שתף קטע נבחר

פרס בביקור חג אצל הדרוזים: "לכו להיי-טק"

הנשיא ביקר בדליית אל-כרמל לרגל חג הנביא הדרוזי. המנהיגים התלוננו על אפליה והפקעת קרקעות, הנשיא קרא להעמיק את התעשייה המתקדמת ביישובים: "כך אפשר להעסיק גם נשים"

נשיא המדינה, שמעון פרס, ביקר היום (ה') בדליית אל כרמל לרגל חג "נבי שועייב", הנביא הדרוזי, שיצויין בעוד יומיים. אחרי ששמע טענות קשות לקיפוח המגזר, פרש בפני מארחיו את משנתו הכלכלית-חברתית - במטרה לשיפור המצב.

 

פרס אמר כי הופתע לגלות שרבי מבני העדה אינם יודעים כמה כבוד רוכש להם הציבור והממסד בישראל. לדבריו, הדרך לפתור את המשבר היא הכנסת מפעלי היי-טק ליישובים הדרוזים, לצד העמקת העיסוק בתיירות.

 "זה יאפשר הכנסה גדולה יותר מתשלומי הארנונה של המפעלים, בהם אפשר יהיה להעסיק גם נשים.

 

"לדרוזים יש כל מה שצריך כדי להצליח בתחום ההיי-טק וכבר היום עובדים רבים מבני העדה במפעלי היי-טק שונים ברחבי הארץ", הדגיש הנשיא.

 

לפני כן, הוא נתקל בטענות קשות מקרב ראשי רשויות, קצינים במילואים ואנשי ציבור - על תחושת אפליה הנובעת בעיקר ממצוקות כלכליות ומבעיית הפקעת הקרקעות. אחד הדוברים ציין כי קרוב ל-80 אחוזים מהקרקעות שהיו שייכות לדרוזים הופקעו במהלך השנים.

 

עוד היום, הניח הנשיא זר בבית "יד לבנים" של הדרוזים, לקראת יום הזיכרון שיחול שבוע הבא. יו"ר המוסד, חבר הכנסת לשעבר עמאל נאסר אל-דין, ציין כי במהל השנים איבדה העדה הדרוזית 359 חללים במערכות ישראל.

 האחרון שבהם הוא נכדו של מאסר א-דין, לוטפי, שנהרג במהלך מבצע "עופרת יצוקה" מפגיעת פגז מרגמה.

 

במהלך הסיור התייחס הנשיא לביקורו של ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, אותו הגדיר "חשוב מאוד". לדבריו, "זה מסמל מפנה מסוים לטובה במדיניות וביחסים ביננו לבין מצרים. גם המצרים מבינים שהסכנות המרחפות למזרח התיכון משותפות לנו ולהם, וצריך כוחות משותפים כדי להדוף אותם. אני חושב שתימצא שפה משותפת, כאשר כל אחד גם שומר על האינטרסים שלו". פרס אישר כי הוא עשוי לצאת בזמן הקרוב לביקור במצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בונה על הארנונה. פרס (ארכיון)
צילום: לע"מ
"ביקור סולימאן - חשוב מאוד"
צילום: פלאש 90
מומלצים