שתף קטע נבחר

השביתה באוניברסיטה הפתוחה: ח"כים ילוו המו"מ

ביום הרביעי לשביתה באוניברסיטה הגדולה בישראל הוחלט בוועדת הכספים של הכנסת, כי הח"כים אלכס מילר ודב חנין ילוו את המשא ומתן בין סגל ההוראה השובת להנהלה

ועדת הכספים של הכנסת החליטה היום (ד') ללוות את המשא המתן באוניברסיטה הפתוחה, בין סגל ההוראה השובת לבין ההנהלה, במטרה לקדם פיתרון שיביא בתוך שבועיים לחתימת הסכם קיבוצי שישפר את תנאי עבודת המנחים ומרכזי ההוראה.

 

נציגי הוועדה שילוו את המשא ומתן הם חברי הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו) ודב חנין (חד"ש). ההחלטה התקבלה בתום דיון מיוחד על המשבר והשביתה שנערך ביוזמת שני הח"כים.

 

יו"ר השובתים, שרון קיטרון, דחתה את קריאתו האישית של יו"ר הוועדה,

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), להפסיק את השביתה במהלך המשא ומתן. היא אמרה שהשביתה תיפסק רק אם תחול התקדמות לקראת ההסכם. ח"כ גפני אמר כי אסור להמשיך בתנאי העסקה של השובתים, אבל הציע להשעות את השביתה לפחות למשך שבועיים "כדי ליצור אקלים נוח לקידום המשא ומתן, ואם לא תחול התקדמות, השביתה תוכל להימשך".

 

הוא קבע ישיבה נוספת בעוד שבועיים שבה ידווחו נציגי הוועדה על התנהלות המשא ומתן, ואם לא יימצא פיתרון, יוחלט אם לנקוט בצעדים נוספים. חלק מחברי הוועדה לא תמכו בקריאתו.


הדיון בוועדה. השביתה ממשיכה (צילום: גיל יוחנן)

 

השביתה מקיפה כ-1,000 עובדי הוראה, מהווים את רוב הסגל האקדמי, אשר התארגנו לאחרונה. עם זאת, השביתה עצמה פוגעת רק בחלק מהלימודים - שמבוסס בעיקרו על לימודים מרחוק באמצעות ספרים.

 

המורים השובתים מקיימים מפגשים תקופתיים עם התלמידים במרכזי הוראה ברחבי הארץ. הם מנהלים משא ומתן על הסדרת הסכם קיבוצי, שיעניק להם ביטחון תעסוקתי וסוציאלי. כיום האוניברסיטה מפטרת אותם בתום כל סמסטר והם אינם יודעים אם יועסקו בסמסטר שלאחר מכן.

 

"אווירה של חוסר אמון במגעים"

קיטרון טענה כי המשא ומתן מתנהל יותר מחצי שנה באווירה של "חוסר אמון" ו"חוסר הוגנות" מצד ההנהלה. מנכ"ל האוניברסיטה, דוד קליבנסקי, אמר כי המשא ומתן טרם מוצה, אבל מתנהל בהוגנות ומתוך כבוד למורים. לדבריו, ההנהלה לא מתנגדת עקרונית להסכם קיבוצי, אבל חוששת שהוא יסכן את המוסד שתלוי במספר הלא יציב של הסטודנטים שמשתנה משנה לשנה - כאשר 75 אחוז מהתקציב מבוסס על שכר הלימוד.

 

לדבריו, השובתים דחו הצעה לתת מאמץ של "עמיתים" עם תנאים משופרים למי שעובד ביותר מחצי משרה, בדומה להסכם שנעשה עם הסגל הזוטר באוניברסיטאות הגדולות.

 קליבנסקי אמר שההצעה נדחתה כי המורים העדיפו "יותר כסף במקום יציבות". קיטרון הגיבה כי ההצעה נוגעת רק למיעוט מהמורים.

 

נציג המועצה להשכלה גבוהה, תמיר ברשד, אמר בדיון כי הם מתנגדים להעסקה הלא נאותה של המורים, אך הם אינם מתנגדים להסכם קיבוצי. לדבריו, צריך להביא בחשבון כי היעד של ההסכם הוא אחד המכשולים לסיום המשבר בגלל השלכותיו התקציביות. יו"ר ארגון הסטודנטים, שגיא בן חור, הצהיר בדיון כי הוא תומך במאבק השובתים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני וחנין. שביתה גם במו"מ
צילום: גיל יוחנן
קיטרון (מימין). אווירה של "חוסר אמון"
צילום: גיל יוחנן
קליבנסקי (מימין). "הם רוצים כסף"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים