 

"החיילים מיד החלו לזרוק רימוני הלם, וכעבור מספר דקות שמעתי את המפקד נותן הוראה להתכונן לגז. היו שתיים-שלוש יריות, ואז נורה אבו-רחמה. הוא לא נפל, אלא ממש עף. חור נפער לו באמצע בית החזה. מדובר ברימון גז מסוג חדש, הפועל במהירות מאוד גבוהה. ניסיתי לעצור לו את הדם הרב שירד, אבל לצערנו בדרך לבית החולים הוא נפטר".

 

בהתייחסו לפעילות צה"ל נגד המפגינים אמר ברקן כי "התחושה היא שמאז עופרת יצוקה יש יותר לגיטימציה מצד המפקדים והחיילים להימנע אפילו ממינימום של מוסריות או אנושיות, והם יורים על כל מה שזז".

 

צה"ל: הפלסטינים יידו אבנים

מצה"ל נמסר כי הפלסטינים יידו אבנים וחפצים נוספים לעבר כוחות הביטחון וניסו לפגוע בתוואי גדר הביטחון. כוחות צה"ל ומג"ב הציבו אמצעים לפיזור הפגנות, על-מנת לפזר את ההמון ולהשיב את הסדר. עוד נמסר כי התקבל דיווח במנהלת התיאום והקישור על אזרח פלסטיני כבן 30, תושב הכפר, שנפצע בחזהו ומת מפצעיו בבית החולים ברמאללה. נסיבות האירוע נבדקות.

 

במקביל, פנה ראש המינהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, למנגנונים הפלסטינים במטרה לקיים תחקיר רפואי משותף, בכדי לקבוע את נסיבות המוות.

 

יונתן פולק, פעיל בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", לא נכח בהפגנה

 בבילעין אך מעיד כי בהחלט קיימת תחושה של הסלמה באופן שבו צה"ל פועל נגד המפגינים. "השימוש במטולי הגז האלה לפיזור ההפגנות הוא דרך קבע, ואנחנו כמו ברווזים במטווח. מדובר בהתנהגות רצחנית - זה הרי אותו מטול שפצע קשה את טריסטן אנדרסן לפני כחודש". 

 

אנדרסן, המפגין האמריקני שנפצע בבילעין לפני חודש, עדיין מאושפז במצב קריטי בבית החולים תל השומר. בסרטון שפרסמו חברי הארגונים שנכחו בהפגנה נראה כי החיילים ירו את מיכל הגז בכינון ישיר ובמקביל לקרקע, שלא כנהוג עם תחמושת שכזו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו רחמה, שניות לאחר הפגיעה
צילום: לזר סמיאונוב
מומלצים