שתף קטע נבחר

שאלות ותשובות: הכל על המגיפה המתפשטת

הנגיף H1N1 ממשיך להתפשט וכבר גבה את הקורבן הישראלי הראשון. מחר יקיים משרד הבריאות קו פתוח ולקראתו רופא הבית שלנו מביא לכם את כל התשובות לסוגיות הבוערות

זו כנראה רק ההתחלה: שפעת החזירים ממשיכה להכות ברחבי העולם. מאז ה-18 במרץ בו פורסם המקרה הראשון, הגיע הנגיף ל- 160 מדינות בנגיף H1N1. מניין החולים העולמי נכון להיום (ד') מגיע ל- 134,503 ומניין המתים ל- 816. היום יקיים משרד הבריאות קו פתוח מיוחד ולקראתו הנה כל התשובות לכל השאלות הבוערות על הנגיף החמקמק.

 

מה גורם לשפעת החזירים?

הגורם הוא הוירוס H1N1 אשר מכיל מקטעים גנטיים של שפעת חזירים, שפעת עופות ושפעת אנושית. קשה לדעת בדיוק איך החל התהליך שבסופו נוצר הנגיף. על פי ההשערה, חזירים נדבקו בנגיפים אנושיים ונגיפי עופות, והחלפת מקטעים גנטיים הביאה ליצירת נגיף חדש כמעט לחלוטין.

 

איך נדבקים בשפעת החזירים?

המדובר בנגיף שפעת המידבק בדומה לשאר נגיפי השפעת באמצעות רסיסי רוק או הפרשות אף. הנגיף עשוי לעבור בשיעול, התעטשות, או מגע ישיר עם אדם חולה, או חזיר חולה.

 

מה יותר מסוכן - שפעת רגילה של חורף או שפעת החזירים?

ללא כל ספק, השפעת הרגילה, המכה בנו מידי חורף, מסוכנת הרבה יותר משפעת החזירים, וגובה שיעור גבוה במאות אחוזים של קורבנות בכל העולם.

 

מהם התסמינים הראשונים של שפעת חזירים H1N1 בבני אדם?

ברוב המקרים מדובר על תחלואה נשימתית קשה ומלווה בחום. במקרים נדירים ביותר שלא תועדו בארצות מערביות, עלול הנגיף לגרום לדלקות גם באיברים נוספים בגוף.

 

איך מאבחנים את שפעת החזירים?

האבחון הראשוני מתבצע אצל הרופא בקופת חולים ומתבסס על התסמינים מהם סובל החולה: חשיפה לחולה, לאיזור נגוע או לאדם נגוע בנגיף, בשילוב חום מעל 38 ואחד מתסמיני השפעת האחרים: שיעול, כאבי שרירים, חולשה ועייפות, כאב ראש עז. האבחון הסופי מתבצע על ידי נטילת משטח מהאף ומהלוע: אחות מעבירה מקלון סטרילי דרך הנחיריים ודרך הלוע ומכניסה אותו למיכל סגור המועבר למעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר. התוצאה מתקבלת לרוב בתוך כיממה.

 

האם קיים טיפול יעיל בשפעת החזירים?

לפי המידע הקיים כעת, תרופת הטמיפלו יעילה כנגד המחלה. על פי הנהלים, חולה החשוד כנגוע בנגיף על פי תסמיני המחלה, מתחיל טיפול בטמיפלו למשך 5 ימים, אלא אם הבדיקה העלתה כי אינו נגוע בנגיף.

 

האם מי שקיבל חיסון כנגד שפעת השנה, מחוסן מפני שפעת החזירים?

על פי המידע המצוי עד כה, החיסון נגד שפעת החורף אינו מגן בפני שפעת החזירים.

 

האם מותר לאכול בשר חזיר?

אלה שאינם שומרי כשרות יכולים להירגע: המחלה איננה מועברת במזון ולכן אין מניעה מלצרוך בשר חזיר או מוצרים אחרים מחזירים. נגיף שפעת החזירים מושמד בטמפרטורה של 70 מעלות צלזיוס.

האם לחולי סוכרת יש חשש להזריק אינסולין שמופק מחזירים?

בעבר אינסולין היה מופק מחזירים, אולם מזה שנים רבות אינסולין מיוצר בהנדסה גנטית ולכן אין כל חשש להמשיך ולהזריק אינסולין

 

מדוע הנגיף גורם למוות?

ברובם המכריע של המקרים, מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא איבחון וטיפול מוקדם, עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. לזיהום זה עלולים להתלוות גם זיהומים נלווים הדורשים לא רק טיפול ב"טמיפלו" – התרופה היחידה כנגד נגיף H1N1, אלא גם טיפול אנטיביוטי, הנדרש לעתים באמצעות עירוי.

 

קיימים דיווחים בספרות הרפואית על כך שהווירוס עלול לגרום לסיבוכים נוספים, נדירים יותר, ובהם דלקת של שרירי הלב, דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס), זיהום מפושט בדם, פרכוסים, דלקות שרירים ומצב של הלם ספטי בו מתרחשת נפילת לחץ דם ופגיעה רב מערכתית בכל רקמות הגוף.

 

איך יודעים אם זו סתם הצטננות או שפעת?

הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם, ונקראת בשפה הרפואית רינופארינגיטיס נגיפי. זוהי מחלה הנגרמת על ידי וירוסים הקרויים רינו-וירוס. ההדבקה נעשית באמצעות רסיסי רוק ונזלת. תסמיני הצטננות הם לרוב קלים וכוללים בעיקרם נזלת צלולה, עיטוש וגרון כואב. בניגוד לשפעת, הצטננות איננה מלווה בחום. אין כל מרפא להצטננות לבד ממנוחה, תרופות להקלה על נזלת ואף סתום, שתייה מרובה ושמירה על היגיינה.

 

מנגד, השפעת היא מחלה הנגרמת על ידי וירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה A, B, C. לאחר ההדבקה בוירוס השפעת, משתכפל הנגיף בתוך שבוע, אז פורצים הסימפטומים ביום אחד. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש עז, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או תחושה של לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

 

האם יש חיסון למחלה?

המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) הודיע כי בשבועות הקרובים יחלו הבדיקות בחיסון החדש נגד הנגיף H1N1 וכי עד הסתיו הם צופים כי תהליך ייצורו יושלם. תוצאות המחקר המזורז צפויות להתפרסם רק חודש לאחר תחילת הניסויים, אולם עד תחילת הסתיו צופה ה-CDC כי ייצור החיסון יושלם. מדינות רבות כבר הזמינו מבעוד מועד מלאים עצומים של החיסון, שכן על פי תחזיות אחדות מגיפת הנגיף צפויה להחריף במהלך החורף הקרוב.

 

נחשפתי לאדם שאובחן בשפעת החזירים. מה עליי לעשות?

לפנות לרופא בקופת חולים. הרופא יתשאל אותך, וישלח לבדיקות אצל האחות. במקרה הצורך ואם אתה סובל מסימני המחלה, תחל בטיפול ב"טמיפלו" על פי שיקול הרופא המטפל ותתבקש להישאר בבידוד בביתך.

 

הילד שיחק עם ילד אחר שאמו מצוננת, האם אני צריך לדאוג?

אם ילדך וחברו אינם סובלים מתסמיני השפעת (חום יחד עם עייפות, חולשה, כאבי ראש עזים וכאבי שרירים) אין שום סיבה לדאגה. אם הופיעו התסמינים יש לפנות לרופא בקופת חולים.

 

האם יש טעם להתחסן נגד שפעת רגילה לקראת החורף?

אף שהחיסון נגד שפעת, אותו אישר אתמול ה-FDA, אינו מגן בפני שפעת החזירים, הרי שהוא מגלה רמת הגנה גבוהה ביותר נגד שפעת החורף הרגילה. החיסון הוכיח בשנים האחרונות שהוא מפחית בעשרות אחוזים תחלואה ותמותה ממחלת השפעת שהיא קטלנית הרבה יותר משפעת החזירים, במיוחד בקבוצות הסיכון - חולים כרוניים, קשישים ותינוקות.

 

נתונים: המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC), ד"ר איתמר גרוטו, משרד הבריאות
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים