שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גילוי: בתו של מוסוליני ניהלה רומן עם קומוניסט
  נפלה רחוק מהעץ: בתו של הדיקטטור הפאשיסט בניטו מוסוליני, אדה, ניהלה רומן סוער דווקא עם פעיל קומוניסט בולט. כך עולה מ-36 מכתבים שנחשפו באי האיטלקי ליפארי, ומגוללים את האהבה האסורה בין השניים.

   

  המכתבים, שנכתבו בין ספטמבר 1945 לאפריל 1947 בשפות צרפתית, אנגלית ואיטלקית, משמשים עדות לרומן שהתנהל בין בתו הבכורה של מוסוליני לבין לאונידה בונג'יורנו, פעיל קומוניסט מקומי, שאביו היה אנטי-פאשיסט רב השפעה.

   

  בתו של מוסוליני היתה נשואה קודם לכן לגליאצו צ'אנו, מנהיג פאשיסטי שהפך לשר החוץ האיטלקי אך ביולי 1943 הוצא להורג על-ידי חותנו באשמת בגידה, חרף תחינותיה של אדה. אחרי שהמשטר הפשיסטי נפל, לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, היא הוחזקה במעצר בליפארי שלחופי סיציליה, שם פגשה את בונג'יורנו, וזה תיאר מאוחר יותר כיצד נראתה "כסנונית קטנה ופצועת כנפיים".

   

  המכתבים, שהוסתרו יחד עם מזכרות נוספות ותמונות בבית בנו של לאונידה, אדוארדו, מגוללים את הרומן בין השניים באופן כרונולוגי. "לאונידה היה מודע היטב לניגוד שבין מצפונו הפוליטי כקומוניסט לבין יחסיו עם בתו של הדוצ'ה", סיפר מרסלו סורג'י, שערך ספר המבוסס על המכתבים בין השניים. "נראה שהוא הצדיק זאת בפני עצמו בעזרת מצבה הבריאותי הירוד. כיוון שהיא היתה 'סנונית קטנה ופצועה', הוא לא יכול היה לנטוש אותה ולאפשר לה למות".

   

  לפי המכתבים, שבהם מתוארת פגישת האוהבים הראשונה בין השניים על מדרגות ביתו של לאונידה, אדה לא היתה נלהבת תחילה להתמסר לקשר, אולם אחרי ששוחררה מליפארי ביוני 1946 ושבה לילדיה ברומא, התחננה ללאונידה: "בוא וחיה עמי. אל תזנח את האושר שאלוהים מציע לך".

   

  כך או כך, בינתיים הספיק לאונידה לפגוש את רעייתו לעתיד, אנג'לה, והשניים נפגשו רק עוד פעם אחת במלון בעיר הסיציליאנית מסינה. אדה צ'אנו, שהכחישה בתוקף כי היתה פעילה באופן אישי במשטר הפשיסטי, מתה ברומא ב-1995. מוסוליני, שהוצא להורג בתלייה באפריל 1945, נותר דמות שנויה במחלוקת בהיסטוריה האיטלקית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים