שתף קטע נבחר

השופט שלח לכלא שוטר ששבר אף לאזרח

מאור ישראל, חייל-שוטר מתנדב, שבר את אפו של צעיר עמו היה מסוכסך, בעזרת חברו. השופט לא נענה להמלצה להסתפק בעבודות שירות ואמר למורשעים: קבלו את העונש כמו גברים

"קבלו את העונש כמו גברים. שוטרים לא עושים דברים כאלה" - כך אמר בצהריים (יום ה') שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, משה גלעד, אחרי שגזר עונשי מאסר בפועל על שני חיילים המשמשים כשוטרים. אחד מהם תקף אזרח על רקע סכסוך אישי ושבר את אפו, והאחר סייע לחברו כאשר "עצר" את אותו אזרח והביא אותו כדי שיחטוף מכות. שותף שלישי למעשה, אף הוא שוטר, יירצה עבודות שירות.

 

המקרה התרחש לפני כמה חודשים. מאור ישראל, בן 21, התנדב לצה"ל ושובץ כשוטר (שח"מ - שוטרי חובה במשטרה). כשהלך עם חברתו במרכז הכרמל, שלא בתפקיד, קילל אותו אלכס אבו-שקארה, צעיר ערבי שעמו ככל הנראה היה לו סכסוך קודם.

 כמה ימים אחרי כן, נסעו שוטר שח"מ אחר, גיא מאיר (21) ושוטר נוסף, אורן שדמי (28), בניידת בעיר התחתית בחיפה והבחינו באבו-שקארה.

 

מאיר התקשר לחברו ישראל, סיפר לו שהצעיר נמצא מולו ושאל האם להביא אותו אליו. ישראל ענה בחיוב, ואז הורה מאיר לאבו-שקארה לעלות לניידת - והסיע אותו למקום בו שהה באותה שעה ישראל. זה פתח את הדלת האחורית של הניידת, היכה את הצעיר ושבר את אפו. לאחר מכן הסיעו אותו שני השוטרים למקום אחר, שם ירד מהניידת. ישראל הכחיש בתחילה את המעשה, אולם שני השוטרים האחרים הפלילו אותו - ולבסוף הודו שלושתם במיוחס להם.

 

השופט המחוזי, משה גלעד, לא חסך בגזר הדין בשבחים לשוטרים וציין את היותם "מלח הארץ, משתייכים לטובים ולא לרעים, לישרים ולא לעבריינים, למשרתים ולא למשתמטים". עם זאת קבע כי מעשיהם חמורים במיוחד היות שמדובר בשוטרים.

 

"כוחם המוסרי של השוטרים נובע מנקיון כפיהם. קשה לשלוח אזרח למאסר משום ששבר את אפו של שוטר כאשר מקלים בעונשו של שוטר ששבר את אפו של אזרח בעבירה", קבע השופט. הוא דחה את המלצות שירות המבחן להטיל על השוטרים הצעירים עונש שירוצה בעבודות שירות בלבד.

 

"אלה בסך הכל ילדים"

על ישראל נגזרו תשעה חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי, והוא יפצה את הצעיר שהיכה בסכום של עשרת אלפים שקלים. אגב, במהלך המשפט הוגש נגדו כתב אישום אחר, שייחס לו הפעלת כוח מופרז בזמן מעצר. גיא מאיר נידון לשמונה חודשי מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי ו-5,000 שקל פיצוי. הנאשם השלישי שחלקו במעשה היה קטן בהרבה נידון לשישה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות.

 

בתום הקראת גזר הדין דחה השופט ביצועו בחודש על מנת לאפשר לנאשמים לערער. לטענת עו"ד אביטל בן נון, שייצגה את מאור ישראל,

 מדובר בעונש כבד. "קיווינו שבית המשפט יקבל את המלצת שירות המבחן ויפסוק עבודות שירות בלבד, אלה בסך הכל ילדים". 

 

מי שייצג את גיא מאיר, עו"ד יעקב שלומוביץ' ממשרדה של עו"ד תמי אולמן בחיפה, מחה: "לא היה מגע פיזי בינו לבין המתלונן אבל העונש כמעט זהה לזה של הנאשם שתקף את הצעיר המתלונן. הלקוח שלי עשה טעות, אבל מקומו אינו בבית הסוהר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
היכה במושב האחורי בניידת (אילוסטרציה)
צילום: אבי כהן
מומלצים