שתף קטע נבחר

מרכז אדוה: הפחתת המסים הגדילה את הפערים

מבדיקת מרכז אדוה עולה, כי הפחתת המיסים שבוצעה בשנים 2003 עד 2009 הוסיפה סכומים גבוהים במיוחד להכנסה נטו של העשירונים הגבוהים, לעומת תוספת מצומצמת בלבד לבעלי ההכנסות הנמוכות

הפחתת המסים שהתבצעה בשנים האחרונות הגבירה את אי השוויון בחברה הישראל - כך עולה מבדיקה שערך מרכז אדוה.

 

 

מהבדיקה מתברר, כי הפחתת המיסים הישירים - מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות - הוסיפה סכומים גבוהים במיוחד להכנסה נטו של העשירונים הגבוהים.

 

הודות להפחתת המסים, היה ב-2009 השכר החודשי נטו של גבר שכיר בעשירון העליון גדול ב-3,416 שקלים משהיה ב-2002. לעומת זאת, שכרו החודשי של גבר בעשירון בעשירון השני גדל ב-129 שקלים בלבד במהלך שנים אלה.

 

על פי הנתונים, 67% מכלל התוספת להכנסה נטו של גברים העוברה לגברים בשלושת העשירונים הגבוהים. נשים הרוויחו פחות מן ההפחתה, בעיקר משום ש-60% מהן אינן מגיעות לסף המס.

 

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום לרגל פרסום הדו"ח השנתי של בנק ישראל, אמרה מנהלת חטיבת המחקר בבנק, ד"ר קרנית פלוג, כי נוכח הגידול המואץ בגרעון בתקציב ועקב הירידה התלולה בהכנסות ממיסים,המשך תהליך הפחתת המיסים בתקופה הקרובה יהווה בעיה.  

 

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ציין בהמשך לדברי פלוג, כי אין לו תשובה סופית לשאלה אם הממשלה צריכה להמשיך בתהליך הפחתת המיסים. זאת, בהיעדר נתונים לגבי הגירעון הצפוי בשנה הבאה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים