שתף קטע נבחר

בעתיד הקרוב: חוטי תפירה מקורי עכביש

מדענים גילו שעל ידי הוספת מתכות מסוימות לסיבים שמייצרים עכבישים, ניתן ליצור חוטים חזקים במיוחד. החוטים יוכלו לשמש לתפירת פצעיהם של מנותחים בבית החולים וליצירת בדים חזקים במיוחד. הטבע נרתם לטובת התעשייה

ידוע שהחומר ממנו טווה עכביש את רשתותיו הוא חזק יותר וקל יותר מפלדה. כעת הצליחו מדענים להפוך אותו לחזק פי שלוש, על ידי הוספת מינונים זעירים של מתכת. 

 

הטכניקה החדשה הזו תוכל לייצר סיבים חזקים מאוד לשימוש בתעשיית הטקסטיל וכציוד רפואי. ניתן יהיה גם לייצר באמצעותה חלקי גוף מלאכותיים. "עתה נוכל לייצר חוטים מאוד חזקים לשימוש בניתוחים", אמר החוקר סוונג מו-לי ממכון מקס פלנק שבגרמניה, המדען שאחראי לגילוי.

 

עוד על עכבישים:

 

מולי ועמיתיו גילו שעל ידי הוספת אבץ, טיטניום או אלומיניום לסיבים של קורי עכביש, ניתן להופכם לקשיחים יותר, כך שיהיה קשה מאוד לקרוע או לכופף אותם. על ידי תהליך שנקרא atomic layer deposition, הצליחו החוקרים להחדיר יונים של המתכות אל הסיבים ולגרום להם לקיים אינטראקציה עם החלבונים שבקורי העכביש.

 

בכלל, עולם הטבע מלא בחומרים קשיחים שניתן לנצלם למטרותינו. מלתעותיהן של נמלים ממין leaf-cutter ants, למשל, מכילות רמות גבוהות של אבץ, מה שהופך אותן לחזקות במיוחד. גם מלתעותיו של הארבה מכילות רמות גבוהות של החומר. אבל את עיקר תשומת הלב של המדענים מושכים קורי העכביש. הבעיה העיקרית בהפיכתם של הקורים לחומר תעשייתי היא שעכבישים בשבי נוטים לאכול אחד את השני ולא מפיקים כמויות מסחריות של החומר. לכן, אחת המטרות העיקריות של המדענים הפועלים בתחום זה היא להצליח להפיק קורי עכביש בתנאי מעבדה, ללא שימוש בעכבישים עצמם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים