שתף קטע נבחר

ביטול מינוי המנכ"ל: "נשים יכולות להפסיק לפחד"

בג"ץ אכף את החוק הקובע כי יש להעדיף נשים על פני גברים בתפקידים ציבוריים כשביטל את מינוי מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים. האשה שהתחרתה על התפקיד מקווה שההחלטה תסלול את הדרך למינויה: "זו בשורה לכל הנשים בישראל"

יעל ארן, המועמדת לתפקיד מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים, בירכה על החלטת בג"ץ לבטל את מינוי מתחרהּ, יאיר גלר, מכיוון שהוא גבר. ארן אמרה ל-ynet כי מדובר בהחלטה שצריכה לשמח את כל נשות ישראל מאחר שהיא מדרבנת אותן "לא לפחד, גם כשיש תחושת עוול".

 

בתחילת 2008 הוקמה ועדת איתור למינוי מנכ"ל הרשות שדירגה את ארן במקום הראשון והציבה את גלר במקום השני. אולם מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, רענן דינור, בחר את גלר בכל מקרה לתפקיד. בג"ץ קבע הבוקר בצעד יוצא דופן כי יש לבטל את המינוי ולהחזיר את הנושא ללשכת ראש הממשלה. זאת, משום שחוק שוויון זכויות האשה קובע כי יש להעדיף נשים על פני גברים בעלי כישורים זהים בעת איוש תפקידים ציבוריים.

 

ארן מילאה בעבר שורת תפקידים בכירים, בהם יו"ר המועצה לצרכנות ומנכ"ל מרכז הבנייה בישראל. כיום היא משמשת כמנהלת קמפוס באוניברסיטה הפתוחה בירושלים. היא סיפרה ל-ynet כי היא שמחה על ההחלטה שהתקבלה בבג"ץ וכי היא מקווה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, יחליט על מינויה לתפקיד בעקבות החלטת בית המשפט.

 

"זה לא רק הניצחון האישי שלי", הדגישה ארן בשמחה, "זה למעשה אכיפה של החוק שמעולם לא נאכף. לכן זו אינה בשורה אישית בלבד, אלא בשורה עבור כל ציבור הנשים בישראל. אני מקווה שאקבל את התפקיד שנמצאתי מתאימה לו ושאני אקבל אותו לא כי אני אישה אלא בזכות הכישורים הנדרשים שבגינן ועדת האיתור בחרה בי".

 

"יש להקפיד על העדפה מתקנת"

ארן בטוחה כי תוכל לבצע את התפקיד בצורה הטובה יותר, אולם היא איננה ממהרת לפתוח בחגיגות. "עדיין מוקדם לשמוח וכרגע אני בהמתנה", הסבירה.

 

מנכ"ל שדולת הנשים, נורית צור, אמרה בתגובה כי "נשות ישראל צריכות להרגיש היום יותר ביטחון להגיש מועמדות לתפקידים בכירים. בג"ץ קבע

כי הדרך פתוחה וכי ועדות האיתור מחוייבות להיות אקטיביות בכל הקשור למינוי נשים. אני מקווה שפסק הדין יהווה פתח לשיפור מצבן של נשים בתפקידי מפתח בישראל".

 

עורכות הדין אורנה לין ותמר וינטר-קמר, שייצגו את ארן בדיונים, מסרו בתגובה כי "בג"ץ אמר הבוקר את דברו בכל הנוגע לנתינת ייצוג לנשים. מדובר בשינוי חברתי מבורך והישג חברתי של ממש". יו"ר נעמ"ת, עו"ד טליה לבני, הוסיפה כי "ההחלטה שופכת אור על העובדה שממשלת ישראל ומוסדותיה אינם עושים מאמצים מספיקים למנות נשים בתפקידים בכירים. העדפה מתקנת היא עיקרון שיש להקפיד עליו". לבני קראה לנשים להעז להתמודד בנחרצות על תפקידים בכירים, במיוחד כעת כשהן יודעות שהחוק לצידן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ניצחון אישי. ארן
צילום: ישראל פרץ
תחושת ביטחון. צור
צילום: ישראל פרץ
מומלצים