שתף קטע נבחר

אמהות לילדים עד גיל 8 יקבלו עוד הטבת מס

החל מינואר 2010 תקבל אם עובדת נקודת זיכוי נוספת על כל ילד עד גיל 8. כדי לממן את ההטבה, יאבדו שאר הנשים העובדות את חצי נקודת הזיכוי שהן מקבלות כעת. האוצר: התוכנית תעודד נשים להשתלב במעגל העבודה. ארגוני הנשים: לא מתקנים עוול בעוול

עובדת יקרה, אם יש לך ילדים עד גיל 8 תקבלי עבור כל אחד מהם נקודת זיכוי במס בשווי של 200 שקלים בחודש. המשמעות: השכר שלך יגדל משמעותית - כדי לעודד אותך ואמהות צעירות אחרות להשתלב במעגל העבודה. לעומת זאת, נשים עובדות ללא ילדים או שילדיהן מעל גיל 8, יאבדו חצי נקודת זיכוי שקיבלו עד היום, בשווי 100 שקלים בחודש.

 

 

מדובר בתוכנית חדשה שיזם משרד האוצר, אשר תובא לאישור הממשלה במסגרת חוק ההסדרים בשבועות הקרובים. בארגוני הנשים טוענים כי מדובר בהטלת מס על נשים עובדות לטובת נשים אחרות.

 

כיום כל אישה עובדת בישראל, ללא קשר למצבה האישי, מקבלת חצי נקודת זיכוי במס, בשווי של כ-100 שקלים בחודש. בנוסף לכך, עבור כל ילד מקבלת אם עובדת עוד נקודת זיכוי בשווי 200 שקל בחודש.

 

לפי התוכנית תבוטל חצי נקודת הזיכוי שמקבלת כל אישה עובדת, שעלותה הכוללת נאמדת בחצי מיליארד שקלים לשנה. אך בתמורה יקבלו אמהות עובדות לילדים עד גיל 8 נקודת זיכוי נוספת בשווי 200 שקלים עבור כל אחד מהילדים. מנתוני הלמ"ס עולה כי רק מחצית מהאמהות לפעוטות עד גיל שנתיים עובדות, לעומת 73% מהאמהות לילדים בגילאי 10 ומעלה. באשר לאמהות עובדות ששכרן נמוך, אלה מקבלות מס הכנסה שלילי של מאות שקלים בחודש, עד לתקרת שכר של 5,700 שקלים.

 

במשרד האוצר אומרים כי מטרת התוכנית היא לעודד נשים, בעיקר ממעמד הביניים ומהמגזר החרדי והערבי, שבהם מספר הילדים גדול והיקף האבטלה גדול אף הוא, להצטרף למעגל העבודה. "ברגע שהאם תראה שיש לה הטבה כזו, שיכולה לסייע בטיפול בילדים, היא תשתכנע להצטרף", אומרים גורמים באוצר.

 

לפי התוכנית, כבר ב-1 בינואר 2010 תיכנס הרפורמה החדשה לתוקף והנשים העובדות יזכו ליהנות מההטבה. "זה יעד מרכזי שלנו, לצרף נשים למעגל העבודה. בשלוש השנים הקרובות יינתנו 200 מיליון שקלים לסבסוד מעונות יום. בנוסף הוחלט להרחיב את היצע המעונות המסובסדים", אמרו אתמול גורמים באוצר.

 

בארגוני הנשים מביעים זעם על התוכנית. לדברי נורית צור, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, משרד האוצר מנסה להטיל מס על נשים עובדות ולנהל את מלחמות התקציב שלו על גבן של הנשים. "מדובר בניסיון ציני של משרד האוצר. המשרד מנסה לתקן עוול בעוול ולמעשה לקנוס את הנשים העובדות, באמתלה של עידוד נשים נוספות לצאת לעבוד".

 

"אם האוצר מעוניין לעודד אמהות צעירות להיכנס למעגל העבודה, עליו לקדם את הצעת החוק להכרה בהוצאות טיפול בילדים, שכבר זכתה לתמיכת הממשלה, ובמקביל להמשיך לתת לנשים עובדות את נקודות הזיכוי המגיעות להן בשל פערי השכר ואפליית הנשים בעולם העבודה", אמרה אתמול צור בתגובה לתוכנית.

 

הכתבה המלאה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמהות יקבלו יותר
צילום: index open
מומלצים