שתף קטע נבחר

ארה"ב הודיעה רשמית: מחרימים את דרבן 2

בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי בכירים בממשל האמריקני הודיעו למנהיגים יהודים על החרמת ועידת האו"ם נגד גזענות. הערב הודיעה ארצות הברית רשמית על המהלך

נגד גזענות: אחרי שישראל וקנדה הודיעו על החרמת ועידת האו"ם נגד גזענות, המכונה "דרבן 2", הצטרפה אמש (שבת) ארצות הברית לרשימת המדינות שלא ישתתפו בוועידה שתחל בעוד יומיים בז'נבה. מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעה רשמית בדבר החרמת הוועידה.

 

דובר מחלקת המדינה, רוברט ווד, אמר כי "נראה שהנושאים שמדאיגים אותנו לא

יטופלו וימשיכו להוות בעיה במסמך שאותו תאמץ הוועידה בשבוע הבא. לכן, אנו מצטערים לומר שארצות הברית לא תצטרף לוועידה".

 

חרף ההודעה ביקש ווד להבהיר כי "ארה"ב מחויבת עמוקות לשים קץ לגזענות ולאפליה על בסיס גזעי, ותפעל יחד עם כל האנשים והמדינות כדי ליצור נחישות גדולה יותר ורצון פוליטי תמידי לשים קץ לגזענות ולאפליה בכל מקום שבו היא מתרחשת".

 

על הכוונה לאשרר בוועידה את החלטות ועידת דרבן משנת 2001 אמר ווד: "המסמך מסמן סכסוך אחד מסוים ונוקט מראש עמדה לגבי עניינים מרכזיים שיכולים להיפתר רק במשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים".

 

ביום רביעי פורסם ב-ynet כי בכירים בממשל האמריקני הודיעו למנהיגי ארגונים יהודיים כי ארצות הברית תחרים את ועידת האו"ם נגד גזענות. זאת, אם לא ישונה המסמך המאשרר את ועידת דרבן הראשונה שהתקיימה בשנת 2001, הכולל השוואה בין הציונות לגזענות והאשמות גזעניות קשות נגד ישראל.

 

שלשום דווח כי הושג הסכם על נוסח הצהרת הסיכום של ועידת "דרבן 2".

ל-ynet נודע כי נוסח טיוטת ההצהרה אינו מסיר את החלטות ועידת דרבן הראשונה מ-2001 אשר מגדירות בין היתר את ישראל "מדינה גזענית וכובשת" ומשווה בין ציונות לגזענות - דבר הנחשב בירושלים ובוושינגטון ל"קו אדום".

 

לדברי דיפלומטים אירופים, נוסח ההצהרה מציין כי חל שיפור במאבק בגזענות ובשנאת הזרים בשמונה השנים האחרונות ומסיר את מרבית נקודות המחלוקת בין המערב למדינות האיסלאם והעולם השלישי. בין היתר, נמחקו ההתייחסויות לישראל, לציונות ולסכסוך במזרח התיכון מההצהרה. בנוסף, הסכימו הצדדים על הדגשת זכר השואה בהצהרה. 

 


פורסם לראשונה 18/04/2009 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
ועידת דרבן הקודמת. האשמות קשות נגד ישראל
צילום איי פי
מומלצים