שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הוסכם: "דרבן 2" תאשרר ההאשמות נגד ישראל
  דיפלומטים בז'נבה מסרו כי הושג הסכם פשרה על נוסח הצהרת הסיכום של ועידת האו"ם נגד גזענות שתתקיים בשבוע הבא בז'נבה, בניסיון לרצות את אירופה וארה"ב. ל-ynet נודע כי התיקונים מינוריים וכי ההאשמות הקשות נגד ישראל שהתקבלו לפני שמונה שנים - יאושררו שוב

  הושג הסכם על נוסח הצהרת הסיכום של ועידת האו"ם נגד גזענות (דרבן 2) אשר תתקיים בשבוע הבא בז'נבה - כך מסרו אמש (יום ו') דיפלומטים אירופים המעורים בדיונים. עם זאת, ל-ynet נודע כי נוסח טיוטת ההצהרה אינו מסיר את החלטות ועידת דרבן הראשונה מ-2001 אשר מגדירות בין היתר את ישראל "מדינה גזענית וכובשת" ומשווה בין ציונות לגזענות - דבר הנחשב בירושלים ובוושינגטון ל"קו אדום".

   

  לדברי הדיפלומטים האירופים, נוסח ההצהרה מציין כי חל שיפור במאבק בגזענות ובשנאת הזרים בשמונה השנים האחרונות ומסיר את מרבית נקודות המחלוקת בין המערב למדינות האיסלאם והעולם השלישי. בין היתר, נמחקו ההתייחסויות לישראל, לציונות ולסכסול במזרח התיכון מההצרה. בנוסף, הסכימו הצדדים על הדגשת זכר השואה בהצהרה. אך עם זאת, הנוסח אינו מזכיר את "ייחודה של ישראל" ואת השמצתה.

   

  ארה"ב בחוץ, איראן בפנים

  נוסח ההצהרה צפוי לעבור כעת לעיון מנהיגי האיחוד האירופי, שרובם הגדול טרם החליט אם להשתתף בוועידה. נציבת מועצת זכויות האדם באו"ם, נבנתם פיליי, אמרה כי היא תהיה "מופתעת מאוד" אם הנוסח שהושג ייתקל בקשיים. גורם בריטי בז'נבה כינה את הנוסח "די טוב" ואילו מוושינגטון נמסר כי יש להם עדיין חששות ביחס לנוסח ההצהרה. בבית הלבן מודאגים מניסיונותיהן של מדינות ערב לכלול בהצהרה גינוי "לשנאה דתית" ולהדריש כי "השמצה דתית היא פשע". 

   

  ביום רביעי הודיעו בכירים בממשל האמריקני למנהיגי ארגונים יהודיים כי ארה"ב תחרים את הוועידה. ישראל וקנדה כבר הודיעו בשנה שעברה שיחרימו את הכנס, אלא אם יוכח שלא תשמש פעם נוספת פלטפורמה לפעילות אנטישמית נגד ישראל.

   

  הבכירים האמריקנים - ובהם יועצת הנשיא אובמה, סמנתה פאוואר, ומנהל דסק המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי, דן שפירו - הבהירו כי אמנם חל שיפור בנוסח המסמך שהוכן להצבעה בוועידה, אך הוא לא היה מספק דיו כדי לגרום לארה"ב להשתתף בה.

   35 מנהיגי מדינות הבטיחו עד כה את השתתפותם בוועידה ובהם גם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד.

   

  הכוונה לאשרר מחדש את הנוסח נגד ישראל, הביא לגיוסם של יהודים בולטים מהעולם וניצולי עינויים על רקע גזעי באפריקה, קובה ובורמה, על-ידי "הוועד היהודי האמריקני" למסע הסברה חסר תקדים במהלך אירועי הוועידה. בין היתר גויסו למשימה הסופר וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל, הפילוסוף היהודי-צרפתי ברנאר אנרי לוי, שר המשפטים הקנדי לשעבר ארווין קוטלר, השר לשעבר ואסיר ציון נתן שרנסקי והכומר הצרפתי פטריק דה-בואה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים