שתף קטע נבחר

סרברוס וגבריאלי מוכרות את חלקן בלאומי

הקרנות המחזיקות 10% מהבנק, מוכרות את המניות בהפסד של כמעט מיליארד שקלים. הסיבה: החברות, שממילא איבדו סיכוי להפוך לבעלות שליטה בבנק, זקוקות למזומנים בגלל שנפגעו מהמשבר הכלכלי ומפרשת מיידוף

קרן סרברוס-גבריאלי, המחזיקה כ-10% ממניות בנק לאומי, מעמידה אותן למכירה. כך הוחלט בקרן בסוף השבוע. מדובר באחזקות שהקרן רכשה באוגוסט 2005 ממשלת ישראל, לקראת ביצוע התוכנית להפרטת הבנק - שלא יצאה לפועל. מחיר המינימום של המכירה יהיה כ-1.45 מיליארד שקלים, המשקף לבנק שווי של כ14.5 מיליארד שקלים - קרוב למחיר שבו הוא נסחר בבורסה.

 

אם במהלך המכרז למכירת המניות לא יעלה המחיר, מדובר במחיר נמוך בכ-40% מהמחיר שבו הקרנות קנו את המניות מהמדינה - 2.45 מיליארד שקלים, ובהפסד של כמיליארד שקלים לשתי הקרנות (אף שבמהלך התקופה משכו הקרנות מהבנק דיבידינדים של כ-200 מיליון שקל). המכרז ייצא לפועל עד סוף החודש.

 

גורם בענף הבנקאות מעריך כי הממשלה לא תשתתף במכרז, ולכן לא מדובר בהלאמה מחדש של המניות. עוד מעריכים גורמים בענף הבנקאות כי במכרז ישתתפו אחדות מהחברות הפרטיות הגדולות והמשפיעות במשק - כדוגמת קבוצת דלק של יצחק תשובה או קרן אייפקס, שרכשה בשנים האחרונות את השליטה בבזק ובתנובה.

 

התוכנית שכשלה

סרברוס וגבריאלי רכשו את המניות במסגרת התוכנית, שיזם שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, להפרטת הבנק (שנמצא בשליטת המדינה מאז 1983), והייתה אמורה להפוך לבעלת השליטה בבנק ולרכוש לשם כך 30% ממניותיו תמורת כ-4.6 מיליארד שקלים. אלא שהתוכנית לא התממשה, בשל התנגדות של הרגולטורים בגלל מבנה השליטה בקרנות סרברוס וגבריאל. ההערכה היא שהקרנות החליטו כבר אז לצאת מהבנק, אך המשבר הכלכלי האיץ את ביצוע ההחלטה.

 

קרן ההשקעות הבינלאומית סרברוס מושקעת באחדות מחברות הרכב הגדולות בעולם, כולל קרייזלר וג'נרל מוטורס, חברות שספגו הפסדים אדירים בגלל המשבר הכלכלי. קרן גבריאלי נפגעה גם היא קשות בגלל פרשת ההונאה של ברנארד מיידוף - שקרן ההשקעות שלו ביצעה חלק מהשקעותיה.

 

ההערכה היא שהבעיות בחברות הרכב, מחד, ופגיעת פרשת מיידוף, מאידך, הביאה את שתי הקרנות למצב שבו הן זקוקות מאוד למזומנים - למרות שאף אחת מהן אינה בסכנת קריסה. "הקרנות היו מוכרות את הבנק בלאו הכי, אך ייתכן שהיו מגלות סבלנות רבה יותר אלמלא המשבר", העריך גורם בענף הבנקאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר סרברוס, ג'ון סנואו
צילום: איי פי
מומלצים