שתף קטע נבחר

התיעוד נחשף: כך הועבר הרב לאו מבוכנוולד לארץ

במהלך מחקר בארכיון הג'וינט העולמי התגלו מסמכים המתעדים את המשימה להעברת מאות ילדים יתומים ששוחררו ממחנה הריכוז בוכנוולד לארץ ישראל. חשיפת המסמכים, שהגיעו לידי ynet, זימנה הפתעה מרגשת לאחד מאותם ילדים - הרב ישראל לאו

173 ילדים יתומים, במסע לארץ ישראל. כמעט בדרך מקרה נחשף לאחרונה תיעוד מרתק של העברת מאות ילדים יהודים שנמצאו במחנה הריכוז בוכנוולד, עם שחרורו על ידי כוחות הברית, אל צרפת ומשם לארץ ישראל. ברשימות שנמצאו בארכיון הג'וינט העולמי בניו יורק והגיעו לידי ynet מופיעים שמותיהם של רבים, בהם הרב ישראל לאו וזוכה פרס נובל לשלום אלי ויזל.

 

במפגש מרגש שהתקיים אתמול (א') מסר מנכ"ל הג'וינט בישראל, ארנון מנטבר, ליושב ראש יד ושם, הרב לאו, אלבום ובו מסמכים ותמונות המתעדים את פעולות הג'וינט העולמי שנעשו מייד בתום המלחמה להבאתם כ-1,000 ילדים יהודים ששוחררו מבוכנוולד לישראל. 

 

תיעוד הג'וינט (קבצי pdf):

 

המסמכים השונים נמצאו במסגרת עבודת ארכיון שנעשתה במשרדי הארגון בניו יורק, לטובת כתיבת ביוגרפיה על אחד ממנהליו הבולטים של הג'וינט העולמי בתקופת מלחמת העולם השנייה, ג'ו שוורץ. המסמכים, מסבירים אנשי הארגון, מצביעים על מעורבותו הגדולה של הארגון בהעלאתם של יהודים לארץ ישראל לאחר המלחמה, בניגוד למה שנטען בחוגים שונים, כי הג'וינט היה ארגון לא ציוני.

 

המסמכים מתעדים את ביקורו של שוורץ במחנה בוכנוולד אחרי השחרור וכן את החלטתו להעביר מיידית את הילדים היהודים לארץ. יוזמתו של שוורץ היתה בניגוד לעמדתו של ארגון הפליטים של האו"ם, שסבר כי יש לטפל בילדים במקום, עד למציאת פתרון עבורם.

 

על פי הרישומים שהתגלו, מנכ"ל הג'וינט דאז שוורץ פעל ביתר שאת לממש את

תוכניתו: הוא השיג את סכום הכסף הנדרש ממשרדי הארגון בניו יורק, הוציא אישור מארגון הפליטים ובמקביל השיג גם את אישור השלטונות צרפת להעברת הילדים לתחומה. מאות הילדים שנלקחו מבוכוונלד הועברו לבתי הילדים בפריז ובאקווי, בשיתוף פעולה עם ארגונים יהודיים נוספים, ומשם הם עלו לארץ באמצעות אניית המעפילים "מטרואה".

 

"שמי ושם אחי מופיעים ברשימות", סיפר ל-ynet הרב לאו. "אני מכיר היטב רבים מהאנשים שמופיעים ברשימות הללו וזה מאד מרגש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדים שהועברו מבוכנוולד
מומלצים