שתף קטע נבחר

רונית קן: הבנקים בישראל תיאמו עמלות

הממונה על ההגבלים העסקיים הוציאה הודעה רשמית, שבה היא קובעת כי חמשת הבנקים הגדולים בישראל תיאמו עמלות ביניהם, תוך פגיעה בעקרון התחרותיות. קביעתה תוכל לשמש כראייה בתביעה נגד בנק

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, קבעה היום (א') כי חמשת הבנקים הגדולים בישראל קיימו תיאום עמלות ביניהם. ההודעה אינה מהווה האשמה בעבירה פלילית, אך היא תוכל לשמש כראייה עבור לקוח שיבקש לתבוע בנק עבור נזק שנגרם לו כתוצאה מתיאום העמלות.

 

על פי קביעת הממונה, למן ראשית שנות ה-90 ועד תחילת חקירת הרשות בעניין, נהגו מומחים בתחום העמלות בחמשת הבנקים להעביר ביניהם מידע לגבי עמלות שנגבות בהווה וכן התנהלות עתידית בעניין עמלות. מידע זה, שכלל נתונים שאינם פומביים, נלקח בחשבון בעת שהבנקים קבעו את מדיניותם בתחום העמלות ואפשר יישור קו בנושא העמלות תוך פגיעה בהליך התחרותי בין הבנקים.

 

 

"הממצאים לגבי התנהלות חמשת הבנקים הגדולים מדברים בעד עצמם", אמרה רונית קן. "הקביעה משרתת את הציבור והכלכלה בכך שהיא מסירה לראשונה את המסך מעל העברות המידע בין הבנקים בתחום העמלות ומאפשרת באופן תקדימי לכלל הלקוחות ומשקי הבית שנפגעו כתוצאה מההסדר הכובל להשתמש בקביעה במסגרת תובענות בבית המשפט".

 

החקירה המקיפה בתולדות הרשות

הודעת רשות ההגבלים העסקיים מגיעה בעקבות מה שמכונה על ידם "החקירה המקיפה בתולדות הרשות". במרס 2008 החל הליך השימוע, שבעקבותיו הודיעה הממונה בחודש ינואר 2009 לראשי הבנקים כי יידרשו לשלם קנס של 290 מיליון שקלים. באותה נשימה, הודיעה הממונה לבנקים כי תפורסם הודעה רשמית על ביצוע תיאום עמלות, הודעה שפורסמה היום.

 

בשלב זה, עוד ניסו הבנקים להגיע להסדר עם הרשות, לפיו הבנקים יפצו את הציבור ויתחייבו ללעמוד בתנאים מסוימים, ובתמורה לא תפורסם קביעה רשמית מטעם הרשות, כי התקיימו תיאומי עמלות. מהממונה על ההגבלים העסקיים נמסר כי הקביעה פורסמה לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכנה על הסכום שבו צריכים הבנקים לפצות את הציבור והתנאים בהם צריכים הבנקים לעמוד.

 

"למסמך שפרסמה הרשות היום יש חשיבות בשני מישורים", נמסר ל-ynet מהממונה על ההגבלים העסקיים. "ראשית, במישור האופרטיבי, מדובר במסמך המהווה חומר ראייתי שיוכל לשמש כל אזרח שחש כי הוא נפגע כתוצאה מתיאום העמלות בין הבנקים. שנית, במישור הציבורי, מדובר במסמך החושף בפני הציבור את המהלכים של הבנקים ומקדם את השקיפות והתחרותיות בתחום".

 

מאיגוד הבנקים לא נמסרה תגובה לידיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רונית קן: הממצאים מדברים בעד עצמם
מומלצים