שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תואר דוקטור לשם כבוד לגילה אלמגור

  אוניברסיטת תל אביב תעניק את התואר לשחקנית וכלת פרס ישראל על "תרומה שאין שנייה שלה לתרבות הישראלית כגברת הראשונה של הבמה והמסך"

  אוניברסיטת תל אביב תעניק תואר דוקטור לשם כבוד לשחקנית התיאטרון וכלת פרס ישראל, גילה אלמגור. טקס הענקת התואר ייערך ביום ב', 18 במאי, באולם סמולרש בקמפוס האוניברסיטה במסגרת כינוס חבר הנאמנים השנתי שמתקיים במקביל.

   

  בנימוקי מתן התואר כתבו חברי הסנאט: "התואר מוענק לגילה אלמגור על תרומה שאין שנייה לה לתרבות בישראל כגברת הראשונה של הבמה והמסך, על דרכה המקצועית המזהירה כשחקנית, סופרת, תסריטאית ואישיות תקשורתית המשתרעת על פני יותר מ-50 שנה. על הווירטואוזיות הדרמטית שלה בגילום מגוון רחב של דמויות בהפקות המתפרשות על פני קשת אמנותית רחבה ועל מחויבותה למצוינות בביצוע ובפרשנות אמנותיים".


  עם השחקן תומר בן דוד ב"ארטון". מגוון רחב של דמויות (צילום: ז'ראר אלון)

   

  התואר מוענק לאלמגור גם כהוקרה מיוחדת על מאמציה הפילנתרופיים וההתנדבותיים ברחבי ישראל ובפרט על הקמת מיזם "קרן המשאלות של גילה אלמגור", שנועד להיטיב את חייהם של ילדים חולים וילדים בסיכון. במקביל ציינה הוועדה את הנדיבות והחזון שגילתה אלמגור כשתרמה את ארכיונה הפרטי למרכז הישראלי לתיעוד אמנויות הבמה באוניברסיטת תל אביב.

   

  "לא ניתן לתאר את התיאטרון ואת הקולנוע הישראליים מבלי להזכיר את מקומה המרכזי של גילה אלמגור", הם הוסיפו. "ללא ספק, אין עוד שחקנית ישראלית שתרמה והעשירה את שדה התרבות הישראלי יותר ממנה בתפקידי מפתח בסרטים ישראליים וזרים ובעשרות תפקידים בלתי נשכחים על בימות התיאטרון הישראלי. אלמגור היא סמל ומופת, שם נרדף לקולנוע ולתיאטרון הישראלי".


  אלמגור. חמישה עשורים על הבמה הישראלית (צילום: לע"מ)

   

  גילה אלמגור נולדה בפתח תקווה ב-1939 לשני הורים שנמלטו מפני השלטון הנאצי. ארבעה חודשים לפני שנולדה נרצח אביה בידי צלף ערבי בחיפה. בימי ילדותה הקשים נדדה בין מוסדות וכשהייתה בת 13 הגיעה לכפר הנוער הדסים, מוסד שהשפיע עליה רבות. שם לראשונה עלתה על במה כשחקנית וכשהשתתפה בהצגות החוג הדרמטי.

   

  עם פתיחת בית הספר למשחק בתיאטרון הבימה החליטה אלמגור לעזוב את לימודיה במוסד ולצאת לבדה להגשים את חלום הבמה. היא התקבלה לסטודיו ומכאן נפתחה דרכה הארוכה לבמת התיאטרון ולתחום המשחק. ב-1963, כשהייתה בת 24 בלבד, נסעה לניו יורק ללמוד משחק בבית הספר של לי שטרסברג.

   

  כשחזרה ארצה השתלבה בעשייה האמנותית הבימתית והקולנועית. בין שלל הסרטים בהם השתתפה ניתן לציין גם את "הבית ברחוב שלוש", שהיה מועמד לפרס האוסקר הזר.

   

  אלמגור היתה שותפה לכתיבת התסריט בכמה מן הסרטים בהם השתתפה, ביניהם "מלכת הכביש" ו"עץ הדומים תפוס", המבוסס על ספר פרי עטה. לצד שורה ארוכה של פרסים שהוענקו לה על פועלה לאורך השנים, אלמגור זכתה ב-2004 בפרס ישראל על תרומתה לקולנוע הישראלי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלמגור. עכשיו גם דוקטור
  צילום: מיכאל קרמר
  לאתר ההטבות
  מומלצים