שתף קטע נבחר

עיני: באוצר לא הפנימו את חומרת המשבר

חילופי דברים קשים בדיון מיוחד בוועדת הכספים על השפעת המשבר על מצב התעסוקה. עיני: באוצר עסוקים בתקציב ושכחו שהבטיחו תכנית ליציאה מהמשבר תוך 30 יום

יו"ר הסתדרות העובדים הכללית, עופר עיני, תקף את התנהלות האוצר והממשלה בדיון שמתנהל הבוקר (ד') בוועדת הכספים. "באוצר לא הפנימו את חומרת המשבר, שמחייבת הבחנה בין בניית התקציב לתכנית יציאה מהמשבר", אמר עיני, "באוצר עסוקים יותר בתקציב מאשר במשבר, למרות שהממשלה התחייבה בהסכם הקואליציוני להכין תכנית כלכלית תוך 30 יום".

 

עיני הדגיש כי לא נידונה עד כה הקמת קרן לשימור מקומות עבודה, על בסיס תרומת חצי יום חופש של העובדים וחצי יום עבודה בתשלום, כאשר הממשלה מעמידה שקל כנגד כל שקל שתורמים העובדים. "הקרן יתנת למינוף", אמר עיני, "ואין לה קשר לתקציב".

 

להערכתו, תוך חודש ניתן להפעיל את הקרן. "החוכמה לא נמצאת רק אצל האוצר והממשלה. צריך לעבוד בשילוב ידיים עם ההסתדרות והעובדים", כדי לתת מענה למצוקת האבטלה הגוברת".

 

חשש: עד סוף השנה - 130 אלף מפוטרים נוספים

מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי, העניק לנוכחים סקירה של גל הפיטורים האחרון שפקד את המשק. לדבריו, 57 אלף עובדים פוטרו לאחרונה בגלל המשבר, מתוך 142 אלף מובטלים בישראל. פרחי העריך, כי אם יימשך קצב הפיטורים של 20 אלף עובדים בחודש, יפוטרו עד סוף השנה עוד כ-130 אלף עובדים. 

 

עוד צוין כי מתוך כלל המובטלים, 60% קיבלו עד לפיטוריהם שכר של עד 5,000 שקלים בחודש. 20% השתכרו עד 7,000 שקלים בחודש ו-20% השתכרו מעל 7,000 שקלים בחודש.

 

אורון לגפני: "אתה רוצה שיעשו מאיתנו צחוק?!"

בעקבות דבריו של עופר עיני, שאל יו"ר הועדה, חבר הכנסת משה גפני, את נציגי האוצר האם הם מתכוונים להזרים כסף להצלת המשק, או שמא הם מחכים לאישור התכנית הכלכלית. "אם תעכבו את הטיפול במשק עד סוף השנה", אמר גפני בסרקזם, "אולי לא נצטרך את התכנית הכלכלית, כי המשק כולו יקרוס".

 

נציגי האוצר טענו בתגובה כי המשרד מפעיל כבר את תכנית ההאצה למשק ובנוסף מזרים כספים למשק בלי קשר לתכנית. בשלב זה התפרץ חבר הכנסת חיים אורון לדבריהם ושאל את היו"ר גפני, "אתה רוצה שיעשו מאיתנו צחוק?!". אורון קבל על כך שתכנית שכבר אושרה על ידי הממשלה הקודמת אינה מיושמת. לדבריו, רק 5% ממיליארד השקלים שהבטיחה הממשלה הקודמת להעביר לעזרת המגזר העסקי, אכן הגיעו ליעדם.

 

"מה שהממשלה לא מבינה הוא שניתן להציל את המפעלים הקורסים באמצעות מימון ביניים", אמר אורון. מאוחר יותר התנצל בפני פקידי האוצר על שהתפרץ לדבריהם ואמר "אינני רוצה לבוא בטענות לפקידי האוצר, לדיון כזה היו צריכים לבוא בכירי המשרד ולא הפקידים".


לשכת התעסוקה. 60% מהמפוטרים השתכרו עד 6,000 שקלים בחודש (צילום: ירון ברנר)

 

פינס: תקציב דו שנתי - חוסר אחריות ממדרגה ראשונה

חבר הכנסת אופיר פינס ביקר גם הוא את הממשלה ואמר כי צורת ההתנהלותה אינה שונה מזו של קודמתה, והיא פועלת על פי הערכות סותרות של בנק ישראל. "לא ברור אם יש מנהיגות כלכלית שאפשר לסמוך עליה שתנוות את ספינת המשק לחוף מבטחים. במקום מסר חד וברור הציבור מקבל שדרים מגומגמים".

 

פינס קרא להחלטה להגיש תקציב דו שנתי "חוסר אחריות ממדרגה ראשונה, במצב של משבר כלכלי שבו כל יום קובע". לדבריו, בעקבות החחלטה כל ההכרעות הכלכליות נידחו לסוף יולי. "משרד התמ"ת צריך לשנות את צורת החשיבה שלו כי זו אחריות הממשלה לתמוך בעסקים איתנים שקורסים רק בגלל המשבר הכלכלי".

 

פינס קרא להתחיל לטפל בסוגיית פערי השכר והורדת השכר המופקע בחברות הציבורית עד לגובה של שכר מקסימום שייקבע בחוק. הוא הדגיש את החובה להשקיע בטכנולוגיות להגנה על הסביבה, בטענה שתחום זה נחשב לרווחי מאוד בעולם אבל לא בישראל.

 

ברוש לממשלה: קנו כחול לבן

שרגא ברוש, יו"ר התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, קרא בישיבה לתקן את חוק חובת המכרזים על מנת לתת עדיפות לתוצרת כחול לבן. ברוש אמר שהשינוי בחוק יביא לתוספת עסקאות בהיקף של כארבעה מיליארד שקלים בשנה, שמשמעותם תוספת של כעשרת אלפים עובדים במגזר העסקי.

 

ברוש ציין, כי המשבר הכלכלי מהווה זרז לשינוי התקנות שבחוק, כך שייקבע עיקרון לפיו חלה על חברות המבקשות לזכות במכרז מדינה חובה, לרכוש מוצרים ושירותים ישראלים. חובה זו לא תחול על ספקים במדינות שיש להם הסכם הדדיות מתאים. כלומר, מדינות שרכישות תוצרתן על ידי ישראל מעוגנת בהסכמי סחר עליהם חתמה המדינה.

 

ברוש ציין כי אחד היתרונות הבולטים של התיקון המוצע יתבטא במתן עדיפות לתוצרת ישראל בפרויקטים של המדינה לפיתוח תשתיות, בעיקר פרויקטים המבוססים על שותפות עם המגזר העסקי. לדבריו, קבלת התיקון תקנה עדיפות לספקים ישראלים ומוצרים ישראלים, שתגדיל את מעורבות העובדים הישראלים בפרויקטים דוגמת כביש חוצה ישראל, הרכבת הקלה בירושלים, חיפה ותל אביב, המוביל הארצי של הגז הטבעי, הקמת מתקני התפלה ובניית עיר הבה"דים שבנגב.

   

ברוש ציין כי הצעתו מקבילה למעשה להוראות שכבר קיימות בארצות הברית להגנה על התוצרת האמריקנית המקומית. בנוסף, קרא יו"ר התאחדות התעשיינים לממשלה, ליישם במלואה את תכנית ההאצה כפי שאושרה על ידי הממשלה הקודמת. התכנית כוללת הקמת קרנות סיוע למגזר העסקי והעמדת ערבות מדינה לביטוחי סחר חוץ.

 

לסיכום הדיון, אמר יו"ר הועדה, משה גפני, כי בקרוב יפגש עם שר האוצר ויעלה בפניו את הטענות. "הועדה לא תרפה מהלחץ על הממשלה ליישם באופן מהיר ככל האפשר את הצעדים שכבר הוסכם עליהם" אמ רגפני. "כרגע אי אפשר לומר שהממשלה עשתה משהו לפתרון המשבר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיני: "החוכמה לא נמצאת רק באוצר"
צילום: אביהו שפירא
צילום: דודי ועקנין
גפני: המשק עלול לקרוס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים